Az európai vezetők jövő héten Párizsban tartanak rendkívüli csúcstalálkozót az ukrajnai háborúról, miután felmerült, hogy az Egyesült Államok Oroszországgal tárgyal, Európa részvétele nélkül, számolt be a BBC.
Korábban Donald Trump amerikai elnök különmegbízottja, Keith Kellogg bejelentette: az európai vezetőket ugyan tájékoztatják a béketárgyalásokról, de azok közvetlenül az Egyesült Államok és Oroszország között zajlanak. Kellogg szerint a korábbi egyeztetések azért nem vezettek eredményre, mert „túl sok szereplő” vett részt bennük.
A Fehér Ház szerint Marco Rubio külügyminiszter és más magas rangú tisztviselők a következő napokban találkoznak orosz küldöttekkel Szaúd-Arábiában.
Az Egyesült Államok állítása szerint Ukrajna is meghívást kapott a megbeszélésekre, azonban Volodimir Zelenszkij ukrán elnök ezt cáfolta.
Fotó: Volodimir Zelenszkij Facebook oldala
A brit miniszterelnök február Washingtonba utazik, hogy Donald Trumppal tárgyaljon és ismertesse az európai vezetők álláspontját. Ezt követően egy újabb csúcstalálkozót is terveznek, amelyen Zelenszkij is részt vehet.
Starmer szerint az Egyesült Királyság azon fog dolgozni, hogy „az Egyesült Államokat és Európát egységben tartsa”, mert a szövetség megosztottsága nem engedhető meg „a külső ellenségekkel szembeni küzdelemben”. Kiemelte: „Európának nagyobb szerepet kell vállalnia a NATO-ban, miközben együttműködünk az Egyesült Államokkal, hogy biztosítsuk Ukrajna jövőjét és szembenézzünk az Oroszország jelentette fenyegetéssel.”
Radosław Sikorski lengyel külügyminiszter szerint Emmanuel Macron francia elnök kezdeményezte a találkozót, noha Párizs hivatalosan még nem jelentette be. Sikorski úgy véli, Trump „felderítő hadviselést” folytat, vagyis teszteli a helyzetet, és annak függvényében módosítja álláspontját. „Erre nekünk is reagálnunk kell” – mondta.
Zelenszkij eközben a Müncheni Biztonságpolitikai Konferencián az „európai hadsereg” létrehozását sürgette, mivel egyre nagyobb az aggodalom, hogy az Egyesült Államok esetleg elfordulhat a kontinenstől. Hangsúlyozta: Ukrajna nem fogad el olyan megállapodásokat, amelyeket „a háta mögött” kötnek meg. Trump a héten bejelentette, hogy hosszú telefonbeszélgetést folytatott Vlagyimir Putyinnal, és a béketárgyalások „azonnal” megkezdődnek. Ezután „tájékoztatta” Zelenszkijt a terveiről.
JD Vance amerikai alelnök Münchenben tartott beszédében élesen bírálta az európai államokat, hangsúlyozva, hogy a kontinens legnagyobb fenyegetése „nem Oroszország és Kína, hanem belülről fakad”. Az Egyesült Államok álláspontja szerint Európának „jelentősen növelnie” kell a védelmi kiadásait.
David Lammy brit külügyminiszter a müncheni konferencián egyetértett abban, hogy Európának többet kell költenie a védelemre. „Putyin nem fog eltűnni” – figyelmeztetett, hozzátéve, hogy bár a NATO 23 tagállama már elérte a GDP 2 százalékának megfelelő védelmi kiadási szintet, „mind tudjuk, hogy ennél is többre van szükség”.