4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egyre több amerikai család küzd azzal, hogy csak nagyon nehezen vagy egyáltalán nem tudja kigazdálkodni a lakásbérleti díjat. Joe Biden még az elnökjelöltségéről való lemondás előtt pár nappal jelezte: maximálni akarja a lehetséges drágítási tempót. A leköszönő elnök a hivatali ideje alatt más fontos döntéseket is hozott, azok mind segítették az ingatlanos szektort.

Elvileg ezen a héten kellene ismertetnie az elnöknek a lakbérekre vonatkozó elképzeléseit. A The Washington Post a múlt héten még azt írta, hogy Joe Biden évi öt százalékban maximálná a díjemelést, cserébe a bérbeadók adókedvezményt kapnának – számolt be erről a Bisnow ingatlanos szakmai portál. Az még nem derült ki, hogy mekkora lenne az adókedvezmény. Az egyik legnagyobb ingatlanhirdetési oldalnak számító realtor.com szerint várhatóan csak azokra a már felépült lakásokra lehetne ez érvényes, amelyeket az alacsony jövedelműek számára kitalált hitelprogram keretében építettek meg.

New Yorkban már korlátozták egyes bérbeadók lehetőségeit
New Yorkban már korlátozták egyes bérbeadók lehetőségeit
Fotó: EPA/JASON SZENES

Azt viszont tudni lehet, hogy az ajánlat csak azokra a lakástulajdonosokra vonatkozna, akiknek legalább 50 ingatlanuk van és kizárja azokat, akik még nem építették fel lakásaikat, de majd, ha ez megtörténik, akkor bérlakásként akarják fenntartani azokat. Ezzel gyakorlatilag a bérházakat fejlesztő ingatlanos cégeket fosztanák meg e kedvezménytől.

Májusban a kínálati medián bérleti díj 1653 dollár volt havonta az Egyesült Államokban, ami már áprilisban is emelkedett, bár a megelőző 11 hónapban lassú csökkenést mértek. Ezzel együtt a lakbérek sok millió amerikainak az elviselhetetlenség határáig nőttek, hiszen a reálbérek nem követték a díjak száguldását az elmúlt 2-3 évben.

Természetesen az érintett lakásberuházók hevesen tiltakoznak bármilyen durva piaci beavatkozás ellen, így ezt a tervezett lépést is bírálták. Egyes szövetségi államokban már voltak ilyen korlátozások, mint amilyet most országosan akar bevezetni az amerikai kormányzat, ám a fejlesztők azzal reagáltak, hogy áttették tevékenységüket olyan államba, ahol nincs ilyen beavatkozás.

„Könnyű maximálni a lakbéreket, de ez nem megoldás a lakhatási válságra. Sokkal több lakásra lenne szükség, mert most a szűk kínálat miatt ilyen magasak a lakbérek” 

- nyilatkozta az Országos Lakásszövetség (National Apartment Association). Hasonló véleményen volt a Jelzálogbankárok Szövetsége (Mortgage Bankers Association) és az Országos Lakásügyi Tanács (National Multifamily Housing Council) is.

A szaklap New York gyakorlatát idézve azt írta: a metropoliszban 2019 óta van érvényben az a rendelkezés, amely drasztikusan korlátozza a lakbéremelésre jogosult bérbeadók számát a több százezer, úgynevezett fixált bérleti díjas lakások esetében. Természetesen a tulajdonosok különféle szerveződései folyamatosan támadják ezt a szabályt és beadványokkal bombázzák a Legfelsőbb Bíróságot, de az eddig még egyetlen egy beadványt sem tárgyalt.

Joe Biden elnöki évei más ingatlanos területek számára is emlékezetesek maradnak. Több elnöki rendeletet alkotott, amelyekben szép nagy összegeket költött a gazdaságra, benne az egyik legfontosabb ágazatra, az ingatlanos-építőipari szektorra.

2021-ben például aláírta az úgynevezett amerikai megmentési rendeletet (American Rescue Plan Act) és az infrastrukturális beruházási és munkahelyteremtő rendeletet (Infrastructure Investment and Jobs Act), amiben a járvány utáni újrakezdést támogatta csaknem 2,5 ezer milliárd dollár értékű infrastrukturális beruházás elindításával, a pénz jelentős része állami projektekbe és közvetlenül az önkormányzatokhoz jutott el. Több tucat főútvonalat, hidat, kikötőt, repülőteret, áramszolgáltató rendszereket és távközlési rendszereket tudtak ennek segítségével újjáépíteni vagy korszerűsíteni az országban.

2022 augusztusában a félvezetőket előállító gyárak telephelyfejlesztéseit támogatta  a kormány 280 milliárd dollárral. Ugyanebben a hónapban rendelte el, hogy be kell indítani az úgynevezett inflációcsökkentő programot, ennek keretében mintegy kétezer milliárd dollárt költenek energiatakarékossági beruházásokra, főleg az állami tulajdonú ingatlanoknál.

Az amerikai szaksajtóban azonban nem mulasztották el megjegyezni, hogy ezek a hatalmas és országos méretű beruházássorozatok igenis nagyban hozzájárultak az infláció felgyorsulásához, ami oda vezetett, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed agresszíven emelni kezdte az alapkamatot. Márpedig a dráguló projekthitelek erősen lefékezték a kereskedelmi ingatlanok állományának bővülését. A magas kamatok miatt azok a cégek is szenvedtek és egy részük még most is szenved, amelyeknek változó kamatozású a projekthitele, ezek nyilván már sokkal magasabb törlesztőrészletet kénytelenek fizetni, mint 3-4 éve.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
Makro / Külgazdaság Nem lehet őszinte Orbán Viktor mosolya
Csabai Károly | 2024. november 19. 05:43
Az hagyján, hogy a kormányzati (siker)propagandában nemes egyszerűséggel csak földbe döngöltként emlegetett infláció októberben újra „kidugta a fejét”, s magasabb lett az előző havinál. Az igazi bosszúságot azonban az okozhatja a Karmelitában, hogy bár egy sor európai ország fogyasztóiár-indexe még a magyarnál is jobban emelkedett egy hónap alatt, s a Privátbankár Európai Inflációs Körkép kétéves történetében csak egyszer rontottak ennyien, még az sem volt elég ahhoz, hogy akár egyetlen helyet is előrelépjünk a ranglistán. Így viszont sovány vigasz, hogy a jegybanki alapkamatok és a reálkamatok összevetésében maradtunk az élmezőnyben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG