6p

A brit kormány 16 évre csökkentené a választási korhatárt. Európában ez lenne a hatodik ország, ahol a fiatal szavazóknak nagyobb jogosítványt adnának. 

Rushanara Ali demokráciáért felelős brit miniszter azt mondta, hogy a rendelkezés része lesz az új választási törvénynek, amit jóval a következő, 2029-re tervezett választás előtt akarnak elfogadni. Ha a parlament elfogadja a javaslatot, a fiatalok már szavazhatnának is a választáson.

Az Egyesült Királyságban több helyen már most is 16 év a korhatár. Például a skót és a walesi önkormányzati választásokon is szavazhatnak a 16 évesek. Az országos parlamenti választáson azonban 1969 óta 18 év az alsó korhatár. Előtte még 21 év volt.

A Konzervatív Párt árnyékminisztere bírálta a kormányzó Munkáspárt tervét. Paul Holmes zavarosnak nevezte a javaslatot. Szerinte nem egyértelmű, hogy a kormány miért adna szavazati jogot a 16 éveseknek, ha ezek a fiatalok még nem házasodhatnak, nem lottózhatnak, és alkoholt sem vásárolhatnak. A brit diákok országos szövetsége és a Liberális Demokraták párt viszont üdvözölte a kormány tervét.

Egyre több helyen hangoztatják a fiatalabb szavazók bevonását
Egyre több helyen hangoztatják a fiatalabb szavazók bevonását
Fotó: Depositphotos

Európában nem Nagy-Britannia az első

Az Európai Unió nem szabályozza sem az aktív, sem pedig a passzív választójog korhatárát, tehát azt, hogy hány éves kortól lehet szavazni, illetve jelöltként indulni a választáson, így ezt az egyes tagállamok maguk dönthetik el.

Ausztriában 2003-ban vitték le 19 évről 18 évre a választók korhatárát. 2007-ben pedig nyugati szomszédaink voltak az elsők, ahol 18 évről 16 évre tovább csökkentették az életkort, amikor már önállóan szavazhatnak országosan és az európai parlamenti választásokon is.

Belgiumban egy 2022-ben elfogadott törvény csökkentette le 16 évre a választókorhatárt, de csak úgy, hogy a 16 és 17 éves választópolgárok csak a lakóhelyük szerinti önkormányzathoz benyújtott kérelmet követően szavazhattak. A belga alkotmánybíróság aztán 2023. július 20-án alkotmányellenesnek találta ezt, ezért eltörölte, így már többletkövetelmény nélkül minden 16 éves szavazhat.  

Németországban egy 2023 elején elfogadott törvény csökkentette le 18-ról 16-ra az európai választásokon a választókorhatárt. 2018-ban Málta alkotmánya is a 16 évben határozza meg a választókorhatárt, beleértve az európai parlamenti választásokat is. Görögországban a választókorhatár 17 év. Norvégiában azok a 17 évesek, akik a választások évében töltik be a 18. életévüket, már szavazhatnak.

Jelentős számú ország vezet be egyéni szabályozást, például a katonaságra, a rendőrségre vagy a házas személyekre vonatkozóan. Egyes szabályok tükrözhetik a helyi szokásokat vagy hagyományokat, például Szerbiában, Szlovéniában, Horvátországban és Bosznia-Hercegovinában a 16 évesek lakosai akkor szavazhatnak, ha alkalmazásban állnak.

De Európa többi államában 18 év a korhatár. A nem EU-tag Svájcban viszont a kantoni választásokon már a 16 évesek is az urnákhoz járulhatnak.

A 2022-es európai parlamenti választások előtt az Európa Tanács szorgalmazta a szavazati korhatár legalább 16 évre való leszállítását a helyi és regionális választásokon. Mindeközben Romániában a Szenátus ideiglenes elnöke 2023-ban kijelentette, szeretné, ha a szavazati jog gyakorlásához szükséges alsó korhatárt 18-ról 16 évre csökkentenék az országban. 

Magyarországon 18 év a választási korhatár.

Egyesült Államok és Oroszország

Bár az Egyesült Államokban 21 éves kortól számítanak nagykorúnak a fiatalok, a választójog korhatára általánosságban mégis 18 év. A nagykorúság nem mindenre vonatkozik, például 18 éven felül cselekvőképes felnőttnek számítanak, azaz felnőttként büntethetők vagy felelősségre vonhatók, illetve politikailag már választókorúak, de más szempontból – például alkoholfogyasztást vagy cigarettavásárlást illetően – nem számít a nagykorúság. 

Azért írtuk azt, hogy általánosan érvényes a 18-as korhatár, mert a Maryland állambeli Takoma Park választói 2013 novemberében történelmet írtak. A város lett az első hely az Egyesült Államokban, ahol a 16 és 17 évesek szavazati jogot kaptak a helyi választásokon. Azóta legalább egy másik település – a szomszédos Hyattsville, Washington egy másik elővárosa – követte ezt a példát. Az aktivisták országszerte kampányolnak ezért a jogért, Memphistől a kaliforniai Fresnóig. Tizenöt államban már a 17 évesek is szavazhatnak a 18. életévük betöltése után tartandó választások előválasztásain.

Oroszországban is 18 éves kortól mehetnek szavazni a fiatalok.

A világ többi részén

A legtöbb országban tartja magát a 18 éves korhatár, de Dél-Koreában például csak 2019-ben szállították le 19 évről 18-ra.

Latin-Amerikában dívik az alacsonyabb életkor, Kubában, Nicaraguában, Brazíliában és Argentínában már 16 éves kortól szavazhatnak, cserébe viszont 18-70 év között egyenesen kötelező. Sőt, Argentínában a 15 éves személyek is szavazhatnak az előválasztásokon, ha az általános választások napján vagy azt megelőzően betöltik a 16. életévüket. Ecuadorban is 16 év az alsó korhatár, de 18-65 kötött kötelező elmenniük voksolni. Puerto Rico-ban pedig az önkormányzati választásokon már lehet 16-tól szavazni.

Ezen kívül az Ír-tengeren található Man-szigeteken, valamint a Guernsey-szigeteken is lehet 16 évesen szavazni. 

Indonéziában és Kelet-Timorban 17 éves kortól lehet, Izraelben 17 évesen csak önkormányzati választásokon. A Salamon-szigeteken azonban már csak 19 éves kortól biztosít szavazati jogot, míg négy országban, Tajvanon, Kamerunban, Bahreinben és Nauruban 20 éves kortól.

A világ számos országában azonban a 21. év a végső közös korhatár, amikor a szavazás engedélyezett. A csoportot jellemzően kisebb vagy politikailag konzervatívabb nemzetek alkotják, mint például Kuvait, Szingapúr, Omán és Szamoa. Az Egyesült Arab Emírségekben a legmagasabb a szavazati korhatár a világon, 25 év, ami négy évvel magasabb, mint a következő legközelebbi országban.

Szakértők szerint érdekesek ezek az országonként meghatározott korhatárok, amikor egy demokrácia politikai részvételének különböző aspektusait értékeljük. A kutatások ugyanis azt mutatják, hogy azok, akik közvetlenül a választások előtt érik el a választókorúságot, nagyobb valószínűséggel mennek el a következő választásokon is szavazni. Azt is megfigyelték, hogy ha a fiatalok szavaznak, a szüleik is nagyobb valószínűséggel teszik ezt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Illegális bevándorlás: szigorít az EU a schengeni határokon
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 14:46
Az Európai Unió Tanácsa jóváhagyta a schengeni külső határellenőrzés szigorítását és felgyorsítását lehetővé tevő úgynevezett digitális regisztrációs határigazgatási rendszer (EES) fokozatos elindítását hat hónapon belül – közölte az uniós tanács pénteken.
Nemzetközi Belgium is bekeményít a bevándorlókkal szemben
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 13:31
A belga szövetségi parlament csütörtök éjszaka elfogadta a családegyesítési szabályokat szigorító migrációs jogszabályt is, amelyet Anneleen Van Bossuyt menekültügyi és migrációs miniszter terjesztett elő.
Nemzetközi Izrael több helyen a földig rombolja, ami Gázából megmaradt
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 12:13
Izrael több ezer épületet rombolt le Gázában, mióta márciusban kilépett a Hamásszal kötött tűzszünetből, és az elmúlt hetekben egész városokat és külvárosokat – amelyek egykor több tízezer embernek adtak otthont – rombolt le.
Nemzetközi Megvan az oroszokkal szembeni 18. uniós szankciós csomag – az Orbán-kormány sem vétózott
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 10:40
Az uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő szerint ez az eddigi egyik legszigorúbb retorzió.
Nemzetközi Nagyon kiakadt az Orbán-kormányra a lengyel külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 07:05
Radoslaw Sikorski szerint Magyarország barátságtalan cselekedet hajtott végre.
Nemzetközi Folytatódhat az ukrán-magyar adok-kapok
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 06:17
Kijev fenntartja a jogot, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben.
Nemzetközi Európában csak egy TNT robbanóanyag-gyártó maradt talpon
Bózsó Péter | 2025. július 17. 19:08
Európa nagyszabású tervei a lőszergyártás fellendítésére még a közép-lengyelországi gyáron múlnak, de a svédek és a finnek is készülődnek.
Nemzetközi Mi az? Magyarország kilépett belőle, Ukrajna belépett
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 18:49
Míg tavasszal Magyarország 24 év után távozott a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC), most Ukrajna csatlakozott a szervezethez, egyúttal az ország zászlaját is felvonták a bíróság működését biztosító Római Statútum részes államainak lobogói közé a bíróság hágai székhelyén.
Nemzetközi A németeknél is az történik, ami nálunk
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 17:23
Csökken a termékenységi ráta.
Nemzetközi Oroszország visszaadott ezer holttestet Ukrajnának
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 16:49
Közben két ember életét vesztette, és heten megsebesültek orosz csapások következtében, amelyek csütörtökön nap közben Kosztyantinyivka és Kramatorszk városát érték.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG