7p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Svájc sokat profitál az Európai Unióval való kapcsolatából, azonban a társadalomban mélyen gyökerezik az unióval szembeni elutasítás.

Svájc nem az Európai Unió (EU) tagja, de a gazdasági kapcsolat nagyon is erős. Több mint száz kétoldalú szerződés biztosítja a svájci vállalatok számára az uniós piacra jutást, külön engedélyeztetés nélkül. Ha egy svájci cég egy terméket a helyi szabályozás szerint tanúsíttat, azt az EU is automatikusan elfogadja. Így a svájci gazdaság kedvezményeket élvez anélkül, hogy az ország teljes jogú EU-tag lenne. Svájc és az unió most új megállapodásról tárgyal, amely frissítené a kétoldalú kapcsolatokat és rendezné az eddig nyitott kérdéseket. Ennek megítélése viszont nem egyöntetű az országban.

Simon Michel, az Ypsomed orvostechnikai vállalat vezérigazgatója és az FDP (Szabadelvű Demokrata Párt) parlamenti képviselője a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak egy plüssmaci példáján keresztül szemléltette, hogy szerinte miért is lenne érdemes Svájc és az EU kapcsolatát még szilárdabb alapokra helyezni.

Svájcban sincsen minden csokiból
Svájcban sincsen minden csokiból
Fotó: Pexels

A maci egy svájci, thuni játékgyárból indul, számtalan tesztet végeznek el rajta, mielőtt forgalomba kerülhet. Például ellenőrzik, hogy a felvarrt szemek nem szakadnak-e le, nehogy a kisgyerekek lenyelhessék, így fulladásveszélyes helyzetbe kerülve. Ezt a tesztet a Svájci Szövetségi Anyagvizsgálati és Kutatóintézet (EMPA) végzi el. Ha az intézet jóváhagyja, a macit nem csak Svájcban, hanem automatikusan az Európai Unió 27 országának 450 millió lakosa számára is forgalmazhatják. Ezt a „megfelelőségi értékelések kölcsönös elismeréséről” szóló megállapodás biztosítja, amely egyike az említett száz bilaterális szerződésnek, amelyek az elmúlt 25 évben szabad hozzáférést biztosítottak az európai belső piachoz.

„Az EMPA tanúsítványával a thuni játékgyártó gond nélkül árusíthatja teddimacijait az EU-ban, de nem Kínában, Indiában vagy az Egyesült Államokban. Ezekben az országokban előbb át kell esnie az ottani engedélyezési eljárásokon” – fogalmazott a vállalkozó. 

De akkor mi a probléma? 

Bern és Brüsszel tavaly év végén elvi megállapodásra jutott egy szerződéscsomagról, amely a kétoldalú megállapodások hiányosságait pótolná több gazdasági és közlekedési területen. Emellett előkészítené az utat új egyezményekhez az energiapiac, az egészségügy és az élelmiszerbiztonság terén, a véglegesítéshez azonban még a svájci parlament és a lakosság jóváhagyása szükséges.

A szerődéscsomagban lenne egy jelentős újítás: jelenleg Svájcnak nem kell alkalmazkodnia az EU jogszabályainak módosításaihoz, ám Brüsszel szerint az egységes piachoz hozzáférő svájci vállalatoknak ugyanazokat a szabályokat kellene követniük, mint az uniós cégeknek. A gyakorlatban azonban a jogszabályokhoz való igazodás gyakran lassan halad, vagy egyáltalán nem valósul meg.

Svájc évek óta megsérti a szabad mozgásról szóló megállapodást, mivel bürokratikus akadályokat állít a külföldi vállalatok elé, amelyek ideiglenesen munkát végeznének az országban. Az erről folyó vita mindeddig megoldatlan maradt, mivel nem létezik hatékony vitarendezési mechanizmus.

A jövőben egyértelmű szabályokat vezetnének be az EU-s jog átvételére: jogviták esetén egy egyenlő arányban képviselt választottbíróság hozna döntést, és ha a vita az EU belső piacának jogrendszerét érinti, akkor először az Európai Bíróság véleményét kellene kikérni. Így biztosítanák, hogy Svájc ne élvezzen jogtalan előnyt az EU tagállamaival szemben.

Az új szabályozás szerint Svájcnak „dinamikusan” kellene alkalmazkodnia az EU jogszabályainak módosításaihoz: minden egyes változtatás esetében a svájci kormány, a parlament vagy a nép élhetne vétójogával.

Ha Svájc elutasít egy jogszabályt, az EU ellenintézkedéseket vezethet be, például korlátozhatja a svájci vállalatok hozzáférését az uniós piachoz. Az ilyen intézkedések arányosságát pedig egy választottbíróság vizsgálná. A svájci export csaknem fele az unióba irányul, így a mintegy 100 ezer svájci céget képviselő Economiesuisse üdvözölte az éveken át tartó tárgyalások eredményeként létrejött megállapodást.

A helyzet azonban nem ilyen egyszerű, hiszen Svájc nem véletlenül nem uniós tagállam. Bár sok svájci elismeri, hogy jólétüket nagymértékben az EU-val fenntartott gazdasági kapcsolatoknak köszönhetik, érzelmileg mégis elutasítóak a szorosabb integrációval szemben.

Az országban mélyen gyökerezik az EU-val szembeni ellenérzés és a szuverenitás elvesztésétől való félelem, amit a közvetlen demokratikus hagyományok is erősítenek: a svájci polgárok rendszeresen szavazhatnak országos politikai kérdésekről, így erősebbnek érzik saját döntési jogukat, mint más országok állampolgárai. A Svájci Néppárt (SVP) ezt az ellenállást éveken át sikerrel erősítette, politikai tőkét kovácsolva az unióval való szembenállásból.

Az EU-val való megállapodás ellen nemcsak nacionalista politikai erők, hanem egyes gazdasági szereplők is fellépnek. Az Allianz Kompass Europa (Európai Iránytű Szövetség) nevű csoport – amelyet három milliárdos üzletember, Alfred Gantner, Marcel Erni és Urs Wietlisbach, a Partners Group alapítói hoztak létre – erőteljes kampányt folytat Brüsszel ellen. Az üzletemberek magántőke-befektetésekre szakosodott vállalata jelentős vagyont hozott számukra, és most országszerte előadásokat tartanak, hogy a svájci közvéleményt az uniós szerződés elutasítására bátorítsák. A Kompass-csoport saját népszavazási kezdeményezést indított, amely megkövetelné, hogy az uniós megállapodást ne csak országos szinten, hanem a kantonok többségében is jóvá kelljen hagyatni, ami jelentősen megnehezítené az egyezség elfogadását. A szövetség honlapján keményen fogalmaz:

„Nem akarunk sem EU-tagságot, sem passzív EU-tagságot. Svájc azért sikeres, mert közvetlen demokrácián alapul, független és nyitott a világra. Ezt meg kell őriznünk. Most azonban az EU veszélyezteti ezt a sikermodellt, mivel ránk akarja kényszeríteni a saját törvényeit anélkül, hogy beleszólásunk lenne. Az EU nyomást gyakorol ránk (...). Azt akarja, hogy Svájc gyakorlatilag automatikusan átvegye az uniós jogot, és hogy az Európai Bíróság legyen a legfelsőbb jogi hatóság. (...) De itt nem csak az EU-ról van szó. Mi jöhet ezután? Dinamikus jogátvétel Kínából?”

Amit nyernek a réven, elveszítik a vámon?

Az ellenzők szerint Svájcnak nem kellene alkalmazkodnia az EU szabályaihoz és növekedési üteméhez. Félelmeik szerint az új szerződéscsomag akár 8000 uniós jogszabály átvételét is kikényszerítheti.

Michel, az Ypsomed vezérigazgatója szerint ezek az aggodalmak túlzóak, és saját vállalatának példájával mutatta be, milyen hátrányokkal járhat az EU-piaci hozzáférés elvesztése. Amikor Svájc 2021-ben felfüggesztette az EU-val folytatott intézményi tárgyalásokat, Brüsszel nem hosszabbította meg az orvostechnikai termékek tanúsítványainak kölcsönös elismeréséről szóló megállapodást.

„Újra kellett hitelesíttetnünk termékeinket az EU-ban, ami jelentős költségekkel járt, és a termékeink egynegyede lekerült a piacról” – mondta Michel.

A svájci kormány szerint az új megállapodás 150 uniós jogszabály átvételét írná elő.  Az SVP azonban erőteljes kampányt folytat az „alávetési szerződés” ellen, miközben az EU-ellenességet a bevándorlás kérdésével kapcsolja össze. Népszavazást kezdeményeztek a „10 milliós Svájc” ellen, amely a bevándorlás korlátozását célozza, és ha sikerrel jár, az a szabad mozgásról szóló megállapodás felmondását vonhatja maga után.

A megállapodás támogatói ezzel szemben az elért „védzáradékra” hivatkoznak, amely lehetőséget biztosítana a bevándorlás korlátozására gazdasági vagy társadalmi problémák esetén. A részleteket még nem dolgozták ki, de felmerült egy kvótarendszer vagy különadó bevezetése is.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Politico: nagy fordulat készül Brüsszelben, jön a szigorítás
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 19:19
Az afrikai országoknak vissza kell fogniuk a migrációt, ha továbbra is szeretnének uniós fejlesztési támogatást kapni – ezt fogja javasolni az Európai Bizottság a jövő héten bemutatandó hétéves költségvetési terv részeként a Politico értesülései szerint.
Nemzetközi Putyin húzhatja a száját: újabb orosz pénzek landoltak Ukrajnában
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 16:49
Befagyasztott vagyonokat adott át az EU.
Nemzetközi Huszárvágást tett a kormány – Orbán Viktorék uniós pénzeket szereznek?
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 16:37
Így meg lehet szerezni a forrásokat.
Nemzetközi Izraeli katonát támadott meg a Hamász
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 15:58
Megpróbálták kirángatni egy járműből.
Nemzetközi Váratlan helyről támadták meg Csehországot
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 14:28
Hackerek csaptak le.
Nemzetközi Trump megtette, amire régóta várnak
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 13:36
Mennek a fegyverek Ukrajnába.
Nemzetközi Itt az eredmény: eldőlt Ursula von der Leyen sorsa
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 12:21
Egyértelmű eredmény született.
Nemzetközi Újabb összecsapás Ukrajna és Magyarország között, súlyos vádak miatt rendelték be az ukrán nagykövetet
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 11:51
A külügyminisztérium államtitkára mellett Orbán Viktor is megszólalt az ügyben.
Nemzetközi Trump még egy dicsérettel is vérig tud sérteni – kínos baki a Fehér Házban
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 10:31
Megdicsérte az elnök a vele ebédelő vezető – csakhogy van egy kis gond.
Nemzetközi Miért izzik a levegő Brüsszel és Peking között?
Káncz Csaba | 2025. július 10. 10:18
Eszkalálódik a politikai feszültség Peking és az EU vezetői között. Peking ezért le akarja mondani az uniós vezetőkkel július végére tervezett kétnapos kínai csúcstalálkozó második felét. Káncz Csaba jegyzete.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG