A televíziós műsoráról is ismert szakács halála csatlakozik egy sor Kreml-ellenes, Putyin-kritikus orosz halálához, akik Oroszország Ukrajna elleni háborújának 2022. februári kitörése óta vesztették életüket. Alekszej Zimin orosz séfet holtan találták egy belgrádi szállodában – számolt be az Index a Zima magazin főszerkesztőjének tragédiájáról.
Az 52 éves szakács, akit Vlagyimir Putyin orosz elnök egyik hangos kritikusaként is ismertek, 2015-ben, Oroszország krími inváziója után költözött Londonba. A londoni Sohóban található Zima orosz étterem tulajdonosa azóta nem tette be a lábát hazájába, hogy 2022-ben hirtelen megszüntették gasztronómiai műsorát az orosz NTV csatornán. A Vlagyimir Putyin orosz államfő ukrajnai invázióját élesen kifogásoló, szókimondó séf korábban a GQ magazin orosz kiadásának főszerkesztője is volt.
Váratlan halála a szerb fővárosban tett, új könyvét bemutató promóciós körútja során érte. a hatóságok tájékoztatása szerint a tragédia oka továbbra is „tisztázatlan”.
„Alekszej nemcsak kollégánk, hanem barátunk is volt, akivel sok mindenen volt szerencsénk együtt átmenni, jó és rossz dolgokon egyaránt” – olvasható a magazin szerdai cikkében.
Az orosz séf a Moszkva melletti Dubnában született, egyetemi tanulmányai során hidrogénerőmű-technológiát és orosz filológiát tanult. Műsorai Oroszországban 11 éven át futottak, mielőtt háborúellenes kiállása miatt négy hónappal az ukrajnai orosz invázió kitörését követően leállították azokat. Ezt követően a brit orosz közösség egyik vezetőjeként tartották nyilván, utolsó nagy munkája az „Anglománia” című könyv volt, amelynek bemutatására utazott Belgrádba. Szavai szerint könyvének középpontjában az áll, hogy „tőzsdei jelentésekből és költői sorokból, ontológiai fogalmakból és szexuális irányultságokból majdnem két évezred alatt egy mítosz jött létre, amely sokkal valóságosabbá vált, mint a legvadabb próféciák”.
A The Sun amerikai magazin beszámolója szerint a Kreml úgy tekintette, hogy Alekszej Zimin közössége külföldi ügynököknek bélyegzett és száműzetésbe kényszerített oroszok számára nyújt platformot azzal, hogy különböző workshopokat és rendezvényeket szervezett az Oroszországot elhagyóknak. A séfet több támadás is érte az Egyesült Királyságban, annak ellenére, hogy a háború kitörése óta mintegy 30 ezer fontot adományozott a Vöröskeresztnek az ukrán menekültek megsegítésére.