Stéphane Séjourné francia külügyminiszter szombaton Kairóban találkozott egyiptomi kollégájával, Badr Abdelattival az Izrael és a Hamász közötti tűzszüneti megállapodás megkötésére és a regionális feszültségek enyhítésére irányuló fokozott diplomáciai erőfeszítések részeként. Séjourné regionális körútjának utolsó állomásaként érkezett Kairóba, melynek során Tel-Avivba, a palesztin területekre és Bejrútba is ellátogatott. Kairó ad otthont az Izrael és a Hamász közötti tárgyalások következő fordulójának, a közelmúltbeli dohai megbeszélésekre építve, amelyeket a közvetítők ígéretesnek minősítettek—számol be róla az Euronews.
„Kairóban a regionális körutam Bejrút, Tel-Aviv és a palesztin területek után ér véget. Minden állomásán megbeszéléseket folytattam a tűzszünet szükségességéről, amely véget vetne a gázai emberek szenvedésének, és szabadon engedné a túszokat, köztük két franciát – mondta Séjourné az Abdelattivel való találkozása után.
Az egyiptomi külügyminiszter optimizmusának adott hangot, és kijelentette, hogy „ha a szándékok őszinték és megvan a politikai akarat, akkor a tűzszünet minden bizonnyal megvalósítható". „Még mindig vannak hiányosságok és kihívások, de ezek megoldása folyamatban van, és új ötletek vannak a különbségek áthidalására" - tette hozzá.
Megkezdték a felkészülést
A Fehér Ház irányelvei alapján, egy névtelenül nyilatkozó tisztviselő szerint, a növekvő bizalom jeleként a közvetítők már azelőtt megkezdték a felkészülést a javaslat végrehajtására, hogy azt hivatalosan jóváhagyták volna. A forrás azt is megemlítette, hogy Kairóban egy „végrehajtási egységet" hoznak létre a logisztika irányítására, például a túszok szabadon bocsátására, a humanitárius segélyek Gázába szállítására és a megállapodás feltételeinek betartására.
A Hamász azonban kétségeit fejezte ki a megállapodás közelségével kapcsolatban, és kijelentette, hogy a legújabb javaslat jelentősen eltér az általuk eredetileg elfogadott korábbi változattól.
Mindkét fél elvileg egyetértett a Joe Biden amerikai elnök által bejelentett tervvel. A Hamász azonban azóta módosításokat javasolt, míg Izrael pontosításokat kért, ami miatt mindkét fél a másikat vádolja a megállapodás veszélyeztetésével.