Néhány órával a csapatkivonás után öt rakétát lőttek ki a Gázai övezet déli részén fekvő Hán-Júnisz térségéből a határ túloldalán fekvő izraeli településekre - számolt be róla az MTI. Az IDF szerint a rakéták egy részét elfogta a Vaskupola légvédelmi rendszer, áldozatokat vagy anyagi kárt nem jelentettek. Kivonulásuk előtt az izraeli egységek találtak egy újabb Hamász-alagutat Hán-Júnisz al-Amal nevű lakónegyedében, melyben bunkereket és fegyverraktárakat is feltártak.
Tárgyalásokra készülnek? Engednek az amerikai nyomásnak?
A csapatkivonási döntés nem egészen két nappal azután született, hogy Izrael Washington kérésére engedélyezte a humanitárius segélyek szállítását az asdódi kikötőből az övezet északnyugati csücskében fekvő erezi átkelőhely igénybevételével.
Az IDF gázai haderejét először január közepén csökkentették, amikor a hadsereg bejelentette, hogy megszerezte az ellenőrzést a térség északi része fölött. Az izraeli túszok szabadon engedéséről és a tűzszünetről folytatott tárgyalásokon a Hamász az összes izraeli katonai kivonását, és a visszaköltözés engedélyezését követeli az északi és a középső részekbe.
A lépésre akkor kerül sor, amikor Egyiptom a tárgyalások új fordulójának otthont ad, amelynek célja a tűzszünet és a túszok szabadon bocsátása - teszi hozzá a Reuters. Nem világos, hogy a kivonulás késlelteti-e a dél-gázai Rafah városába régóta tervezett behatolást, amelyre az izraeli vezetők szerint szükség van a palesztin enklávéban uralkodó iszlamista Hamász mozgalom felszámolásához. A dél-gázai Han Junisz város palesztin lakói, amelyet az elmúlt hónapokban izraeli bombázások értek, azt mondták, látták, hogy izraeli erők elhagyták a város központját, és a keleti körzetekbe vonultak vissza.
Izrael gázai csapatkivonása az Egyesült Államok fokozott nyomása közepette történt, ugyanis Joe Biden elnök azt követelte nemrég Izraeltől, hogy javítsa a humanitárius helyzetet Gázában, és haladjon a tűzszünet elérése felé, mondván, hogy ettől függ az Egyesült Államok további támogatása.
Nem térhetnek vissza az elűzöttek
Az övezet déli részében mindössze egy dandárt hagytak, hogy megakadályozza a gázaiak visszatérését az övezet északi és középső részére. Izrael továbbra is megakadályozza a mintegy 1,3 millió, az övezet északi részéből délre evakuált gázai hazatérését, északon mintegy 150 000-300 000 olyan palesztin maradt, akik nem hagyták el otthonaikat.