3p

Ki fedezi Orbán Viktor békemisszióját? Az Európai Unió biztosan nem.

Felmerül a kérdés, hogy volt-e bármi haszna a békemissziónak, közelebb került-e az orosz-ukrán háború lezárása azáltal, hogy a nemzetközi színtéren aprócskának számító Magyarország kormányfője Vlagyimir Putyin után Hszi Csin-ping kínai elnökhöz, valamint Donald Trump volt amerikai elnökhöz is ellátogatott, vagy csupán egy, a saját fontosságát túlértékelő politikai vezető próbálkozásáról volt szó.

Laptársunk, a szintén a Klasszis Média által kiadott Mfor utánajárt annak, hogy mégis hogyan oldották meg ezen utazások finanszírozását, hiszen a békemissziójára Orbán Viktor az EU soros elnökségét ellátó tagország vezetőjének minőségében utazott el – azaz akár logikusnak is tűnhetne az, hogy mindezt uniós forrásokból tette. Laptársunk a témában az Európai Unió Tanácsának titkárságához fordult.

Ki állja a költségeket?
Ki állja a költségeket?
Fotó: EPA/Olivier Hoslet

Szabályok

Az Európai Unió Tanácsa tájékoztatásában emlékeztetett, hogy az uniós tagállamok küldötteinek (beleértve a Tanács soros elnökségét betöltő uniós tagállamot is) utazási költségei az Európai Unió általános költségvetését terhelik, ennek azonban szigorú meghatározott feltételei és korlátjai vannak.

A visszatérítendő utazási költségek közé tartoznak például az Európai Unió Tanácsának vagy valamely előkészítő szervének ülésén történő részvételé, vagy éppen a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) kétévente esedékes miniszteri ülésein való szereplés miatt felmerülő kiadások; de az Európai Unió és harmadik országok közötti csúcstalálkozókon vagy miniszteri szintű (két- vagy többoldalú) találkozókon való részvétel miatt felmerülő költségeket is megtérítik.

A küldötteknek az ezen határozat hatálya alá nem tartozó ülésekre és tárgyalásokra történő utazásának költségei, amelyek nem felelnek meg az 54/18-as, említett határozatban és annak végrehajtási szabályaiban meghatározott feltételeknek és korlátozásoknak, nem terhelhetők az Európai Unió általános költségvetésére

– derült ki a válaszból.

A vonatkozó határozat hosszasan sorolja az Európai Unió kontójára elszámolható utazások mikéntjét. A békemisszió jellege az I. melléklet hatos pontjában leírt találkozókhoz hasonlít a legjobban:

(elszámolhatók) az Európai Unió és harmadik országok közötti (kétoldalú vagy többoldalú) csúcstalálkozók vagy miniszteri szintű találkozók, bárhol is kerüljön rájuk sor. A visszatérítés szigorúan a fő találkozóra korlátozódik.

Csakhogy a határozat itt kifejezetten olyan találkozókról szól, amelyeken az uniós küldöttek az Európai Unió nevében járnak el – Orbán Viktor az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét ellátó ország vezetőjeként pedig csak akkor számít annak a békemisszió esetében, ha erre valóban felhatalmazást kapott volna, márpedig ilyen nem történt.

Azt, hogy a kínai és orosz utazásokat biztosan nem az EU-s központi költségvetés állta, az Európai Tanács külön is megerősítette a megkeresésünkre küldött válaszában.

További részletek laptársunk, az Mfor cikkében. >>>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Keményen odaszólt Brüsszelnek Gulyás Gergely
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 20. 16:01
Szerinte Magyarország nem fog sem bírságokat fizetni, sem migránsokat beengedni területére.
Nemzetközi Csökkent a menedékkérelmet benyújtók száma az EU-ban
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 20. 14:46
Júniusban, az előző év azonos hónapjának adataihoz képest 17 százalékkal kevesebb, 70 375 nem uniós állampolgár nyújtott be első alkalommal nemzetközi védelem iránti kérelmet az Európai Unió valamely tagállamában.
Nemzetközi Novák Katalinék új vállalkozásáról ír a brit konzervatív lap
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 20. 13:04
Novák Katalinról írt cikket a The Times. A cikk taglalja a magyar demográfiai sikereket, miközben májusban évszázados negatív születési rekord született.  
Nemzetközi Peking és Moszkva óriási hadgyakorlattal üzen a Nyugatnak
Káncz Csaba | 2024. szeptember 20. 09:34
Putyint és Hszit az a közös geopolitikai nézet tartja össze, hogy a Nyugat alapvető érdekeik elnyomására törekszik. Putyin számára ezek közé tartozik a NATO terjeszkedésének megakadályozása, míg Hszi Tajvan ellenőrzését és a Dél-kínai-tenger uralmát tartja szem előtt. Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Árvíz: a csehek fellélegezhetnek
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 20. 09:13
Csehországban apadásnak indultak a folyók, gyakorlatilag megszűnt az árvízveszély, de a halálos áldozatok és az eltűntek száma valószínűleg még nem végleges. A kormány az árvízkárok miatt megnöveli az idei évre tervezett költségvetési hiánycélt.
Nemzetközi Titokzatosság övezi az új francia kormányt
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 20. 08:12
Michel Barnier kormányfő bemutatta Emmanuel Macronnak a kormánytagok listáját, de nem hozta nyilvánosságra.
Nemzetközi Itt az Egyesült Államok álláspontja a csipogók felrobbantását követően
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 20. 06:37
Amerikai diplomaták a közel-keleti konfliktus eszkalációjától tartanak azt követően, hogy az izraeli titkosszolgálatok felrobbantották a Hezbollah síita milícia személyhívóit, majd adó-vevőit is. Az ENSZ főtitkára is önmérsékletre szólította fel a feleket.
Nemzetközi Putyin bemondott egy óriási számot - Zelenszkij nem akármilyen vendéget várhat
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 19. 19:56
Az orosz-ukrán háború 939. napja volt a csütörtöki. Mi történt az elmúlt órákban?
Nemzetközi Itt a magyar kormány nagy terve: Hollandia lehet az új szövetséges
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 19. 19:33
Hollandiához hasonló lépésre készül a magyar kormány.  
Nemzetközi Kinőtte régi ruháit az EU, de „Magyarországot ma fel sem vennék”
Wéber Balázs | 2024. szeptember 19. 19:12
Melyek a legnagyobb problémák az EU-bővítés körül? Miért rekedt meg a folyamat, miben kell az EU-nak változnia? És egyáltalán: felvennék-e ma Magyarországot a klubba?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG