Németországnak az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelmi többlete 2024-ben 70 milliárd euróra (72 milliárd dollárra) nőtt, ami jóval meghaladja a 2023-as teljes évre bejelentett 63,3 milliárd eurós rekordot, a német statisztikai hivatal friss adatai szerint – jelentette a Reuters.
Az Egyesült Államokba irányuló német export – élén az autók és gyógyszeripari termékekkel – 2,2 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest, és 2024-ben rekordértékre, 161,3 milliárd euróra nőtt, ami megszilárdította az Egyesült Államok pozícióját a „Made in Germany” termékek legnagyobb vásárlójaként. Az Egyesült Államokból érkező import 3,4 százalékkal 91,4 milliárd euróra csökkent tavaly.
Fotó: MTI/EPA/UPI pool/Bonnie Cash
Trumpnak nem tetszik
Trump hétfőn jelentősen, 25 százalékra emelte az acél- és alumíniumimport vámját „kivételek és mentességek nélkül”. „Nehéz lenne számunkra ennél rosszabb időzítést elképzelni” – kommentálta Holger Goerg, a Kieli Világgazdasági Intézet (IfW) munkatársa.
Goerg szerint az Egyesült Államok kereskedelmi hiánya az amerikai áruk nemzetközi versenyképességének hiányát tükrözi, amelyet vámokkal nem lehet megoldani.
Goerg szerint a német kereskedelmi többletek növekedése megfordulhat, ha Trump új vámokat vet ki a német importra, míg az amerikai elnök szerint egy ilyen intézkedés fellendítené az Egyesült Államok feldolgozóiparát. Egészen más a helyzet a szolgáltatások kereskedelmében, ahol az Egyesült Államoknak erős exporttöbblete van, beleértve az EU-t és Németországot is – jegyezte meg a szakértő. „Trumpnak ezt is bele kellene vennie a számításaiba” – javasolta Goerg.
Hivatalos német reakció
Olaf Scholz német kancellár az új amerikai intézkedéssel kapcsolatban kijelentette, hogy az Európai Unió továbbra is várja a hivatalos értesítést az új vámtarifákról, és minden ilyen lépést megtorló intézkedésekkel fognak kezelni.
Európa legnagyobb gazdasága, Németország volt tavaly az egyetlen G7-ország, amely két egymást követő évben zsugorodott, és az Egyesült Államokkal, a legnagyobb kereskedelmi partnerével fennálló kereskedelmi konfliktus súlyosan érintheti jövőbeni növekedési esélyeit is.