Az amerikai hadsereg csapásokat mért a húszi lázadók 6, pilóta nélküli légi járművére (UAV) a Vörös-tenger déli részén szombaton.
Az Egyesült Államok Központi Parancsnoksága (CENTCOM) arról is beszámolt, hogy a húszik ballisztikus rakétákkal támadtak egy kínai tulajdonú olajszállító tartályhajót, de áldozatokról nem érkezett hír, a fedélzeten keletkezett tüzet pedig eloltották.
Az amerikai erők hat UAV-t támadtak, amelyek közül öt a Vörös-tengerbe zuhant, egy pedig elrepült a húszik által ellenőrzött jemeni területek felé.
MARCH 23 RED SEA UPDATE
— U.S. Central Command (@CENTCOM) March 24, 2024
From 2:50 to 4:30 a.m. (Sanaa time)
March 23, the Iranian-backed Houthis launched four anti-ship ballistic missiles (ASBM) into the Red Sea in the vicinity of M/V Huang Pu, a Panamanian-flagged, Chinese-owned, Chinese-operated oil tanker.
At 4:25 p.m.… pic.twitter.com/n1RwYdW87E
Az Irán támogatását élvező húszi lázadók tavaly november óta fokozták támadásaikat a Vörös-tengeren és az Ádeni-öbölben a kereskedelmi és katonai hajók ellen, számos hajótulajdonost arra kényszerítve, hogy elkerülje ezeket a nemzetközi kereskedelem számára létfontosságú útvonalakat.
A lázadók, akik hatalmas területeket ellenőriznek Jemenben, azt állítják, hogy támadásaikat a Gázai övezetben élő palesztinokkal való szolidaritásból hajtják végre, ahol Izrael háborúban áll a Hamász palesztin terrorszervezettel.
Washington decemberben többnemzetiségű koalíciót hozott létre a tengeri forgalom védelmére, de nem sikerült megállítani a támadásokat.
Meglepő célpont
A kínai hajó elleni támadást meglepő fejlemény annak tükrében, hogy Irán olajexportjának első számú célpontja Kína, a húszi lázadókat pedig a nemzetközi közvélemény egyértelműen iráni támogatású, esetleg irányítású csoportként írja le. Ahogy lapunk állandó szerzője, Káncz Csaba vasárnap reggeli posztjában írta:
"Michael Kurilla tábornok, aki az Egyesült Államok Központi Parancsnokságát vezeti, a képviselőház fegyveres szolgálatok bizottsága előtt elmondta: 'Tehát azt látjuk, hogy Irán a proxiját használja arra, hogy Oroszországnak és Kínának hozzáférést biztosítson a Vörös-tengeren keresztül, miközben mások számára blokkolja a hozzáférést.'
(via MTI)