Joe Biden azzal magyarázta elnök-jelöltségétől való visszalépését, hogy az: „A legjobb módja annak, hogy egyesítsük nemzetünket”. Az amerikai elnök szerdán szólt először személyesen a nyilvánossághoz, hogy megmagyarázza történelmi döntését, miszerint visszavonul az elnöki versenyből — számol be róla a The Guardian.
„Úgy gondolom, hogy elnöki munkám, a világban betöltött vezető szerepem és Amerikáról alkotott jövőképem mind indokolttá tették volna a második ciklust, de semmi – semmi – nem állhat a demokráciánk megmentésének útjába. Ez magában foglalja a személyes ambíciókat is” – mondta Biden az Ovális Irodában.
Új generáció
„Szóval úgy döntöttem, hogy a legjobb út az, ha átadom a stafétabotot az új generációnak. Ez a legjobb módja annak, hogy egyesítsük nemzetünket. Tudják, van idő és helyzet, amikor a közéletben eltöltött hosszú évek tapasztalataira van szükség. És van idő és helyzet az új hangok, a friss hangok számára – igen, a fiatalabb hangoknak. És az az idő és helyzet most jött el.”
A beszéd három nappal azután hangzott el, hogy Biden megdöbbentette híveit azzal a bejelentésével miszerint kevesebb mint négy hónappal a választások előtt feladja elnöki kampányát. Miután átgondolta öt évtizedes közéleti pályafutását, Biden megígérte, hogy továbbra is azon fog dolgozni, hogy jobbá tegye az amerikaiak életét, mialatt befejezi első – és most már egyetlen – elnöki ciklusát.
Mondjon le?
Néhány republikánus törvényhozó szerint Bidennek inkább le kellene mondania, mintsem befejeznie ciklusát, de az elnök határozottan elutasította ezeket a felhívásokat szerdán.
„A következő hat hónapban arra fogok összpontosítani, hogy elvégezzem elnöki feladataimat” – mondta. „Ez azt jelenti, hogy továbbra is csökkenteni fogom a dolgozó családok költségeit és ösztönözni a gazdaság növekedését. Továbbra is védeni fogom személyes szabadságainkat és polgári jogainkat – a szavazati jogtól az abortuszhoz való jogig.”
Biden kifejezetten megígérte, hogy „tovább fog dolgozni a gázai háború befejezésén, hogy hazahozza az összes túszt, és békét és biztonságot hozzon a Közel-Keletre”.
Néhány órával Biden beszéde előtt Benjámin Netanyahu, az izraeli miniszterelnök, egy ritka kongresszusi közös ülésen megosztó beszédet mondott, amelyben „teljes győzelmet” követelt a háborúban. A vasárnap óta készült felmérések azt mutatják, hogy Donald Trump és Kamala Harris között szoros verseny alakul ki, de az alelnök már most valamivel erősebb pozícióban van, mint Biden volt.
Még akkor is, ha a felmérések szoros versenyt jeleznek, Biden kifejezte bizalmát abban, hogy az amerikaiak novemberben a demokrácia megőrzését választják. Az Egyesült Államok Függetlenségi Nyilatkozatát és az alapító atyák egyikét, Benjamin Franklint idézve Biden az amerikai kivételesség hagyományos érveit hangoztatta.
Amerika egy eszme
„Amerika egy eszme, egy olyan eszme, amely erősebb bármely hadseregnél, nagyobb bármely óceánnál, hatalmasabb bármely diktátornál vagy zsarnoknál. Ez a világ történetének leghatalmasabb eszméje” – mondta Biden. „Ez az eszme, hogy önmaguktól értetődőnek tartjuk ezeket az igazságokat. Mindannyian egyenlőnek teremtettünk, a Teremtőnk által bizonyos elidegeníthetetlen jogokkal felruházva: élet, szabadság, boldogságra való törekvés. Soha nem éltünk teljes mértékben ennek az eszmének, ennek a szent eszmének megfelelően, de soha nem is hagytuk el, és nem hiszem, hogy az amerikai nép most el fogja hagyni.”
Ez az üzenet visszaidézte Biden 2020-as kampányszlogenjét, amely a Trump elleni választást a „nemzet lelkéért folytatott harcként” keretezte. Ez a harc továbbra is folyamatban van – mondta Biden, és most az amerikai nép kezében van a döntés, hogy hogyan végződik.
„Amerika nagyszerűsége abban rejlik, hogy itt nem királyok és diktátorok uralkodnak. Az emberek uralkodnak” – mondta Biden. „A történelem a te kezedben van. A hatalom a te kezedben van. Amerika eszméje a te kezedben van. Csak hinned kell – meg kell tartanod a hitet – és emlékezned kell arra, kik vagyunk.”