A lengyelországi Állami Egészségügyi Főfelügyelőség közleménye szerint a polio (gyermekbénulás) vírus jelenléte nem feltétlenül jelenti azt, hogy megbetegedés is van, de akik nem kaptak védőoltást gyermekbénulás ellen, azok veszélyben lehetnek. Ezért új intézkedéseket hoztak Lengyelországban, intenzívebben vizsgálják a varsói szennyvizet, megújítják az oltási készleteket, és frissítik a még be nem oltott gyermekek listáját. A gyermekbénulás leggyakrabban egy fertőzött személlyel való érintkezés útján, ritkábban szennyezett vízzel vagy élelmiszerrel terjed.
A gyermekbénulás vírusa leginkább az 5 év alatti gyermekekre veszélyes. A legtöbb fertőzöttnek egyébként nincsenek tünetei, másoknál láz, fáradtság, fejfájás tapasztalható, de súlyos esetekben a gyermekbénulás néhány órán belül behatol az idegrendszerbe, és bénulást okozhat. Becslések szerint 200 gyermekbénulásos esetből egy okoz tartós bénulást, általában a lábaknál.
A lengyel felügyelőség szerint az ország 3 éves gyermekeinek mintegy 86 százaléka van beoltva a gyermekbénulás elleni védőoltással, de ez nem elég, mert a gyermekek legalább 95 százalékának beoltásával előzhető meg a vírus terjedése. Lengyelországban az utóbbi időben igencsak megnőtt az oltásellenesség egyes szülők körében, ami aggasztja az egészségügyi tisztviselőket. Lengyelországban 1984-ben fordult elő utoljára gyermekbénulás.
2024. október 24-én, a járványos gyermekbénulás világnapján a WHO kijelentette: Európa megtartotta gyermekbénulástól mentes státuszát. Ennek ellenére az Európai Regionális Poliomyelitis Felszámolási Tanúsítási Bizottsága (RCC) mégis aggodalmának adott hangot amiatt, hogy a több országban tapasztalható stagnálások vagy visszaesések, a nem optimális immunizálási lefedettség, a vakcinagyártók szabálytalanságai, és egy esetleges járványra való felkészültség hiánya veszélybe sodorhatják a régió gyermekbénulásmentes státuszát.
Hogy Magyarországon mi okozhat gondot a polio vírusával kapcsolatban, a Klasszis Médiához tartozó Mfor.hu cikkéből tudhat meg többet.