A 24.hu megkeresésére a Transparency International Magyarország ügyvezetője kijelentette, több mint egymilliárd eurónyi befagyasztott uniós forrást veszíthet el véglegesen Magyarország 2024 végén, mivel Brüsszelben úgy értékelik: a kabinet nagyobb részben nem hajtotta végre azokat az intézkedéseket, amelyek a források felszabadításához kellenek. A korrupcióellenességre és az átláthatóságra vonatkozó feltételeknél kifejezetten rossz a helyzet – tette hozzá.
A cikk emlékeztet, legalább egymilliárd eurónyi európai uniós támogatást veszíthet el végleg Magyarország, amennyiben legkésőbb az Európai Tanács 2024. decemberi üléséig nem születik döntés a forrásfelfüggesztés visszavonásáról.
A soros elnökség végén lejár a két év a hazánk ellen indított jogállami feltételességi eljárás esetében – márpedig ha egy adott évi költségvetési forrás befagyasztásától számított két éven belül nem oldódik meg a probléma, ami miatt a felfüggesztést elrendelték, akkor azok a pénzek végleg elvesznek.
A 24.hu cikke szerint a felfüggesztett összeg jelenleg mintegy 6,3 milliárd eurót tesz ki, ami a kohéziós pénzekből finanszírozott három operatív program 55 százaléka. A tanács azért határozott erről, mert az Európai Bizottság szerint a magyar kormány nem hajtotta végre olyan mértékben a megígért jogállamisági reformokat, hogy a korrupció ne jelentsen veszélyt az unió költségvetésére – derült ki a cikkből. A 6,3 milliárdon felül további mintegy 14 milliárd eurót fagyasztott be az EU a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközhöz (RRF) kapcsolódó eljárás, illetve a horizontális feljogosító feltételek nem teljesítése miatt – az utóbbihoz kötődnek egyebek közt az úgynevezett gyermekvédelmi törvény rendelkezései, valamint a menedékjog korlátozása.