A háború kezdete óta július 23-ig 14 652 ukrán férfi lépte át illegálisan Románia északi határát.
A Szökevények temetője címmel közölt riportjában a román lap azt írta: a sorozás és a háború elől Romániába menekülő ukrán állampolgárok az ukrán határőrök éberégét többnyire a Máramaros megyei 163 kilométeres határszakaszon próbálják kijátszani, amelynek nagyobbik részén a 2000 méteres magasságot is elérő Máramarosi-havasok képezik az országhatárt, 63 kilométeren pedig a gyors folyású, örvénylő Tisza.
Egyik természetes akadályon sem veszélytelen átkelni: csak a román oldalon eddig 24 ukrán határsértő holttestét találták meg a hegyekben vagy a Tisza partján, de az ukrán sajtó szerint csak a Tiszába 29 szökevény fulladt bele - írta a Hotnews.
A lap a Máramaros megyei hegyimentők vezetőjét is megszólaltatta. Dan Benga elmondta: a Máramarosi-havasok ukrajnai része nem annyira szakadékos és meredekek, mint a romániai, és a domborzat kettőssége sokakat megtéveszt. A szökevények azt hiszik, hogy a határ átlépése után néhány órán belül már elérik a lakott térségeket, de ez nincs így. Egy mentőakció nyáron 9-13 órát, télen pedig teljes napokat vesz igénybe.
Legtöbben a hideg miatt haltak meg - magyarázta.
Mihai Cantea, a hegyimentők egyike azt állította: idén már legalább 50 mentőmisszióban vett részt. Volt olyan eset, amikor az áldozatok egy szakadék szélén akadtak el, a sziklák fölött, de mire odaért volna a helikopter, addigra belepte a térséget a köd és nem lehetett már légi úton lehozni őket: másnap köteleken sikerült kimenteni őket.
Egy többnapos keresés után kimentett fiú azt mondta megmentőinek: inkább a romániai hegyekben akart meghalni, mintsem a fronton, a háborúban - idézte fel a román hegyimentő.
A Hotnews szerint törvénytelen lenne, ha a román hatóságok, vagy bármely uniós tagállam hatóságai visszaadnák a menedékkérőket Ukrajnának. Az Európai Unió 2022-ben elfogadott határozata alapján valamennyi háború elől menekülő ukrán állampolgár és teljes családja megkapja az átmeneti védelmet az uniótól, ha 2022. február 24. előtt Ukrajnában lakott. A legtöbben azonban nem maradnak Romániában, hanem továbbutaznak Nyugat-Európába - írta a román lap. (MTI)