Autókonvojok és felvonulók indultak el egy hajnali ünnepség után az ország távoli északi részéről, a Cape Reinga foktól. Dél felé haladnak, és az útjukba eső városokban tüntetéseket szerveznek.
Míg a felvonulást vagy a hikoi-t a jelenleg parlament előtt álló törvényjavaslat váltotta ki, a szervezők azt remélik, hogy szélesebb körű párbeszédet indít el Új-Zéland maorikhoz való viszonyáról – jelentette a Reuters.
„A párbeszédre való igényt növelnénk nem csak a maorik, hanem Aotearoa (Új-Zéland maori neve) lakosságának körében is, hogy jobban megértsük ennek az országnak a népét és azt, hogy mi történt az őslakosokkal” – mondta az egyik szervező a hírügynökségnek.
Toitu Te Tiriti! — azaz Tiszteld a Szerződést!
A Waitangi Szerződés — amelyet 1840-ben írt alá a brit korona és több mint 500 maori törzsfőnök— meghatározza, hogyan vehet részt a két fél a szigetek kormányzásában. Az ebben a dokumentumban szereplő záradékok értelmezése irányadó ma is a jogszabályok és a politika. számára.
Az új-zélandi jobbközép kormány által a múlt héten beterjesztett Szerződési alapelvek nevű törvényjavaslat a szerződésnek az őslakosok jogait szűkítő értelmezését rögzítené törvényben.
Korábban a bíróságok és a különálló maori törvényszék több évtizedes gyakorlata általában kiterjesztette a maorik jogait és kiváltságait.
David Seymour igazságügyminiszter helyettes a múlt héten azzal érvelt, hogy a törvényjavaslat lehetővé teszi, hogy a szerződés által felvetett fontos politikai és alkotmányos kérdésekről a parlamentben döntsenek a bíróságok helyett.
A miniszter ACT pártja a szavazatok 8,6 százalékát szerezte meg a tavalyi új-zélandi választásokon, és a párt úgy véli, hogy a nem bennszülött állampolgárok hátrányos helyzetbe kerülnek a maorik felemelésére irányuló politika miatt, akik amúgy túlreprezentáltak a társadalmi és anyagi hátrányok elleni intézkedések kedvezményezettjei körében.
Faji feszültségek
Noha a törvényjavaslat szinte biztosan megbukik, bevezetése faji feszültségeket szított Új-Zélandon, ahol az ország 5,3 millió lakosának mintegy 20 százalékát maorik teszik ki.
A felvonuló tiltakozók szerdán nagy tüntetést tartanak Új-Zéland legnagyobb városában, Aucklandben, majd jövő kedden érkeznek a fővárosba Wellingtonba. A szervezők több tízezer tüntető részvételére számítanak, mire Wellingtonba érnek.