A pandémia idejének egyik tanulsága, hogy igen kényelmetlenné válhat az ember haja, ha nem tudja levágatni - írta a Guardian a 2024-ben kialakult fodrászhiányról szóló cikkében. Akkor az okozta ezt a kellemetlenséget, hogy a fodrászoknak kényszerűen be kellett zárniuk, ám a gond visszatért a a londoniak életébe.
A fodrásznak tanuló fiatalok száma 70 százalékkal csökkent az elmúlt évtizedben, aminek ma már érzékelhetők a következményei. Számos hajvágó szalon csukott be az Egyesült Királyságban, és ha valaki szeretné levágatni a haját, annak sokkal többet kell várakoznia erre, mint korábban. Lényegében a vágás idején kell megállapodni a következőről, mert a várakozási idő olyan hosszú, hogy visszanő az ember haja.
Szinte lehetetlen új stylistot találni – panaszkodott Josh Wood hajművész, az egyik legsikeresebb londoni hajvágó szalon alapítója. A fodrász mester szerint szakmája csodálatos karrierlehetőséget kínál és jó pénzt lehet vele keresni, ám ezt nem elég jó érv a 2000 után született Z generáció tagjainak, hogy fodrásznak tanuljanak.
A számok riasztóak. Csak Angliában a tanoncok száma a 2015-ös több mint 13 ezerről 2023-ra négyezerre csökkent – derült ki az oktatási minisztérium adataiból. Az elmúlt évben 1500 diák fejezte be a tanulmányait szemben a 2015-ös 8600-zal. Millie Kendall, az ágazat szakmai szervezete, a Beauty Council igazgatója tragikusnak tartja, hogy a világhírű angol hajszobrászokat a kihalás veszélye fenyegeti.
Szakértők szerint a baj oka részben az, hogy a fiatalok rosszul fizetett munkának tartják a fodrászkodást. Emellett sokan szakma tanulása helyett inkább továbbtanulnak. Hozzájárul a gondokhoz egy szabályozási probléma is. Az általában mikrovállalkozásban üzemeltetett fodrászatoknak áfát kell fizetniük, miután elérik az évi 90 ezer fontos - havonta 7500 fontos, azaz majdnem 3,6 millió forintos - forgalmat. Ez megdrágítja szolgáltatásokat, tönkretéve a versenyképességüket.