Több állami és uniós támogatásra lenne szükség, és védővámokra az európai ipar fejlődése érdekében” – jelentette ki Mario Draghi, aki hamarosan benyújtja versenyképességi jelentését Brüsszelben.
Emellett azt tanácsolja az Európai Uniónak, hogy „ha mások se játszanak a szabályok szerint, akkor nekünk sem kell.”
Draghi szorosabb gazdasági integrációt javasol az Európai Unióban, amire nagyon kell figyelnie Washingtonnak is. A szakember szerint a 450 milliós gazdasági közösség komoly vetélytársa lehet a 330 milliós Egyesült Államoknak. – írja a hvg.hu a Politico-ra hivatkozva.
"Csakhogy az uniós piac egyáltalán nem integrált, nincsenek olyan nagyvállalatok és bankok, amelyek ki tudnák használni a nagyságból adódó előnyöket, mint az Egyesült Államokban vagy Kínában" – mutat rá Olaszország volt miniszterelnöke, aki ma is tanácsokat ad utódjának, Giorgia Meloninak. Draghit az Egyesült Államokban is sokra tartják, hiszen egyik diplomáját a MIT-n szerezte meg, és dolgozott a Goldman-Sachsnak is.
A 76 éves olasz pénzügyi szakember azzal indokolta vállalását, hogy az Európai Unió végképp lemarad a globális versenyben, ha nem indul meg gyorsan a gazdasági integráció felé.
“Draghinak érvekkel kell meggyőznie a tagállamok állam és kormányfőit, hogy érdekükben áll ez a reform”- mondja a Centre for European Reform vezető közgazdásza, aki Draghi elnöksége idején az Európai Központi Bankban dolgozott. “Azt hiszem éppen azért kérték fel erre a nehéz feladatra épp Mario Draghit, mert ő képes lehet erre” – hangsúlyozza Sander Tordoir utalva arra, hogy annak idején az olasz szakember volt, akinek sikerült kihúznia a bajból a szuverén adósságválságok miatt nehéz helyzetbe került eurót.
Draghi szerint az Európai Unió ma két tűz között van, ráadásul a legnagyobb kereskedelmi partnere Kína, míg a legfontosabb politikai- katonai szövetségese az Egyesült Államok. Mario Draghi protekcionizmussal vádolja elsősorban Kínát, de második helyen az Egyesült Államokat is.