Az amerikai importőrök által fizetendő kezdeti, 10 százalékos „alapvám” szombaton, keleti parti idő szerint hajnali 12:01-kor lépett életbe az USA kikötőiben, repülőterein és vámszabad raktáraiban. Ezzel Trump végleg szakított a második világháború utáni, kölcsönösen egyeztetett vámtételeken alapuló rendszerrel — állapítja meg a Reuters.
„Ez a legnagyobb kereskedelmi intézkedés életünkben” – mondta Kelly Ann Shaw, a Hogan Lovells ügyvédi iroda kereskedelmi szakértője, aki Trump első ciklusa alatt a Fehér Ház tanácsadója volt. Shaw a Brookings Intézet csütörtöki eseményén úgy vélekedett, hogy a vámok idővel változni fognak, ahogy az országok tárgyalásokat kezdeményeznek az alacsonyabb kulcsokról. „Ez alapjaiban változtatja meg, hogyan kereskedünk a világ minden országával” – tette hozzá.
Fotó: Depositphotos
Trump szerdai vámbejelentése megrázta a globális tőkepiacokat, az S&P 500 index vállalatai két nap alatt összesen 5 billió dolláros értékvesztést szenvedtek el – ez rekordméretű zuhanás. A recessziós félelmek nyomán az olaj- és nyersanyagárak beszakadtak, a befektetők pedig biztonságos államkötvényekbe menekültek.
A 10 százalékos vám sújtotta első országok között volt Ausztrália, az Egyesült Királyság, Brazília, Kolumbia, Argentína és Szaúd-Arábia – annak ellenére, hogy tavaly árukereskedelmi hiányt mutattak fel az USA-val szemben. A Fehér Ház szerint azonban sok ország még nagyobb deficitet mutatna, ha tisztességesebb politikát folytatna.
Az amerikai Vámtisztviselők Szövetsége 51 napos türelmi időt biztosított azon szállítmányok számára, amelyeket még a szombati határidő előtt (keleti parti idő szerint 12:01) raktak hajóra vagy indítottak útnak. Ezeknek a szállítmányoknak legkésőbb május 27-ig kell megérkezniük, hogy elkerüljék a 10 százalékos vámot.
Trump magasabb, „reciprok” vámtételei – 11 százaléktól 50 százalékig – szerdán, hajnali 12:01-kor lépnek életbe. Az Európai Unióból származó importtermékekre 20 százalékos vámot vetnek ki, míg a kínai termékeket 34 százalékos vám sújtja, amivel Trump Kína elleni összesített vámtétele 54 százalékra emelkedik.
Trump szombaton a közösségi médiában így reagált: „Kínát sokkal jobban sújtják ezek a vámok, mint az USA-t – össze sem lehet hasonlítani. EZ EGY GAZDASÁGI FORRADALOM, ÉS GYŐZNI FOGUNK. TARTSUNK KI – nem lesz könnyű, de a végkimenetel történelmi lesz.”
Néhány perccel e bejegyzése után Trumpot a floridai Jupiterben lévő golfklubjánál látták, amint a New York Post cikkét olvasta a kínai válaszintézkedésekről és a tőzsdei zuhanásról.
Fotó: Depositphotos
Reakciók
Peking szombaton úgy reagált: „a piac kimondta a véleményét” Trump vámjaival szemben. Kína számos ellenintézkedést jelentett be, például 34 százalékos vámot az összes amerikai termékre, valamint exportkorlátozást bizonyos ritkaföldfémekre.
„A kereskedelmi háború senkinek sem érdeke. Egységben és eltökélten kell kiállnunk állampolgáraink és vállalkozásaink védelmében” – írta Emmanuel Macron francia elnök az X-en.
A világ több vezetője is reménykedik abban, hogy megállapodásra juthat Trump-pal, elkerülve a gazdasági károkat, míg mások ellenlépéseket mérlegelnek.
Keir Starmer brit miniszterelnök a Telegraphban azt írta, készen áll iparpolitikai eszközökkel védeni a brit vállalkozásokat, hozzátéve, hogy kormánya prioritása egy amerikai kereskedelmi megállapodás, amely vámmentességeket is tartalmazhat.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök hivatala szerint vasárnap Washingtonba utazik, hogy Trumppal tárgyaljon az Izraelt érintő új, 17 százalékos vámtételről.
Japán miniszterelnöke, Ishiba Shigeru – akinek országát 24 százalékos vám sújtja – telefonos egyeztetést kezdeményezett az amerikai elnökkel.
Vietnám, amely korábban profitált az amerikai ellátási láncok Kínától való elmozdításából, pénteken bejelentette, hogy Trump 46 százalékos vámja után kész tárgyalni egy egyezményről.
Tajvan nemzetbiztonsági tanácsának vezetője Washingtonban tárgyal a vámokról – közölte egy forrás. Lai Ching-te tajvani elnök szombaton technológiai cégvezetőkkel egyeztetett, hogyan reagáljanak a 32 százalékos vámtételre.
Giancarlo Giorgetti olasz gazdasági miniszter szombaton egy milánói üzleti fórumon arra figyelmeztetett, hogy az USA-val szembeni válaszvámok bevezetése károkat okozhat.
Elon Musk amerikai milliárdos, Trump egyik közeli tanácsadója, szombaton videón keresztül azt mondta egy olasz politikai eseményen: azt reméli, az Egyesült Államok és Európa közötti kereskedelem teljesen szabaddá válik, „nulla vámtétellel”.
Kanada és Mexikó mentesült Trump újabb vámjai alól, azonban továbbra is érvényben marad egy 25 százalékos vám azokra az árukra, amelyek nem felelnek meg az Észak-amerikai kereskedelmi egyezmény eredetiszabályainak.
Noha Trump rendelete mintegy 1000 termékkategóriát – például gyógyszereket, uránt és félvezetőket – mentesített az új vámok alól, az adminisztráció fontolgatja, hogy egyes kategóriákra mégis újabb vámtételeket vezessen be.