4p

Akkora pofont kaphatnak ma Rishi Sunakék, hogy a Liberális Demokraták adhatják a másikat.

Parlamenti választásokat tartanak csütörtökön Nagy-Britanniában. Rishi Sunak konzervatív párti miniszterelnök május 22-én jelentette be, hogy július 4-re tűzte ki a választások időpontját.

A döntés meglepetést keltett még a kormányzó Konzervatív Párton belül is, mivel az általános várakozás az volt, hogy a választásokat ősszel tartják. Az előrejelzések többsége októberi vagy novemberi időpontot valószínűsített.

Sunak azonban a választások dátumának bejelentéséhez fűzött nyilatkozatában úgy fogalmazott: eljött az ideje annak, hogy a britek eldöntsék, kire bízzák a jövőjüket.

Felidézte, hogy a konzervatív kormány a koronavírus-járvány idején - amikor ő pénzügyminiszter volt - költségvetési intézkedéseket hozott a zárlat miatt veszélybe került munkahelyek millióinak megmentésére, a friss adatok pedig azt mutatják, hogy az infláció a korábbi kiugrás után normalizálódott.

Felidézte azt is, hogy a világ az ukrajnai háború és más kihívások miatt azóta még veszélyesebbé vált. Ebben a bizonytalan helyzetben egyértelmű cselekvési tervekre, bátor cselekedetekre van szükség a biztonságos jövő felé vezető út kijelöléséhez, és a briteknek arról kell dönteniük, hogy kinek vannak ilyen tervei - fogalmazott a választások időpontját bejelentő májusi Downing Street-i nyilatkozatában a brit miniszterelnök.

A felmérések szerint a Munkáspárt történetének legnagyobb parlamenti többségét szerezheti, és még az is előfordulhat, hogy a második helyen nem a Konzervatív Párt, hanem a Liberális Demokraták végeznek, ezzel pedig megszerezhetik a kormány "hivatalos ellenzéke" pozícióját is, amelynek a parlamenti munkában komoly jelentősége van. Ezzel tulajdonképpen megszűnne a brit politikai váltógazdaság a Munkáspárt és a Konzervatívok között, amely évtizedek óta meghatározza a brit politikát.

Hogy jutottunk idáig?

A Konzervatív Párt 2010-ben került kormányra David Cameron jelenlegi külügyminiszter vezetésével. Akkor a toryk még nem szereztek abszolút többséget, így a Liberális Demokratákkal kötöttek koalíciót, amely a 2015-ös választásokig kitartott.

Cameron vezetésével a konzervatívok 2015-ben már abszolút többséghez jutottak az alsóházban, így egyedül folytathatták a kormányzást. Cameron azonban a brit EU-tagságról 2016 nyarán tartott - a kilépést pártolók szűk, 50 százalékot alig meghaladó többségű győzelmével végződött - népszavazás után lemondott.

Utódja, Theresa May 2017-ben újabb választásokat írt ki, ennek eredményeként azonban a konzervatívok ismét kisebbségi kormányzásra kényszerültek. May végül - miután a parlament háromszor is elvetette a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszeréről Brüsszellel kötött megállapodását - lemondott, és tisztségét Boris Johnson vette át, aki 2019 decemberében újabb, immár jelentős tory többséget eredményező választást írt ki.

Johnson azonban 2022 júliusában szintén lemondott pártvezetői posztjáról és a miniszterelnöki tisztségről, miután nyilvánosságra került, hogy a londoni kormányfői hivatalban a koronavírus-járvány miatt saját kormánya által elrendelt szigorú korlátozások idején ivászatokkal kísért társasági összejöveteleket rendeztek.

Boris Johnsont Liz Truss követte a miniszterelnöki tisztségben, alig 49 nap után azonban ő is távozott, mivel az általa meghirdetett hatalmas - a piaci szereplők által fedezetlennek ítélt - adócsökkentési programot súlyos részvény-, kötvény- és devizaárfolyam-kilengések követték, és a programot végül csaknem teljes egészében vissza kellett vonni.

Liz Truss volt a brit politikatörténet legrövidebb ideig szolgáló kormányfője. Az ő utódjaként került a Konzervatív Párt és a kormány élére a jelenlegi miniszterelnök, Rishi Sunak.

(via MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Meredeket lépett Orbán Viktor a moszkvai útjával
Privátbankár.hu | 2024. július 6. 17:59
Még visszaüthet Magyarországra nézve, hogy előzetes uniós egyeztetés nélkül tárgyalt a magyar kormányfő az orosz fővárosban. 
Nemzetközi Orbán Viktor szombat délután pezsgőt bonthatott
Privátbankár.hu | 2024. július 6. 16:36
Összejött a hét tagállami csatlakozó a Patrióták Európáért frakcióalakításához, az új tag Dán Néppárt az ID képviselőcsoportját hagyja ott.
Nemzetközi Meglepetés: ez lett Keir Starmer első intézkedése
Privátbankár.hu | 2024. július 6. 15:55
A munkáspárti kormány nem hajtja végre konzervatív elődje által kötött áttelepítési államközi megállapodást.
Nemzetközi Válságban az újságírói hivatás? – Amerikában kongatják a vészharangot
Kormos Olga | 2024. július 6. 14:58
Az Egyesült Államokban mintha kezdene leáldozni az ideje egy legendás hivatásnak, ez pedig az újságírás. A hírgyártás lassan kiszorítja a valódi, mély történeteket. Ez lenne a jövő? 
Nemzetközi Szijjártó Péter keresztülhúzta a német külügyi tárca terveit
Privátbankár.hu | 2024. július 6. 13:59
Úgy volt, hogy hétfőn Budapesten tárgyal a magyar külügyér és Annalena Baerbock, a német diplomácia vezetője. A magyar fél technikai okokra hivatkozva lemondta.
Nemzetközi Ha Le Pen lát potenciált az új frakcióban, akkor átlép, de keményen meg fogja kérni az árát Orbán Viktortól
Privátbankár.hu | 2024. július 6. 13:29
Milyen Magyar Péter személyisége? Milyen jelzővel minősíthetők az alakulófélben levő Patrióták Európáért pártcsalád tagjai? Hol legyen a határ az uniós közös hatalomgyakorlás és a tagállami hatáskörök között? Összejön az európai parlamenti frakció Orbán Viktoréknak? Mi a legnagyobb különbség a Giorgia Meloni vezette ECR és a Marine Le Pen vezette ID között? Mi lehet Orbán Viktor és Volodimir Zelenszkij meglepetésszerű találkozója mögött? Az Ultrahang Plusz podcastjében Király Tamás moderálásában kollégánk, Dobos Zoltán és Szűcs Gábor jogász beszélgetett.
Nemzetközi Vajon most a Kelet vagy a Nyugat mellett tett hitet a szerb államfő?
Privátbankár.hu | 2024. július 6. 12:23
Magyarország uniós soros elnöksége alkalmából szervezett fogadást a belgrádi magyar nagykövetség, ahogy a szerb államfő is beszédet mondott.
Nemzetközi Mérsékelt jelölt nyerte az iráni elnökválasztást
Privátbankár.hu | 2024. július 6. 11:19
Kényelmes többséggel választották Irán elnökévé Maszúd Peszeskjánt, aki a fő politikai és vallási vezetőként funkcionáló Ali Hamenei ajatollah két jelöltje közül a reformista szárnyat képviseli.
Nemzetközi Joe Biden elárulta, visszalépne-e a jelöltségtől
Privátbankár.hu | 2024. július 6. 10:09
Sokan kérik erre, és nem csak politikai ellenfelei.
Nemzetközi Mik lesznek az új brit kormány első lépései?
Káncz Csaba | 2024. július 6. 09:31
Miniszterelnökként Starmer szorosabban akar együttműködni az EU-val, de a Brexitet nem kérdőjelezi meg. Az új miniszterelnök várhatóan hamarosan Kijevbe utazik, hogy megerősítse London sziklaszilárd támogatását Kijev irányába. Káncz Csaba jegyzete.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG