Nyilas Gergely, a Telex újságírója lapcsoportunk, a Klasszis Média műsorában, a Klasszis Podcastban beszélt tapasztalatairól, amelyeket a front közelében is gyűjtött számos ukrajnai útja során az elmúlt években.
„Gyakran van, hogy üzennek Orbán Viktornak” – mondta kérdésünkre, hogy milyen reakciókat kapott az ukránoktól, amikor megtudták, hogy magyar.
Azt üzenték, hogy „nézzen itt körbe,” „lássa meg, hogy mi történik”, és „ne beszéljen úgy” az Oroszország elleni uniós szankciók vagy a fegyverszállítmányok elutasításáról, "ahogy beszél".
Korábban előfordult, hogy emiatt szóba sem álltak vele az ukránok, de csak egy-két ilyen eset volt. A fronton vagy annak közelében pedig egyáltalán nem érezte az elutasítást, hiszen aki odamegy, az már eleve kockáztatja az életét – ott az ő megítélésére már nem hatott, hogy amúgy éppen mit mondott Orbán Viktor miniszterelnök Ukrajna-ügyben.
Az pedig, hogy más magyar újságírókkal együtt egy ukrajnai hadifogolytáborba is eljutott, szintén azt jelzi, hogy a magyar sajtó nincs elutasítva Ukrajnában. Hiszen az ukránok is tudják, hogy nem csak kormánypárti sajtóorgánumok vannak Magyarországon, „ezért is lehetnek itt” – mondták nekik egyszer.
„Mi, a saját bőrünkön – ezen a néhány megnyilatkozáson kívül – nem érezzük a hátrányos következményeit annak, hogy Orbán Viktor nagyon kilóg az EU-ból és a NATO-ból, és olyan nyilatkozatokat tesz, amelyeket sokszor oroszpártiként értelmez a külvilág” – mondta Nyilas Gergely.
Bár a magyar kormányt Ukrajnában szerinte "nagyon rossz szomszéd"-nak tekintik, a Magyarországra menekült ukránok sokszor elmondják, hogy itt humanitárius segítséget kapnak, és hálásak a magyar embereknek vagy akár a magyar államnak.
Szeptemberben például Budapesten megnyílt az első állami magyar-ukrán két tannyelvű iskola.
„Ezek pozitív gesztusok” – véli, „a világpolitikai megnyilatkozás az, ami barátságtalan.” Igaz, „amilyen hangosan ellenzi a magyar kormány Ukrajna támogatását, a gyakorlatban ez olyan kevéssé látszik valójában, amikor konkrét döntésekről van szó”. Azaz az Orbán-kormány sok esetben végül megszavazza – de legalábbis nem vétózza meg – az Ukrajnát segítő uniós döntéseket.
A teljes beszélgetést, amelyben szó esik még a kárpátaljai magyarok helyzetéről, Pokrovszk közelgő ostromáról, az ukránok háborúhoz való viszonyáról és az orosz hadifoglyokról is, itt tekinthetik meg: