Most jön a feketeleves? Windisch László, az MNB alelnöke holnap egy órásra tervezett egyeztetést folytat Rogán Antallal, az Országgyűlés Gazdasági Bizottságának elnökével a devizahitelesek banki elszámolási folyamatának helyzetéről, majd ezt követően közösen tájékoztatják a sajtót. Sajtótájékoztatónak nem lehet hívni az eseményt, amelyet doorstep módra terveznek, azaz leginkább kinyilatkoztatások hangzanak majd el, kérdésekre meglehetősen szűk lehetőséget biztosít ez a kommunikációs megoldás.
A fentiek jegyében vélhetően nem dicsérő szavak hangzanak majd el az elszámolási folyamattal kapcsolatban, s nagyobb tétben le tudnánk fogadni, hogy a bűnbakok a pénzintézetek lesznek, akik "nem megfelelő módon, előrelátóan, ütemezetten láttak neki az elszámolási és forintosítási folyamatnak, hanem a küldemények küldését az utolsó hétre tolták, csalárdul." Hogy valami ilyen készül, azt mindennél jobban elárulja, hogy a gazdasági bizottság vezetője a múlt héten, amikor bejelentette, hogy konzultálni fog az elszámolás állásáról, csak a jegybankot és a Postát említette, a bankok képviselőivel feleslegesnek tartotta a találkozót. (Meglehet, azóta történt ilyen egyeztetés is, ezt azonban nem verték nagydobra.)
Eközben a maximális elismerés hangján kellene szólni a most zajló folyamatról: a magyar pénzügyi közvetítőrendszer, az MNB, sőt még a Magyar Posta is olyan teljesítményt tesz le ezekben a napokban az asztalra, amely európai szinten is megsüvegelendő.
Futóvadlövészet
A bankrendszer feladata az volt, hogy néhány hét alatt egyedi szerződésekre lebontva forintra pontosan meghatározza, hogy a képtelen képlet alapján melyik ügyfélnek mennyi is jár vissza. Hja, kérem, hónapokkal ezelőtt kész volt a törvény és az elszámolóképletek, miért sírnak már megint a bankok? - kérdezheti az elmúlt évek bankellenes hangulatában edződött honpolgár. Neki, devizahitelesként még igazat is lehet adni, azt azonban fontos tudni, hogy a politikai, állami döntéshozók pontosan tudják, hogy az elszámolási törvénnyel kapcsolatos tájékoztatási előírás alig 2 hónapos, maga az elszámolási törvény pedig legutóbb e hét keddjén módosult. Önmagában is embert próbáló feladat egy évtizeden át épülő állomány adatainak, 2 millió hitelszerződésnek átszámolása - emlékeztetett épp a mai napon az állammal a takarékszövetkezeti rendszer átalakítása révén meglehetősen baráti viszonyt ápoló FHB elnöke, Spéder Zoltán. Most tessék elképzelni azt, hogy mindezt a feltételek folyamatos változása mellett kellett megtenni, egyfajta futóvad-lövészetként elkészíteni az elszámolást, kinyomtatni a leveleket. Köbli Gyula, az FHB vezérigazgatója szerint volt olyan hétvége, ahol 48 órában dolgoztak, máshol az összes munkatárs a hivatalos munkaidőn túl a megcímzett etikett-matricákat ragasztotta fel a borítékokra, merthogy kézbesítő partner azt jelezte, ilyen rövid határidővel nem tudja vállalni a küldemények "megszemélyesítését" és kiküldését. (Az elszámolások leprogramozását, az egyedi levelek összeállítását, nyomtatását most ne is említsük meg.)
Megmozdult a megaszervezet
Dicsérő szó illeti a Magyar Postát is, amely a mai napig úgy fest, állni tudja a rohamokat és megoldja a - magunk közt szólva értelmetlenül tértivevénnyel kiküldött - levelek kézbesítését. A Privátbankár.hu korábbi cikkeiben viszonylag pontosan jelezte, hogy az ügyfelek harmada bizonyosan nem lesz olyan helyzetben, hogy a kézbesítőtől át tudja venni a küldeményeket, ennek ellenére a postákon egyelőre nem dúl ökölharc, a sorok az értesített küldeményeknél nem nőttek hosszabbra, mint korábban "megszokott" volt, hiszen az eddigi egy ablak helyett kettő, sőt van ahol három is várja az ügyfeleket. (Más kérdés, hogy egyszer és mindenkorra le kellene számolni ezzel a szocialista korszakból ittmaradt, "állam az államban" elavult eljárásrenddel és persze az sem ártana, ha normál napokon még rövidebb lenne a sor...) A Posta dicséretére legyen mondva, hogy bár az előzetes egyeztetéseken szemmel láthatóan nem tudatosult az illetékeseiben, hogy a küldemények zöme a finisben kerül feladásra és nem a kiküldésre álló 8 hét alatt 250 ezresével viszik be a bankok, az elmúlt napokban már végre mozdult a megaszervezet és úgy fest, elkerülhető lesz a teljes zavar. (Ebbe azért belesegít az előttünk álló hosszú hétvége, ami megnyújthatja a feldolgozást.)
Mennyi az annyi?
Azt persze nem hallgathatjuk el, hogy az adatok azt jelzik: senki nincs tudatában annak, mennyi levél is került már kiküldésre és mennyi várható még. A Magyar Posta pénteki sajtóközleményében arról beszéltek, hogy 870 ezer levél érkezett be addig hozzájuk, tehát még 1,1 millió darabra lehet számítani a rendelkezésre álló 5 munkanapon. Ma arról tudósított a Posta, hogy 700 ezer levél már átvételre is került, s további 400 ezer feldolgozása és kézbesítése folyamatban van. Azaz pénteken és hétfőn több, mint 230 ezer levél érkezhetett a Postára. A nagy kérdés az, hogy mennyi fog még. Ne feledkezzünk el róla: néhány bank esetében (pl. OTP, K&H) a törvény lehetőséget ad arra, hogy április 30 után is postázhassák a küldeményeket, tekintve, hogy esetükben a jogorvoslati eljárás március elejéig nem zárult le – a Kúria a végzését csak később kézbesítette. Nekik az ítélet átvételétől számított 60 napon belül kell kiértesíteni az ügyfeleket. Akiket ugyanakkor emiatt semmilyen hátrány nem ér, hiszen technikailag – a rendszerekben - az elszámolás és a forintosítás már megtörtént, az esetleges „túlfizetéseket” a bankoknak kötelező a későbbiekben jóváírniuk.
„Az utolsó forintig”
Végül szóljon a dicséret a jegybank felé is, ahol a jelek szerint minden eddiginél komolyabban gondolják, hogy maximálisan ügyfélbarát módon kezelik a helyzetet: ilyen egységes kommunikációra, mint a devizahiteles elszámolás kapcsán látható volt, még nem volt példa. (Nem akarunk itt és most a brókerbotrány kapcsán sok helyen meglehetősen érdekes kommunikációval párhuzamot vonni.) Az MNB becsületére legyen mondva, nem ült fel a politika szekerére, s – a számok ismeretében persze – ő maga hűtötte a várakozásokat a visszatérítendő összegre vonatkozóan – talán ennek is köszönhető, hogy a kipostázott közel 900 ezer elszámolás ellenére nincsenek felháborodott tüntetések „minket megint becsaptak” felkiáltással. A hitelesek ugyanakkor abban is biztosak lehetnek – és ebben sem hagyott cseppnyi kétséget sem az MNB -, hogy a törvény alapján nekik járó utolsó forintot is kivasalja a pénzügyi szolgáltatókból.
Nos, ilyen helyzetben kerül sor a holnap sajtótájékoztatóra. Ott leszünk és természetesen tudósítunk róla.