Tegnap eredményes egyeztetést folytattam Trump elnök úrral. Reméljük, hogy az Egyesült Államok megerősödik, erős Amerikára van szüksége Európának, ahogy Amerikának is erős Európára van szüksége. Ezt a kapcsolatot szövetségesek között meg kell becsülni, elveszíteni pedig tilos
– jelentette ki Volodimir Zelenszkij az Európai Politikai Közösség budapesti csúcstalálkozóján. Zelenszkij beszédét sem a közmédia, sem más csatorna nem mutatta, de az ukrán elnök csütörtökön kora délután angolul, szöveges formában közzétette az X-en, amit a hvg.hu fordított le.
Az ukrán elnök arról beszélt, hogy a legutóbbi ilyen találkozó óta az oroszok által Ukrajna ellen indított háború jelentősen kiéleződött, az eszkalációt szerinte az oroszok okozták.
„Észak-Korea most háborút vív Európában. Az észak-koreai katonák most európai földön próbálják legyilkolni népünket” – mondta azokra az amerikai jelentésekre utalva, amelyek szerint már észak-koreai katonák harcolnak orosz oldalon Ukrajna ellen.
Zelenszkij kitért arra is, hogy a közösség korábbi, az Egyesült Királyságban tartott csúcstalálkozóján több tagállam is azt szorgalmazta, hogy Ukrajna tegyen engedményeket Oroszországnak. Megismételte akkori álláspontját, miszerint ez elfogadhatatlan Ukrajnának, mi több, öngyilkos manőver egész Európának. „És mi lenne ezután? Európa Kim Dzsong Un kegyeit fogja keresni abban reménykedve, hogy békén hagyja Európát? Az unió egyetlen erős vezetője sem ebben reménykedett, amikor egy egységes és békés Európa felépítésén dolgozott” – magyarázta.
„Az erős Európának nincs alternatívája, az egység pedig elengedhetetlen az erőhöz” – jelentette ki Zelenszkij. Az ukrán elnök szerint „Oroszország nem azért indított háborút, mert több területre lenne szüksége, hiszen nagyobb területe van, mint bárki másnak a világon. Globális hatalomra vágytak, először Ukrajna, majd egész Európa felett, ahogy volt az egykor a Szovjetunió idejében” – hangsúlyozta.
Budapest emlékszik a szovjet tankokra. Az ukrán városok sem felejtik az orosz bombákat. És akárcsak Budapest, úgy Ukrajna és minden európai ország minden városa megérdemli a biztonságot és a békét
– mondta. Az ukrán elnök beszédében kiemelte: konkrét támadások ellen kell védekezniük, ehhez pedig elegendő fegyverre van szükségük, nem csupán arra, hogy a tárgyalások során támogassák őket. Putyin szerinte kizárólag a háborúra gondol, így határt neki csak a vele szembeni fellépés, nyomás szabhat. Zelenszkij azt mondta, olyan diplomáciát építettek ki az utóbbi években, amely képes Oroszországot az igazságos béke irányába tolni, az igazságos béke pedig Ukrajna győzelmét jelenti.
Zelenszkij beszédében azt mondta, győzelmi terve Európa asztalán van. „Ukrajna hálás partnerei támogatásáért, nyitott a békére törekvő, konstruktív ötletekre. Ugyanakkor Ukrajnán múlik, hogy eldöntse, mit kell napirenden tartani, és mit kell hátrébb sorolni azért, hogy a háborút le tudjuk zárni” – jelentette ki.
Az ukrán elnök érintette a háború költségeinek témáját is, azonban szerinte a számlát nem feléjük, hanem Oroszország felé kell benyújtani.
„Finnország és Svédország NATO-csatlakozása megmutatja, hogyan képzelik az európai vezetők a biztonsági garanciákat: nem szavakon, hanem a NATO-n keresztül” – utalt finoman arra, hogy Ukrajna is azon dolgozik, hogy hosszú távon a NATO tagja lehessen. Zelenszkij kiemelte, hogy Oroszország továbbra is profitál abból, hogy olajat ad el. Beszédének leirata szerint nem mondta ki, de az utalás szinte félreérthetetlen: az orosz olaj jó része továbbra is Nyugatra, Európába érkezik, például Magyarországra. „Kikerülik a szankciókat, drón- és rakétaalkatrészeket vásárolnak világszerte, azon vannak, hogy destabilizálják a Száhel-övezetet, Észak-Afrikát, a Közel-Keletet és olyan országokat, mint Jemen. Miért teszi ezt Putyin? Mert befolyásra van szüksége” – mondta Zelenszkij.
Együtt megállíthatjuk Oroszország háborúját, és válaszolhatunk új kihívásokra is
– jelentette ki. „Ez viszont csak együtt lehetséges, egyedül nem. Álljunk össze a közös érdekeink védelmében, és dolgozzunk együtt szövetségeseinkkel közös érdekeinkért” – mondta.