5p

A takarékszövetkezeti integráció történetében mérföldkőnek számított a Tisza Takarékszövetkezet 2014 decemberi kizárása. Több mint nyolc évnek kellett eltelnie, amíg a súlyos működési, hitelezési szabálytalanságokon ért, tőkehiányos pénzintézet elleni felszámolási eljárásra pont került.

„A Tisza Takarékszövetkezet kizárásával lezárult a szektor megtisztulása”. Ezzel a címmel harangozta be a néhai Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezete (SZHISZ) – ma Integrált Hitelintézetek Központi Szervezete – 2014 decemberében a honlapján megjelentett sajtóközleményében, hogy súlyos működési, hitelezési szabálytalanságokat és tőkehiányt tárt fel az integrációs törvény alapján indított szakértői vizsgálat e takaréknál. 

A takarékszövetkezeti szektor páriája lett. Fotó: MTI
A takarékszövetkezeti szektor páriája lett. Fotó: MTI

Mint írták, a pénzügyi összeomlás elkerülése és a betétesek védelme érdekében az SZHISZ december 5-én azonnali hatállyal kizárta a takarékszövetkezetet az integrációból és e döntéséről a jogszabályoknak megfelelően tájékoztatta a Magyar Nemzeti Bankot (MNB). A szövetkezeti integrációról rendelkező törvény alapján ilyen esetben az MNB-nek vissza kellett vonnia a kizárt takarékszövetkezet engedélyét, amelyet még ugyanazon a napon meg is tett. Egyúttal a kártalanítás érdekében betétkifizetési tilalmat rendelt el, megtiltotta, hogy a Tisza újabb kockázatvállalással járó ügyleteket kössön, vagy hitel- és kölcsönszerződésben foglalt határidőket meghosszabbítson. S végül, de nem utolsósorban az MNB felügyeleti biztosokat állított a Tisza élére.

Az 1992-ben elindult takarékszövetkezet a 2014. szeptember végi adatok szerint 10 860 betétessel rendelkezett, jellemzően Jász-Nagykun-Szolnok megyében és környékén tevékenykedett. A mérlegfőösszeg szerinti piaci részesedése a hitelintézeti szektorban nagyon csekély volt, mintegy 0,04 százalék, ami azt jelenti, hogy a vele történtek nem rengették meg a szövetkezeti hitelintézeti szektort. 

A problémák persze már korábban jelentkeztek, a mintegy két hét múlva, május 1-jén az MKB Bankkal egyesülő, vele együtt MBH Magyar Bankholding néven Magyarország második legnagyobb bankjaként tovább működő Takarékbank 2014 szeptemberben hirdetett válsághelyzetet és függesztette fel a Tisza ügyvezetését, miután az integrációs törvény alapján indított szakértői vizsgálat súlyos működési szabálytalanságokat és tőkehiányt tárt fel. A krízishelyzetben lévő takarékszövetkezet működésének irányítására és további vizsgálatok lefolytatására átmenetileg két új ügyvezetőt nevezett ki a szektor központi bankja. A további helyszíni vizsgálatok során azonban újabb tőkehiányra, valamint súlyos hitelezési szabálytalanságokra is fény derült, ami nyilvánvalóvá tette: alultőkésítettsége miatt a takarékszövetkezet nem lesz képes a jogszabályoknak megfelelő működés helyreállítására.

A szakértői vizsgálat megállapította, hogy az intézmény saját tőkéje 2014. szeptember 30-án negatívba fordult, szavatolótőkéjének hiánya meghaladta a 700 millió forintot. Az intézmény kedvezőtlen hitelezési mutatója megállíthatatlanul romlott: a 90 napon túli késedelmes hitelek aránya 2014. szeptember 30-án már elérte a 21 százalékot, azaz a törvényben meghatározott plafon közel kétszeresét. A Tisza jogszabályokat sértő hitelezési gyakorlata a Takarékbank megítélése szerint olyan hitelportfolió kialakulásához vezetett, amelynek összetétele kritikus azonnali és jövőbeni kockázatokat rejtett magában: lehetetlenné tette a további tőkevesztés megakadályozását, végső soron azt, hogy a takarék észszerű piaci eszközökkel meg lehessen menteni.

A Tisza kizárása azért volt fontos mérföldkő a 2013 őszén indul takarékszövetkezeti integrációs folyamatban, mert – ahogy a SZHISZ közleménye fogalmazott – ért a végére a takarékszövetkezeti szektor megtisztulása, az elmúlt évtizedekből örökölt problémák feltárása és orvoslása, „befejeződött az a másfél éve kezdődött vizsgálatsorozat, amely a felelőtlenül gazdálkodó intézmények kiszűrését célozta a korábban – megfelelő integráción belüli ellenőrzési rendszer híján – átláthatatlanul működő szövetkezeti szektorból”.

A Tisza kizárását követően 117 szövetkezeti hitelintézet maradt az integrációban, amelyek aztán 2019 novemberéig több lépésben beolvadtak a Takarékbankba.

Több mint nyolc évbe telt azonban, míg az ezek szerint utolsó renitens pénzintézet jogilag is eltűnt a süllyesztőben. Bár a Szolnoki Törvényszék Cégbírósága 2022. november 23-ai hatállyal törölte a Tisza Takarékszövetkezetet a cégjegyzékből, a Fővárosi Törvényszék csak most fejezte be a vele szemben még 2016 februárjában indult felszámolási eljárást és mondta ki, hogy a takarék jogutód nélkül megszűnt – derül ki a Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft. mostani tájékoztatásából.

(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Rangos elismerést kapott az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 14:03
Két kategóriában is első helyen végzett és díjat szerzett az MBH Bank privátbanki üzletága a nemzetközi Euromoney Private Banking Awards idei díjkiosztóján Londonban. A rangos elismeréseket a hitelintézet az „Év Magyarországi Privátbankja Utódlástervezésben”, valamint az „Év Magyarországi Privátbankja Diszkrecionális Portfóliókezelés” kategóriában nyerte el. A hitelintézet privátbanki üzletága harmadik alkalommal tudhatja magáénak az Euromoney elismerését, hiszen 2022 és 2024 után ismét felkerült a díjazottak listájára.
Pénzügyi szektor Hatalmas változás jöhet az MBH Banknál
Privátbankár.hu | 2025. március 27. 10:21
Egyelőre nem erősítették meg a felek.
Pénzügyi szektor Brüsszeli bank itteni leányára csapott le az MNB
Privátbankár.hu | 2025. március 24. 10:29
Tízmillió forintos bírságot kell befizetnie a KBC százszázalékos tulajdonában lévő K&H-nak.
Pénzügyi szektor Lázár János bejelentette az ATM-cunamit
Privátbankár.hu | 2025. március 23. 15:29
Hipersebességgel szórná tele készpénzautomatákkal az országot a kormány. 
Pénzügyi szektor Budapest a nemzetközi biztosítási világ fókuszában
Privátbankár.hu | 2025. március 19. 20:08
A Brokerslink világszervezet szakemberei Magyarországon találkoztak a Hungarikum Alkusz szervezésében.
Pénzügyi szektor Külföldi biztosítókat hoz helyzetbe a túladóztatás Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. március 4. 10:30
A hazai biztosítók bevételei nemcsak az inflációnak, hanem a növekvő szerződésszámnak köszönhetően is emelkednek – a szektor azonban komoly adóterheket nyög, abban bíznak, hogy legalább a különadót jövőre már tényleg kivezetik. Ellenkező esetben a külföldi szolgáltatók további teret nyerhetnek a hazaiak kárára.
Pénzügyi szektor Egészen döbbenetes hibát vétett egy bank – csak perceken múlt
Privátbankár.hu | 2025. február 28. 14:56
Majdnem egy félelmetes összegű utalás landolt egy ügyfél számláján.
Pénzügyi szektor Véget ért a Matolcsy-éra a jegybankban, búcsúzott az elnök
Privátbankár.hu | 2025. február 27. 18:01
A jegybank elnöke egy az intézmény elmúlt 12 évét összegző könyv bemutatóján vett búcsút beosztottjaitól, és a pénzpiac meghatározó szereplőitől.
Pénzügyi szektor Már a győri sportlétesítményeket is a Fidesz őrző-védő cége biztosítja
Privátbankár.hu | 2025. február 26. 15:21
A Győr Projekt Kft., amely nemrégiben az Őrült nők ketrece című előadása miatt került kellemetlen helyzetbe, a Valton-Sec Kft. ajánlatára rábólintott.
Pénzügyi szektor Komoly elismerést kapott az OTP – Csányi Sándor mosolyoghat
Privátbankár.hu | 2025. február 14. 07:41
Az év bankjának választották.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG