5p

Az ukránok szerint az északi és keleti folyókat tudatosan szennyezik az oroszok. A halpusztulás már tény, az élővilág egésze súlyosan károsodhat. Még mindig nyögik a déli Herszon megyében lévő kahovkai víztározó felrobbantása miatti terheket.

Drámai riportban számolt be a hét elején a Guardian arról, hogy egyes kelet-ukrajnai folyókon olyan mértékű a szennyezés, hogy már az ivóvízbázist is veszélyezteti. A helyiek szerint ez mind nem véletlen, az oroszok tudatosan mérgezik vegyi anyagokkal a kis folyókat, amik aztán eljutnak egészen a nagyvárosokig.

Megszólaltatták Szerhij Kraszkovot, az észak-keleti Csernyihiv megyében lévő Szlabin nevű település polgármesterét, aki arról számolt be, hogy szinte minden halfaj kipusztult a Deszna (oroszul Gyeszna) folyóból. Ez azért történhetett, mert az ebbe befolyó Szejm folyóból horribilis mennyiségű vegyszeres víz érkezett. A Deszna összeköttetésben van a Kijev környéki víztározókkal, ami milliók ivóvízét adja, vagyis hihetetlenül nagy a veszély.

A Deszna Oroszország nyugati vidékén és Ukrajnában, a Dnyeper leghosszabb, bal oldali mellékfolyója. Hossza: 1187 km, vízgyűjtő területe: 88 900 négyzetkilométer, évi közepes vízhozama másodpercenként 360 köbméter. Az oroszországi Szmolenszki területen és a Brjanszki területen, valamint az ukrajnai Csernyihivi területen és a Kijevi területen folyik keresztül.

Az ukrán elnöki sajtószolgálat által közreadott, videófelvételről készített kép a dél-ukrajnai Herszon megyében lévő, jelenleg orosz ellenőrzés alatt álló Nova Kahovka víztározójának súlyosan megrongálódott gátjáról a Dnyeper folyón 2023. június 6-án. MTI/AP/Ukrán elnöki sajtószolgálat
Az ukrán elnöki sajtószolgálat által közreadott, videófelvételről készített kép a dél-ukrajnai Herszon megyében lévő, jelenleg orosz ellenőrzés alatt álló Nova Kahovka víztározójának súlyosan megrongálódott gátjáról a Dnyeper folyón 2023. június 6-án. MTI/AP/Ukrán elnöki sajtószolgálat
Fotó: MTI/AP/Ukrán elnöki sajtószolgálat

Valójában egyelőre annyit tudnak az ukrán hatóságok, hogy a határ orosz oldalához közeli Tyotkino faluban működő cukorgyárból engedték és még most is engedik a Szejmbe a veszélyes anyagokat nagyon nagy mennyiségben. Főleg ammónia és magnézium került így a vízbe, de voltak más mérgező anyagok is. Ezután omlott össze a Szejm teljes biológiai rendszere, a folyó menti települések egymás után jelezték a halpusztulást, illetve a növényzet és a vízi organizmusok elhalását. A jelek szerint a békák sem bírták a terhelést, tömegesen pusztultak el, a tetemeket markolókkal kellett beemelni a gödrökbe, ahová eltemették őket.

Szerhij Zsuk, a megye környezetvédelmi felügyelője szerint a korában kristálytiszta vizéről ismert Deszna mintegy 650 kilométernyi szakaszon szennyezett. 

„Egyetlen organizmus sem élte túl a katasztrófát. Európában ez az első, teljesen meghalt folyó. Putyin mindenünket leradíroz a földről. Felperzseli az erdőinket is. Egy iskolát vagy egy hidat újjá lehet építeni, de a természeti környezet más, azt sokkal-sokkal hosszabb idő újrateremteni” – kesergett.

Utalt arra is, hogy amint lehetett, az egész megyében korlátozásokat vezettek be. Bezárták a folyóparti strandokat, betiltották a halászatot és a kertek folyóvízzel történő locsolását. Közben a folyón 15-20 kilométerenként mintát vettek a vízből, naponta többször is és döbbenetes adatokat láttak, amik azt mutatták, hogy óriási a baj. 

Olha Rudenko, csernyihivi lakos így beszélt:

„Korábban csapvizet ittunk és a folyóból kifogott halakat ettük. Ez ma egyszerűen nem lehetséges”

Az ukrán kormány egyébként gyorsan reagált. Szvitlana Hrincsuk környezetvédelmi miniszter szerint a kijevi vízbázist nem érte súlyos csapás, továbbra is biztonságos az ivóvíz és több védelmi intézkedést is hoztak a veszélyes nitrátoktól való megszabadulás érdekében. Hálókat helyeztek el az elpusztult halak begyűjtéséhez a Desznán és 120 tonna tisztítóanyagot importáltak. 

Ide tartozik, hogy az ukrán csapatok éppen ebben az augusztus végi-szeptember elejei időszakban kezdtek nyomulni Kurszk felé, immár orosz területen. Felrobbantottak több hidat, ami ugyancsak szennyezte a Szejmet, gázolaj és törmelék is került a folyóba. Csernyihiv városa közelében eddig 44 tonna halat emeltek ki, de még sokszor ennyi lehet a folyó mélyén – állítják a helyi vízügyi szakemberek. Jelenleg csak abban reménykedhetnek, hogy a csapadékos időszak megérkeztével gyorsabb lesz a veszélyes anyagok feloldódása, Kijev és a környéke így megmenekülhet a humanitárius katasztrófától, de a folyóban szerintük csak sok év múlva áll vissza az élet. 

A Szejm és a Deszna tragédiája egy újabb adalék a háború borzalmaihoz. Emlékezzünk a kahovkai víztározó felrobbantására, azzal ugyancsak hatalmas károkat okoztak az oroszok. A déli Herszon megyéhez tartozó létesítmény megsérülése miatt falvakat öntött el a kiáramló víz, több ember meghalt és elpusztult rengeteg hal is.

Az oroszok által megszállt megyékben amúgy a normális vízellátás sem megoldott több településen. Ez részben azért van, mert a harcokban a vízvezetékek és a vízátemelők egy része is megsemmisült vagy megsérült. Ennek a helyreállítása nem feltétlenül első számú feladat az oroszok szemében, főleg ott nem, ahol gyakorlatilag elnéptelenedett egy-egy falu. Az ukrán hatóságok szerint az oroszok lajtos kocsikkal igyekeznek ellátni a maradék lakosságot. A nagyobb városokban viszont, amiket már jó ideje elfoglaltak és jócskán eltolták tőlük a frontvonalat, nos ott megkezdték a vezetékek helyreállítását.

Lapunk már korábban is beszámolt arról, hogy a háború milyen pusztítást végzett a természeti környezetben. Az orosz ágyúzások és bombázások nyomán sok ezer állat odaveszett, több tízezer hektárnyi erdő megsemmisült, a termőföld jelentős része, ukrán becslések szerint a harcokban érintett területek negyede használhatatlanná vált.

Az oroszok sok termőföldet elaknásítottak, ezek megtalálása és ártalmatlanítása sokmillió hrivnyába (1 hrivnya=8,7 forint) kerül. A kijevi kormány ehhez nyugati segítséget is kapott, a munka folyamatos. Legutóbb pár napja jutott el Kijevbe egy 230 ezer dollár értékű amerikai és kanadai forrásból származó szállítmány, amiben aknakeresők, védőfelszerelések, világító berendezések és más eszközök voltak – számolt be róla az Ukrinform ukrán állami hírügynökség.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Súlyos döntést hoztak Washingtonban – ez nagyon sok embernek fájni fog a világon
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 19:31
Az amerikai képviselőház éles politikai viták után péntek hajnalban elfogadta a külföldi segélyprogramok és médiatámogatások összesen 9 milliárd dolláros csökkentéséről szóló törvényt.
Nemzetközi Telefonált Zelenszkij – újabb francia szupergépeket kaphat Ukrajna
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 17:31
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közösségi oldalain nyilvánosságra hozta, hogy pénteken telefonon beszélt Emmanuel Macron francia elnökkel.  
Nemzetközi Megint lecsaptak az orosz drónok Ukrajnában
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 17:07
Az orosz hadsereg dróntámadást hajtott végre péntek reggel, az éjszakai csapás után a kelet-ukrajnai Dnyipropetrovszk megyében lévő Kamjanszke járás ellen, egy férfi és egy nő életét vesztette, 11 ember pedig megsérült – közölte Szerhij Liszak, a régió kormányzója a Telegramon.
Nemzetközi Ki nem találná, melyik európai országban a legzsúfoltabbak a börtönök
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 15:31
Továbbra is növekvő túlzsúfoltság jellemzi az európai börtönöket, ami a tagországok egyharmadában komoly kihívást jelent – közölte az Európa Tanács pénteken.
Nemzetközi Illegális bevándorlás: szigorít az EU a schengeni határokon
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 14:46
Az Európai Unió Tanácsa jóváhagyta a schengeni külső határellenőrzés szigorítását és felgyorsítását lehetővé tevő úgynevezett digitális regisztrációs határigazgatási rendszer (EES) fokozatos elindítását hat hónapon belül – közölte az uniós tanács pénteken.
Nemzetközi Belgium is bekeményít a bevándorlókkal szemben
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 13:31
A belga szövetségi parlament csütörtök éjszaka elfogadta a családegyesítési szabályokat szigorító migrációs jogszabályt is, amelyet Anneleen Van Bossuyt menekültügyi és migrációs miniszter terjesztett elő.
Nemzetközi Izrael több helyen a földig rombolja, ami Gázából megmaradt
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 12:13
Izrael több ezer épületet rombolt le Gázában, mióta márciusban kilépett a Hamásszal kötött tűzszünetből, és az elmúlt hetekben egész városokat és külvárosokat – amelyek egykor több tízezer embernek adtak otthont – rombolt le.
Nemzetközi Megvan az oroszokkal szembeni 18. uniós szankciós csomag – az Orbán-kormány sem vétózott
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 10:40
Az uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő szerint ez az eddigi egyik legszigorúbb retorzió.
Nemzetközi 16 éves választási korhatár: kitaposott utat követnének a britek – kedvet kaphat a Fidesz is?
Kormos Olga | 2025. július 18. 10:12
A brit kormány 16 évre csökkentené a választási korhatárt. Európában ez lenne a hatodik ország, ahol a fiatal szavazóknak nagyobb jogosítványt adnának. 
Nemzetközi Nagyon kiakadt az Orbán-kormányra a lengyel külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 07:05
Radoslaw Sikorski szerint Magyarország barátságtalan cselekedet hajtott végre.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG