Az Egyesült Államok Pénzügyminisztériumának Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatala (OFAC) kedden frissítette a Különlegesen Kijelölt Állampolgárok és Blokkolt Személyek Listáját (SDN-lista), amelyre frissen felvette Orbán Viktor Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszterét, Rogán Antalt. A szövetséges NATO-tagország hivatalban lévő magasrangú tisztviselőjével szemben rendkívüli esetnek minősíthető ez a politikai lépés. A rendszerszintű korrupció megszervezésével vádolt kormánypárti politikust érintő hír végigszaladt a világsajtón. Itt most ezekből állítottunk össze egy csokorra valót.
A propagandaminiszter
„Rogán, aki Orbán kabinetirodájának vezetője, olyan széles körű kormányzati kommunikációs kampányok tervezését felügyeli, amelyek 2010 óta jelentős szerepet töltenek be Orbán hatalmának megőrzésében. A kritikusai körében Magyarországon propagandaminiszterként ismert Rogán ritkán jelenik meg a nyilvánosság előtt, vagy ad interjúkat, de Orbán veterán tanácsadója, és Magyarország titkosszolgálatait is felügyeli” — írja az amerikai The Washington Post.
Matthew Miller, a külügyminisztérium szóvivője keddi nyilatkozatában kijelentette, hogy Rogán tevékenysége „a büntethetetlenség tágabb értelemben vett légkörének emblémája Magyarországon, ahol az állam kulcsfontosságú területeit elfoglalták az oligarchák és antidemokratikus szereplők”.
A lap hozzáteszi, hogy a leköszönő Biden-kormány által hozott szankciók tükrözik az Egyesült Államok az elmúlt négy évben tett azon erőfeszítéseit, hogy csökkentsék Washington Magyarországgal kapcsolatos azon aggodalmait, hogy Orbán az általa vezetett EU- és NATO-tag országot arra kényszerítette, feladja demokratikus elveit, miközben ő szorosabbra fűzi kapcsolatait Oroszországgal és Kínával.
A lap Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter megjegyzését is idézi, miszerint: „Milyen jó, hogy néhány nap múlva már olyan emberek fogják vezetni az Egyesült Államokat, akik barátként és nem ellenségként tekintenek hazánkra.”
Egyértelmű üzenet az Orbán-rendszernek
Az amerikai pénzügyminisztérium a „korrupciós rendszer” kulcsaként játszott szerepével vádolja Rogán Antalt, Orbán Viktor közeli, vezető munkatársát — írja a brit The Guardian.
Az Egyesült Államok szankciókat vetett ki a magyar kormány egyik magas rangú tagjával szemben, állítólagos korrupció miatt. Budapest bejelentette, hogy azonnal kérni fogja annak felülvizsgálatát Donald Trump hivatalba lépésekor — teszi hozzá a lap.
A magyar „propagandaminiszterként” emlegetett Rogán évtizedek óta Orbán közelében állt, felügyelte hatalmas médiagépezetét és választási kampányait, amelyek nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy a magyar vezető négy egymást követő cikluson át meg tudta tartani a hatalmat. Ő vezeti Orbán kabinetirodáját, és felügyeli a magyar titkosszolgálatokat is — említi a lap, és idézi Takácsy Dorka, az Euro-atlanti Integrációs és Demokrácia Központ kutatója véleményét, aki szerint a szankciók „egyértelmű üzenetek az Orbán-rezsimnek”.
„Rogán annak a robusztus propagandagépezetnek a feje, amely nagymértékben járul hozzá az Orbán-kormány hatalmon tartásához, és amely immár több mint egy évtizede folytat kemény, és folyamatos nyugat-ellenes kommunikációs kampányokat az adófizetők pénzéből” — érvelt a szakértő a lapnak.
Takácsy szerint Rogán késöbbi levétele a szankciós listáról nehéz folyamat lenne, még akkor is, ha lenne erre politikai akarat az új amerikai kormány részéről. (Lásd még erről külön cikkünket.)
„Annak a magyar miniszternek az ügye, akinek tevékenysége aktívan aláássa az Egyesült Államok stratégiai érdekeit, valószínűleg nem kap majd prioritást, annak ellenére, hogy Trump és Orbán a szavak szintjén kiváló személyes kapcsolatot ápol” — tette hozzá.
Csak Rogán
Rogán, aki 2015 óta vezeti a Miniszterelnökséget, az egyetlen magyar állampolgár a pénzügyi szankciós listán. Ő irányítja Orbán kormányzásának napi tevékenységét, valamint felügyeli a kormány informatikai szolgáltatásait és kommunikációs osztályát, amelyeket Orbán propagandagépezetének tartanak. Továbbá irányítja az ország belföldi titkosszolgálatait — emeli ki az amerikai Politico.
A kettes számú vezető
Rogán Antal vezeti Orbán Viktor magyar miniszterelnök hivatalát. Évek óta emlegetik a nevét botrányok, és korrupciós vádak kapcsán. Most az amerikai kormány reagált is erre — írja a Spiegel külföldi kiadása. Rogánt a megfigyelők olykor „kettes számú” vezetőnek tartják az Orbán-rendszerben — teszi hozzá a lap. Hivatalosan egyebek mellett az ország titkosszolgálatát és kommunikációs szolgálatát irányítja. Az USA most azzal vádolja, hogy korrupciós rendszereket hozott létre „a magyar gazdaság stratégiai területeinek ellenőrzésére, és az ezekből származó bevételek elsikkasztására az őt és pártját támogatók javára”.
A magyar korrupciónak az EU-ban is vannak következményei — említi meg a Spiegel. Magyarország az új évre már több mint egymilliárd eurós uniós támogatástól esett el, mert a kormány nem akarta az uniótól kért reformokat végrehajtani. A finanszírozási hiányok pótlása érdekében Orbán miniszterelnök még inkább kínai segítségre szeretne támaszkodni.
Kijevben Magyar Pétert is látják már
A Rogánról szóló hírt kiegészítette keleti szomszédunk angol nyelvű lapja: Magyar Péter ellenzéki vezető Orbán népszerűségének csökkenésére és a korrupciós vádakra hivatkozva előrehozott választásokat követelt január 1-én. Orbánt azzal vádolta, hogy Magyarországot „az EU legszegényebb, legkorruptabb nemzetévé” változtatta — teszi hozzá a Kyiv Independent.
Személyes anyagi következmények
Szankciós listára helyezte Rogán Antalt, Orbán Viktor jobboldali nacionalista magyar miniszterelnök kabinetfőnökét korrupció miatt az amerikai pénzügyminisztérium szankciós ügynöksége, az OFAC. A listán szereplők nem vállalkozhatnak az Egyesült Államokban — írja az osztrák Der Standard a magyar Telexre hivatkozva.
A szankciók befagyasztják az összes, Rogánhoz köthető, egyesült államokbeli székhelyű vagyont, és megtiltják amerikai magánszemélyeknek vagy jogi személyeknek a vele kapcsolatos tranzakciókat. Az amerikai minisztérium arra is figyelmeztetett, hogy a Rogánnal kapcsolatban álló pénzintézetek vagy más entitások is szankciókra számíthatnak — emeli ki a török Anadolu hírügynökség.
Moszkvában nem látnak bizonyítékokat
Az orosz TASZSZ hírügynökség Bradley Smith-et, az amerikai pénzügyminisztérium terrorizmusért és pénzügyi hírszerzésért felelős helyettes államtitkárát idézi, aki szerint „Rogán irányította azt a rendszert, amely Magyarországon közbeszerzési szerződéseket és forrásokat irányított át a hozzá és a Fideszhez hű barátokhoz. Rogán olyan rendszereket szervezett, amelyek célja a magyar gazdaság több stratégiai ágazatának ellenőrzése volt, és az ezekből az ágazatokból származó bevételeket saját maga és a pártjához hűségesek jutalmazására használta.”
„Egyik állításra sincs bizonyíték” — húzza alá az orosz hírügynökség.
A kínaiak a kormány reakciójával kezdik
Magyar kormánytisztviselők bírálják az Egyesült Államoknak a kabinetminiszterrel szembeni szankcióit — számol be a hírről címében a kínai Xinghua hírügynökség. A magyar külügyminiszter kedden bírálta a leköszönő amerikai adminisztrációt és nagykövetét, amiért szankciókat szabtak ki Rogán Antal Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető magyar miniszter ellen — folytatja a kínai hírügynökség a történtek ismertetését, mielőtt rátért volna a tartalmi részére.