A Politico cikke szerint kritikus nap virradt kedden Grúziában (hivatalos nevén Georgia), ugyanis minden bizonnyal megszavaznak egy olyan törvényt, amely orosz mintára „külföldi ügynökökről” szól (azaz például megnehezítené a média és a civilszervezetek tevékenységét), és amely az ország Szovjetuniótól való függetlenné válása óta a legnagyobb tiltakozási hullámot váltotta ki.
A törvényt a jelenleg kormányzó Grúz Álom névre fordítható párt terjesztette be, a párt alapítója egy oroszbarát milliárdos, így az ellenzék és a nemzetközi megfigyelők is úgy tekintik, hogy ez valójában egy kísérlet arra, hogy szabotálják az uniós csatlakozáshoz vezető utat. A grúzok mintegy 80 százaléka támogatja az uniós csatlakozást, és az elmúlt hetekben nagy számban vonultak az utcára Tbilisziben, hogy hangot adjanak a jogszabály elleni tiltakozásuknak.
Salome Zourabichvili, az ország független elnöke már jelezte, hogy meg fogja vétózni az óriási ellenállást élvező törvényt, azonban ezt a grúz parlament egyszerű többséggel felülbírálhatja – az országgyűlés a javaslatot benyújtó párt kezében van.
Lépni készül az Európai Unió
A fejleményeket látva az uniós kormányok hétfő este közös válaszlépéseket koordináltak – árulták el diplomaták a Politico kérdésére. A megbeszélésekben részt vevő személyek szerint azonban Magyarország – Szlovákia támogatásával – ellenezte a törvényt elítélő közös uniós nyilatkozatot.
A portál információi szerint az illetékes diplomaták kapkodva próbálták megoldani, hogy a nyilatkozat szövege enyhébb legyen, így küzdve a vétók ellen. Jelenleg azonban valószínűbb, hogy az uniós nyilatkozatot az Európai Unió külügyi vezetője, Josep Borrell jegyzi majd – ehhez ugyanis nincsen szükség egyhangú szavazásra.