Szűkszavú közlést eszközölt csütörtök este Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke, e szerint Orbán Viktor a Karmelita kolostorban átadta a Magyar Érdemrend középkeresztje kitüntetést Klaus Mangoldnak, a Mangold Consulting GmbH tulajdonos-ügyvezetőjének, a DaimlerChrysler AG igazgatótanácsa egykori elnökének. Az indoklás szerint Klaus Mangold a magyar-német gazdasági kapcsolatok erősítése és fejlesztése érdekében végzett kiemelkedő tevékenysége elismeréseként vehette át a kitüntetést.
Ez önmagában nem lenne kiemelkedő hír, ugyanis Orbán Viktor időnként kitüntet ezt-azt, ez mondhatni a miniszterelnöki lét velejárója. Klaus Mangold azonban nem akárki.
Egy régi ismerős
A Direkt36 2017 októberében írt arról, hogy 2013 augusztusában volt Orbán Viktornak egy különösen fontos találkozója: Szergej Kirijenkót, az orosz atomenergia vállalat, a Roszatom vezetőjét fogadta Budapesten. A cikk szerint nem először találkoztak egymással, de ez volt talán az addigi legfontosabb megbeszélésük, ugyanis a portál kormányzati forrásai szerint ugyanis lényegében ekkor dőlt el, hogy a magyar kormány nemzetközi tender kiírása nélkül az oroszokra bízza a paksi atomerőmű bővítését.
A cikk szerint a megbeszélés előkészítésében fontos szerepet játszott a most kitüntetett befolyásos német üzletember, Klaus Mangold, aki évtizedek óta Európa legmagasabb üzleti köreiben mozog, és híres arról, hogy különösen jó kapcsolatokkal rendelkezik Oroszországban, például Vlagyimir Putyin orosz elnököt is személyesen ismeri a 90-es évek eleje óta.
Tanácsadó
2022 júliusában a momentumos Tompos Márton kutatta ki az akkor még létező Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) szerződései közül, hogy a tárca az előző kormányzati ciklusban 8,2 milliárd forintos szerződést kötött az akkor már a nemzetközi sajtóban orosz lobbistaként emlegetett, egyesek által „Mr. Oroszországként” is emlegetett Mangolddal. Mint írta:
A 24.hu cikkében emlékeztetett, egyébként végül a keretösszeget nem használták fel, Palkovics László ellenzéki képviselők kérdésére adott válaszában így indokolt: az ITM még akkor kötött szerződést Mangold cégével, amikor még a 2022-es év gazdasági szempontból kedvezőnek tűnt, nem zajlott háború Ukrajnában. Hozzátette,
a jelenlegi háborús helyzetben és a háborús infláció miatt sokkal nehezebb a Liszt Ferenc repülőtér visszavásárlásához szükséges források biztosítása, így a szerződés teljes keretösszege sem lesz felhasználva.
A portál értelmezése szerint Mr. Oroszország a Budapest Airport Zrt. visszavásárlását segítette volna már ekkor is, de a szerződésben szereplő teljes összeget feltehetőleg nem kapta meg. Azóta persze történt egy s más, és idén júniusban aláírták végül a repteret hazai kézbe hozó szerződést – lehet, Mangold középkeresztjének is ehhez van köze?