Keir Starmer brit miniszterelnök kedden bejelentette, hogy az Egyesült Királyság 2027-re a GDP 2,5 százalékára, majd 2029 után 3 százalékra emeli védelmi kiadásait — számol be róla a Reuters. Washingtoni útja előtt Starmer a parlamentben közölte, hogy a védelmi költségvetés növelését előbbre hozza, hogy ezzel Európa nagyobb támogatást kapjon az országtól.
A közkiadások már így is jelentős terhet rónak a brit költségvetésre, ezért a növekedést a nemzetközi segélyezés csökkentésével finanszírozzák. Starmer szerint ez nem örömteli döntés, de elengedhetetlen Ukrajna és Európa támogatásához ebben az „új korszakban”.
Fotó: MTI/EPA pool/Andy Rain
„A mai naptól kezdve ez a kormány megkezdi a hidegháború vége óta a legnagyobb és tartós védelmi kiadásnövelést” – mondta Starmer. Hozzátette, hogy a hírszerzésre fordított forrásokkal együtt a kiadások 2027-re elérik a GDP 2,6 százalékát. „Tovább kell mennünk. Régóta hangoztatom, hogy minden európai szövetségesnek többet kell tennie saját védelméért” – jelentette ki.
A növekedés évente 13,4 milliárd fonttal emeli a védelmi költségvetést 2027-től, miközben a brit védelmi minisztérium 2023/24-ben 53,9 milliárd fontot költött. A nemzetközi segélyezési költségvetést 2027-től a GDP 0,5 százalékáról 0,3 százalékra csökkentik. Legutóbb 2020 novemberében, a COVID-válság idején vágták meg a brit segélykeretet, amikor 0,7 százalékról 0,5 százalékra csökkent.
Az amerikai elnök kedvében jár
Starmer bejelentése egyértelmű nyitólépés volt a Trumppal való washingtoni találkozója előtt, jelezve, hogy Nagy-Britannia vezető szerepet kíván vállalni Európában a NATO-nak nyújtott támogatás fokozásában – amit Trump rendszeresen követelt, sőt az amerikai elnök a védelmi kiadásoknak a GDP 5 százalékára emelését is javasolta.
Starmer most Washingtonba utazik, hogy elmondja Trumpnak, hogy Európa támogatni fogja Ukrajnát, és biztonsági garanciákat is nyújt, ha a béketárgyalások sikeresek lesznek — teszi hozzá a Reuters.