Oroszországban a szankciók ellenére is elérhetők a luxusmárkák termékei személyes vásárlók, viszonteladók és csempészek által működtetett hálózatokon keresztül – írja a Financial Times.
Az Instagram és a Telegram tele van olyan viszonteladókkal, akik orosz magánvásárlóknak és nagykereskedőknek ígérnek lehetőséget a szankciók megkerülésére. Az egyik népszerű viszonteladó, Lliyenish, aki több mint 10 ezer követővel rendelkezik, azt ígéri, hogy „bármilyen kívánságlistás” terméket beszerz Dubaiból és Európából. A lap megkeresésére viszont nem reagált.
A szeptemberi vámnyilvántartási adatok szerint több mint 300 Bottega Veneta táskát szállítottak Oroszországba Dubaiból egy Kínában bejegyzett viszonteladó által, a táskák darabonkénti ára átlagosan 1800 dollár, átszámolva csaknem 710 ezer forint volt. A Bottega Veneta nem kommentálta az esetet.
A moszkvai IBC Real Estate elemzése szerint a 2020-ban jelen lévő nyugati dizájnermárkák körülbelül fele még mindig elérhető Oroszországban, és új kollekciókat is bevisznek az országba.
Egy Olaszországban dolgozó közvetítő, aki Mikhailként mutatkozott be, heti 10-20 csomagot szállít Oroszországba, akár 6000 eurót is keresve jutalékban. „Az olaszokat nem érdekli” – mondta. „Számukra az a fontos, hogy eladják a terméket, és mi történik vele később, az már a mi dolgunk.”
Lett vámhivatalnokok szerint az év eleje óta 60 luxuscikk-szállítmányt állítottak meg, amelyeknél mesterségesen alacsony árakat tüntettek fel a vámnyilatkozatokon. Közvetítők gyakran személyes szállításnak álcázzák a csomagokat, például eltávolítják a címkéket a táskákról. A Canali olasz divatmárka például alkalmazkodott a szankciós szabályokhoz: míg a háború előtt a férfiöltönyeik ára átlagosan 600 euró volt nagykereskedőknek, a szankciók bevezetése után az árak 300 euró alá csökkentek az orosz piacon. A Canali közölte, hogy „teljes mértékben megfelelnek az alkalmazandó szabályozásoknak”, és a csökkentett árakat azzal magyarázták, hogy az orosz vásárlók olyan termékeket választanak, amelyek megfelelnek a szabályozási küszöbértékeknek.
Vitalij Volovoj, a Squeezing Putin (Putyin szorongatása) nevű kutatószervezet munkatársa szerint a luxuscikkek exportja is hozzájárulhat Putyin rezsimjének megerősítéséhez. „Bármilyen szankciómegkerülési eset gyengíti az Oroszországgal szembeni szankciók általános hatékonyságát” – vélekedett Julija Pavickaja, a Kijevi Közgazdasági Iskola szankciós programjának vezetője.
Egy névtelenséget kérő orosz vásárló elmondta, hogy a szankciók leginkább a középosztálybeli vásárlókat érintik, akik nem tudják megfizetni a viszonteladók által felszámított magas felárakat. „A gazdag oroszok számára semmi sem változott, továbbra is mindent megkapnak a személyes vásárlókon keresztül” – mondta a 28 éves moszkvai webdesigner. „Úgy érzem, a háború óta egy társadalmi osztállyal lejjebb csúsztam” – fogalmazott.