Az iráni atomenergiaügynökség és a külügyminisztérium pénteki közös közleménye szerint „az iráni atomenergia-ügynökség vezetője hatékony intézkedések megtételét rendelte el, beleértve egy sor új, különböző típusú, korszerű centrifuga üzembe helyezését”, miután előző nap a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) kormányzótanácsa csütörtökön Bécsben határozatban emlékeztette Iránt az 1970-ben ratifikált Atomsorompó szerződés (NPT) szerinti „jogi kötelezettségeire” — számol be róla az MTI.
A szavazás után Irán képviselője az AFP francia hírügynökségnek azt mondta, hogy a lépés „politikai indíttatású”.
Teherán kitart amellett, hogy joga van az atomenergia polgári célú felhasználásához, különösen az energiatermeléshez, de nem akar atomfegyvert előállítani.
Irán 2015-ben Bécsben megállapodást írt alá a nagyhatalmakkal atomprogramjának szabályozásáról. Az egyezségért cserébe a felek enyhítettek a Teheránnal szembeni nemzetközi szankciókon. 2018-ban azonban Donald Trump amerikai elnök egyoldalúan kiléptette országát a megállapodásból, és visszaállította az Iránnal szemben korábban feloldott szankciókat. Válaszul Teherán bejelentette, hogy nem tartja magát a megállapodásban vállalat kötelezettségekhez és növelni kezdte dúsított uránkészletét.