A Frankfurter Rundschau számolt be róla, hogy a szélsőjobb propagandája nevetség tárgyává vált, miután egy manipulált képpel próbálták Németországot rossz színben feltüntetni. A közösségi médiában a jobboldali influenszerek által terjesztett képen egy összehasonlításnak szánt képpár szerepel: az egyiken, „Karácsonyi vásár Magyarország” felirattal világos, forgalmas, csillogó helyszín látható, míg a másik, „Karácsonyi vásár Németország” feliratú képen egy szürkécske, betonelemekkel körülvett területet ábrázol. Az üzenet egyértelmű: Magyarországot a béke és rend helyszíneként, Németországot pedig a hanyatlás példájaként akarták bemutatni.
Nur weil es auf dem sehr schönen Weihnachtsmarkt am Römer auch Gulaschsuppe gibt, würde ich jetzt Frankfurt nicht zu Ungarn zählen. pic.twitter.com/WwJmoWU9sI
— Lars Wienand (@LarsWienand) December 8, 2024
Nem sikerült: kiderült, hogy a „magyar” vásár valójában a frankfurti Römer téren található. Lars Wienand, a t-online újságírója leplezte le a hazugságot, ironikusan meg is jegyezte: „Csak mert a nagyon szép frankfurti Römer téri karácsonyi vásárban gulyásleves is kapható, még nem számolnám Frankfurtot Magyarországhoz.”
A közösségi médiában is sokan gúnyolódtak a manipuláción. A cikk idézi az egyik kommentet: „Mit keres a frankfurti Römer Magyarországon?”, míg egy másik így fogalmazott: „Mióta Magyarország annektálta Frankfurtot, sokkal biztonságosabb lett a Römer tér!”
A Frankfurter Rundschau emlékeztetett arra, hogy a jobboldali politika előszeretettel használ hamis vagy félrevezető képeket és statisztikákat, hogy Németország helyzetét sötét színben tüntessék fel. A cikk kiemeli az AfD szerepét is, amely rendszeresen él hasonló eszközökkel. Az AfD (Alternative für Deutschland, szélsőjobboldali párt) egyik manipulált statisztikáját hozzák példaként, amelynek célja az volt, hogy a migránsok által elkövetett bűncselekmények növekedését bizonyítsa. A probléma azonban az, hogy – mint ahogyan az ARD korábbi vizsgálata feltárta – az esetek csaknem felében nem állt rendelkezésre információ az elkövetők származásáról.
A cikk szerint az ilyen manipulációk célja sötét jövőképek festése, amelyek a választókat a jobboldal támogatására ösztönzik.
Idézik Christian Lüth korábbi, sokat vitatott kijelentését, amelyet 2020-ban tett egy bizalmas beszélgetésben: „Minél rosszabbul megy Németországnak, annál jobb az AfD-nek.”
Ezt az akkor még az AfD Bundestag-frakciójának szóvivőjeként dolgozó Lüth egy találkozón mondta, amelyet rejtett kamerával rögzítettek, majd a ProSieben csatorna hozott nyilvánosságra.
A lap szerint Lüth szavai egyértelműen rávilágítanak arra, hogy az AfD tudatosan épít a társadalmi feszültségekre és problémákra. Lüth a felvételen elismerte, hogy bár az ilyen helyzetek „természetesen szörnyűek, még a gyermekeink számára is”, ezek elősegíthetik a párt fennmaradását. A kijelentés után két hónappal Lüth elvesztette tisztségét, miután más, szélsőséges kijelentései – például hogy magát „fasisztának” nevezte – is napvilágot láttak.