A The Time még márciusban számolt be arról, hogy nem mindennapi festmények lógnak a falon Volodimir Zelenszkij kicsiny, az elnöki iroda mögött található hálószobájában.
„A győzelemről szól”
Az egyiken, amely az ágya felett található, egy orosz hadihajó látható, amint épp elsüllyed a Fekete-tengeren. A másik festmény ukrán csapatokat ábrázol, amint éppen orosz területen harcolnak. A harmadik festmény pedig az orosz elnöki rezidenciát, a Kremlt mutatja, lángokban. Utóbbi alkotás az ukrán elnök kedvence.
A festmények nem múzeumi darabok, már pár száz dollárért lehet hasonlókat vásárolni a helyi piacokon. Zelenszkijnek mégis sokat számítanak, méghozzá a jelentésük miatt – ő maga választotta őket.
„Mindegyik a győzelemről szól. Itt élek” – mondta, miközben megmutatta hálószobáját az amerikai magazin újságírójának.
Fotó: Facebook/Sandro Antadze
Azóta a lángoló Kreml képe bejárta a nemzetközi sajtót, és eljutott Moszkvába, ahol természetesen nem aratott osztatlan sikert.
Maria Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője szerint Zelenszkij szobája egy pszichiátriára hasonlít. Más magasrangú orosz politikusok azt mondták, hogy az ukrán elnök a jelek szerint megőrült, és Moszkvában senkinek sem jutna eszébe egy olyan festményt rendelni, amelyen a lángoló ukrán elnöki rezidencia látható.
Egy szimbolikus tűz
A Meduza orosz kormányfüggetlen portál szerint a festményről a szintén orosz Novaya Gazeta Europe azóta kiderítette, hogy egy grúz művész Sandro Antadze festette.
Az 53 éves, Tbilisziben élő festő játékos, elgondolkodtató festményeiről ismert. Saját bevallása szerint a szóban forgó festmény alkotási folyamata erős nyomot hagyott benne, de – mint mondta – ez volt a lényeg.
A képnek már az elején az Álom címet adta. Szerinte a legfontosabb, hogy a tűz szimbolikus.
„Ez az üzenet Oroszország politikájának és kormányának szól, nem a népének. A festményen a Kremltől balra olyan épületek láthatók, amelyek ablakaiban ég a villany (és nem lángolnak). A tűz tehát nem érinti a népet. Nem akarom, hogy Moszkva felrobbanjon vagy milliók meghaljanak. Ez egy szimbolikus tűz – a politika kritikája”, magyarázta a festő.
A festmény egy sorozat része, amelyben egységesen olyan képek találhatók, amelyek lángokban ábrázolják a Kremlt. Nem másolatokról van szó, hiszen különböznek egymástól a képek, bár a perspektíva ugyanaz.
„Nagyon békés ember vagyok. Nem akarok háborút. De amikor igazságtalanságot látok, amikor egész országok és emberek milliói szenvednek egy telhetetlen birodalomtól, akkor úgy gondolom, hogy ez egy jogos válasz”, tette hozzá az orosz lapnak.
A grúz festőt elmondása szerint nagyon rosszul érintette az Ukrajna elleni orosz invázió. Úgy véli, hogy Oroszország továbbra sem képes feladni a megszálló és agresszor szerepet, és bár óriási ország, mindig többet akar. Szerinte Grúzia sok éve áldozata ennek a politikának, a festménye pedig az ez idő alatt felgyülemlett fájdalmat és keserűséget tükrözi vissza.
Antadze egyébként korábban London legfelkapottabb galériáiban állította ki alkotásait – és az összeset eladta –, és voltak kiállításai Hollandiában, Kazahsztánban, Dél-Koreában és – a 2008-as orosz-grúz háborúig – Oroszországban is. Miután visszatért Tbiliszibe, megalapította a Cafe Gallery nevű klubot, amely underground művészeti produkcióknak is helyet ad.
„Ez a jó hely neki”
És hogy került az Álom nevű festmény Zelenszkij hálószobájának a falára? Szerinte ez a műve nem hasonlít azokhoz a képekhez, amiket általában fest.
Úgy érezte, hogy ennek van valami „sorsa, missziója”. Elkezdett gondolkodni, hogy hol lenne a helye, és ekkor jutott az eszébe, hogy elküldi Kijevbe, Zelenszkijnek. „Úgy éreztem, ez a jó hely neki.”
Még a háború elején kezdett kapcsolatokat keresni Kijevvel, majd elküldte a képet. Később megtudta, hogy azt valaki átvette az elnöki irodában, de sokáig nem kapott megerősítést arról, hogy eljutott az elnökhöz.
Eltelt két év, és 2024 elején az egyik barátja elküldte neki Zelenszkij újévi köszöntőjének felvételét. Ekkor látta viszont festményét, amely a videó végén tűnik fel.
„Azok, akik pokollá tették a földünket, egy nap majd a saját ablakukból fogják látni a poklot”, mondta az ukrán elnök a felvételen.
„Sokkolt, hogy milyen pontosan felfogta Zelenszkij azt az üzenetet, amit én próbáltam átadni a festményben”, magyarázta Antadze. „Hihetetlen volt. Ebből az abszurd ötletből valami jelentőségteljes lett. Még most is elérzékenyülök, ha arra gondolok, hogy ez miként történhetett meg.”