Az orosz vállalatok bitcoin és más digitális valuták segítségével bonyolítanak le nemzetközi fizetéseket, miután az ország jogszabályi változtatásokat vezetett be a nyugati szankciók hatásainak mérséklése érdekében – jelentette be Anton Sziluanov orosz pénzügyminiszter szerdán a Reuters híre szerint.
A szankciók jelentősen megnehezítették Oroszország kereskedelmét olyan fontos partnerekkel, mint Kína vagy Törökország, mivel a helyi bankok rendkívül óvatosak az Oroszországgal kapcsolatos tranzakciók kezelésében a lehetséges nyugati vizsgálatok miatt.
Idén Oroszország engedélyezte a kriptovaluták külkereskedelemben való használatát, és lépéseket tett a kriptovaluták, köztük a bitcoin bányászatának legalizálására. Az ország a bitcoinbányászat egyik globális vezetője. Sziluanov a Russia 24 tévécsatornának úgy fogalmazott:
„Kísérleti rendszer keretében már lehetőség van a belföldön bányászott bitcoin használatára külkereskedelmi tranzakciókban. Az ilyen tranzakciók már most is zajlanak, és úgy gondoljuk, hogy ezeket bővíteni és fejleszteni kell. Biztos vagyok benne, hogy jövőre ez még tovább fog terjedni.”
Vlagyimir Putyin orosz elnök a hónap elején kijelentette, hogy az Egyesült Államok jelenlegi adminisztrációja a dollárt politikai eszközként használva aláássa annak tartalékvalutaként betöltött szerepét, ami sok országot arra késztet, hogy alternatív eszközökhöz forduljon.
Putyin a bitcoinra is utalt, mint ilyen alternatívára, hangsúlyozva, hogy senki sem tudja globálisan szabályozni a kriptovalutát. Nyilatkozatai arra utalnak, hogy az orosz vezetés támogatja a kriptovaluták szélesebb körű használatát, különösen a nemzetközi kereskedelemben.