Joe Biden visszalépéséig Hunter Biden botrányai gyakorlatilag végtelen céltáblát jelentettek a fogást kereső Republikánus Pártnak, azonban az, hogy a demokraták elnökjelöltjét mostanra Kamala Harrisnek hívják, legalább arról gondoskodott, hogy közvetlen családi kapcsolat ne legyen az Egyesült Államok esetleges majdani 47. elnöke és egy elítélt közt. Az ifjabb Biden ügyei miatt azonban Harris feje is fájhat.
Miközben a napokban arról írtunk, hogy úgy tűnik, a Harris-kampány megtalálta a kommunikációs csodafegyvert Donald Trump ellen, szeptember 5-én a republikánus tábor kap muníciót, hiszen ekkor kezdődik második legidősebb fiának bírósági tárgyalása, amelynek végén a legrosszabb forgatókönyv szerint akár 22 évre is börtönbe kerülhet.
A mindenképpen nagyon komoly médiaérdeklődést vonzó ügy bulvárosan szaftosnak ígérkezik, hiszen az előzetes várakozások szerint a vád részletesen feltárja majd az ifjabb Biden életének minden részletét – köztük a jövedelmező külföldi tanácsadói munkákból származó milliókat, a tönkrement kapcsolatok sorát és a hollywoodi filmekből is ismert életstílust, a crack-függőségét és az online pornográfiára költött tízezreket
Los Angelesben Hunter Biden kilenc váddal néz szembe, amelyek abból erednek, hogy négy évnyi adóbevallását nem nyújtotta be időben, köztük két alkalommal hamis bevallást adott le, míg egy alkalommal adócsalással is vádolják. A vádirat bármilyen vádlott számára igen kellemetlen olvasmány lenne, ez azonban hatványozottan igaz egy jelenleg még hatalmon lévő elnök fiára; hiszen Biden az ügyészek szerint 2016 és 2019 között nem nyújtotta be időben az adóbevallását, annak ellenére, hogy több millió dollárt keresett az ukrán Burisma ipari konglomerátummal és egy kínai magántőke-befektetési céggel folytatott tanácsadói munkájából.
Eredetileg sokáig úgy tűnt, hogy Hunter Biden megússza majd a bírósági eljárást, azonban a formálódó vádalku végül nem született meg, ezért tartják meg a tárgyalást, amely a legdurvább végkimenetel szerint valóban akár börtönbüntetéssel is zárulhat majd.
Mit szól mindehhez Kamala Harris?
Az elmúlt hetekben egymást érték Harris hangosabbnál hangosabb sikerei, hiszen amellett, hogy alelnökjelöltje, Tim Walz kiváló, és rendkívül népszerű választásnak bizonyult, előnyét is növelni tudta Donald Trumppal szemben.
A szeptember 5-i tárgyaláskezdet azonban a jelenlegi alelnöknek is fejtörést okozhat, hiszen az már a vád időszakában is egyértelmű volt, hogy a republikánusok a teljes Biden-adminisztrációt próbálják összemosni Hunter Biden ügyeivel, megkérdőjelezve annak integritását és legitimitását. Azzal, hogy Harris alelnök volt ezek kirobbanása idején, az azzal kapcsolatos törekvések is nyilvánvalóak, hogy az ő esetleges jövőbeli adminisztrációját mindenben a Joe Biden-féle kormányzat örökösévé tegyék – a botrányokban is.
Harris maga egyébként viszonylag keveset beszélt alelnökként Hunter Biden ügyeiről, nyilatkozataiban jellemzően semleges hangvételben szólalt meg, nem kezelve a témát központi kérdésként, amikor pedig konkrétabban nyilatkozott, akkor elsősorban az igazságügyi rendszer pártatlanságát hangoztatta, kijelentve, hogy ezt elsősorban nem politikai kérdésként kell kezelni. A jelenlegi várakozások szerint elnökjelöltként is hasonlóképpen fog eljárni, különösen, mivel a szeptember eleji kezdést figyelembe véve egyáltalán nem kizárható, hogy Hunter Biden ügye a fellebbezésekkel és egy esetleges elhúzódó tárgyalással nem zárul le a november 5-i választásokig.
Mit gondolnak a választók?
Ami mindenképpen biztató lehet Harris, és egyébként Joe Biden számára is, hogy az Ipsos felmérése szerint a demokrata választókat nagyrészt hidegen hagyja az ifjabbik Biden bírósági ügye, és döntő többségük úgy gondolkozik, hogy annak nem lesz hatása az elnökválasztási kampányra. A felmérés szerint 73 százalék vélte úgy, hogy Hunter Biden jogi problémái függetlenek apja, Joe Biden elnöki munkájától, további 60 százalék pedig nem hisz abban, hogy börtönbüntetést kellene kapnia.
Az elkötelezett republikánusok körében már nem ennyire fényes a kép, hiszen a Morning Consult által megkérdezettek 89 százaléka fontos kérdésként kezeli Hunter Biden ügyét az elnökválasztás szempontjából, míg további 85 százalék szerint az elnök tudott ezekről, és akár érintett is ezekben.
Összességében egyelőre még lehetetlen megmondani, hogy pontosan mi lesz Hunter Biden bírósági jelenésének vége, de egyáltalán nem kizárt, hogy végül el fogják ítélni majd. A rendkívül szorosnak ítélkező elnökválasztás a csatatér-államokban fog eldőlni (ezek azok, ahol egyik nagypárt sincs egyértelmű fölényben), így a következő időszakban Kamala Harris feladata az lesz, hogy az ottani szavazókat meggyőzze arról, elnökként nem lenne a Biden-botrányok örököse.