A K&H bankcsoport a 2012-es 20,5 milliárd forinttal szemben tavaly 17,4 milliárdos adózott eredményt ért el. Mint azt Hendrik Schherlinck, a bankcsoport vezérigazgatója elmondta, a negyedik negyedévi 1,2 milliárdos – két éve legalacsonyabb – eredmény oka a rendkívül magas, 12,9 milliárdos céltartalékolás volt, amelyet a szeptemberről december végére 12,3 százalékról 12,9 százalékra emelkedő nem teljesítő hitelállomány okozott.
Ez az ugrás az Európai Bankfelügyelet (EBA) irányelveivel összhangban történő hitelportfolió felülvizsgálatnak köszönhető. Ennek során 39 milliárd forint – egyébiránt fizető – jelzáloghitel került átminősítésre, amely után 5,4 milliárdos volt az értékvesztés, ehhez járult még 800 milliós lízing- és fedezetlen hitel értékvesztés megképzése. Gombás Attila pénzügyi vezérigazgató-helyettes szerint ezt a portfolió-átminősítést a bank kicsit korábban lépte meg, a piac többi szereplője vélhetően a 2014-es évben lépi mjad meg ezt a kötelezettséget.
Növekvő piaci részesedés
Szeptemberhez képest a bank mind a hitel-, mind a betéti oldalon visszaesett: a betétállomány 1834 milliárd forintról 1726 milliárdra olvadt, ám még így is 3,5 százalékos növekedést mutat 2012-höz képest. Mindez kiegészülve a befektetési alapok 12,6 százalékos bővülésével stabil forráshelyzetet mutat.
A hiteloldalon a bank állomány-leépülése az év utolsó 3 hónapjában 1439 milliárdról 1371 milliárdra jutott, és év/év alapon is 4 százalékos volt a visszalépés. A piacról sokat elmond, hogy a fenti adatok ellenére a bank a lakossági hitelek terén őrzi 8,7 százalékos piaci súlyát, míg a vállalati hiteloldalon – elsősorban az NHP-nak köszönhetően, ahol 93 milliárd forint kihelyezésére került sor 35 százalékos új beruházási hitel volumen mellett – 7,9 százalékról 8,3 százalékra emelkedett a K&H piaci részesedése.
Betéti oldalon a K&H 6,5 százalékról 7,1 százalékra tudta feltornázni a lakossági betétek piaci részesedését, míg a vállalati betétek terén 11,1 százalékról 11,7 százalékra ugrott fel a piaci súly. A fenti adatokból következően a bank hitel/betét mutatója immár extrém-alacsonynak tűnik: a 70 százalékról 58,7 százalékra csökkenő mutatóval kapcsolatban a vezérigazgató elismerte: nem volt céljuk ilyen szinteket elérni, de – figyelmeztett a piaci adatokra – az, hogy a társaság növelte piaci részesedését a hitelek terén, jelzi akaratukat azzal kapcsolatban, hogy hitelezni akarnak.
Az adósok kezelésével kapcsolatban Scheerlinck elmondta: az állomány 19,6 százaléka esett már át valamilyen banki fizetéskönnyítő programon, az átstrukturált hitelek állománya 108 milliárd forintot tesz ki. A Nemzeti Eszközkezelőbe 2231 szerződést továbbítottak.
A bank 3,9 százalékkal, 76,9 milliárdra tudta növelni a nettó kamatbevételét, s ennél jelentősebb mértékben, közel 50 százalékkal, 50 milliárd forinra nőtt a nettó díjbevétel. A költségoldalon a bank 6 százalékos költségcsökkkenésre lett volna képes, ha nem jön be a tranzakciós illeték, illetve a nyári extra tranzakciós illeték, amely összesen 23,3 milliárdos (15,3 + 8 milliárdos) extra kiadást jelentett.
Lassan beindulnak a beruházások
A csökkenő bevétel természetesen a hatékonysági mutatókat is rontja, azonban a K&H-nak a bankadóval számított 71,7 (adó nélkül 55,5) százalékos költség/bevétel mutatója nagyon rendben van. A bankcsoport tőkearányos megtérülése 10,1 százalékról 8,3 százalékra csökkent, ez a szint már nem alkalmas arra, hogy fedezze a tőkeköltséget. Scheerlink emlékeztetett, hogy az eszközarányos megtérülés negatív, miközben a környező országokban ez a szint 1,5-2,0 százalékos szinten jár.
A vezérigazgató reményét fejezte ki, hogy a kedvezőbb makrogazdasági adatok mellett a gazdaság és a beruházások is megindulnak hamarosan, amely a hiteligények felfutásához vezethet. Scheerlinck hangsúlyozta: a K&H továbbra is célpiacának tekint Magyarországot, s emlékeztetett: a belga KBC hazai leánybankja már 3 éve meglépte azt az átalakítási folyamatot, amelynek nyomán a bank átvizsgálta portfolióját és átalakította rendszerét.