A Sziget Kulturális Szervezőiroda adatai szerint a VOLT Fesztiválon például tavalyhoz képest kétszeresére nőtt a hazánkban komoly versenytárs nélkül egyelőre az érintésmentes (contactless, egyérintéses) kártyát piacát letaroló, ezért "márkanevéről" PayPass tranzakcióknak nevezett MasterCard és Maestro érintésnélküli kártyák használata. A MasterCard Balaton Sound fesztiválon pedig azt figyelték meg az adatokból a szakemberek, hogy az átlagos költés másfélszeresére nőtt a tavalyinak.
A legnagyobb hazai fesztiválok, így például a Gourmet, a VOLT, a MasterCard Balaton Sound vagy a jövő hétfőn induló Sziget már 2011 óta készpénzmentesek, hasonlóan a világ legjelentősebb zenei és kulturális fesztiváljaihoz. A rendezvényeken a döntő többség a helyszínen kiváltott fesztiválkártyával fizet, ám egyre többen használják a PayPass típusú bankkártyákat, amelyek igénybevételével elkerülhető a fesztiválkártya kiváltása, sőt folyamatos feltöltése is.
Kétségtelen, hogy így a kártyahasználat nagyobb kockázattal is jár, hiszen nem csak a kártyán lévő néhány ezer-tízezer forintos egyenleget veszti a plasztikot elvesztő ügyfél, hanem adott esetben, ha - sokszor szó szerint - későn ébred, komolyabb tétel is lekerülhet a kártyáról. Ugyanakkor kétségtelen, hogy a bankkártyás fizetéskor nem lehet kétszer lehúzni ugyanannak a vásárlásnak az ellenértékét még akkor sem, ha valaki tévedésből többször is odaérinti a kártyát a leolvasó terminálhoz. A fizetésekről ráadásul a kártyabirtokosok sms-értesítést kérhetnek, így nyomon követhetik az egyenlegüket és költésüket.
Azon túl, hogy a fesztiválkártyát a PayPass plasztik tulajdonosoknak nem kell kiváltaniuk a fizetéshez, a MasterCard révén ezen kártyák birtokosai VIP-gyorssávon keresztül léphetnek be, bizonyos helyeken kedvezménnyel vásárolhatnak majd, továbbá a fesztivál területén a MasterCard különböző interaktív, élmény-jellegű programokat szervez számukra. |
A kártyahasználatot a hazai fesztiválozó közönség is megkedvelte, ráadásul a szervezőknek és az árusoknak is előnyt jelent a gyorsaság: mivel az egyérintéses kártyákkal a fizetés néhány pillanat alatt megtörténik, nem alakulnak ki kígyózó sorok egy-egy stand vagy pult előtt – mondta Gerendai Károly, a Sziget Kulturális Szervezőiroda ügyvezetője. A kereskedők első averzióit időközben jelentősen csökkentette, hogy kiderült, a készpénzes tranzakciók hiánya miatt jóval nagyobb a kiszolgálási sebesség, több árut tudnak értékesíteni. (Ezzel áll ugyanakkor szemben, hogy így bizony minden fizetés könyvelt, azaz elszámolandó a szervezők, de vélhetően az adóhatóság felé is.)
A MasterCard Magyarországért és Szlovéniáért felelős igazgatója, Eölyüs Endre szerint miután a Sziget Fesztiválra rengeteg olyan országból érkeznek fiatalok, ahol elterjedt és népszerű az egyérintéses fizetés, így a fesztivál számukra a megszokott színvonalú fizetési lehetőséget biztosítja.