A Keszthelyi Vagyonkezelő Kft. 2021. szeptember 30-án beolvad a Keszthelyi Holding Zrt.-be – derül ki a legfrissebb cégközlönyből.
Mindkét cég Keszthelyi Erikről kapta a nevét, aki 2015 januárjában alapította a Keszthelyi Holding Zrt.-t, fő tevékenységként vagyonkezelésre. Legfőbb vagyoneleme a Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft., amely a második Orbán-kormány 2010-es megalakulását követően fokozatosan egyre nagyobb szeletet hasított ki a piacból. S éves nettó árbevétele alapján mára már az osztrák OVB Vermögensberatung Általános Biztosítási és Pénzügyi Szolgáltató Kft. mögött a második legnagyobb független biztosításközvetítő Magyarországon. Mint arról laptársunk beszámolt, a Hungarikum nettó árbevétele 2020-ban már a 6,5 milliárd forintot közelítette, ami több mint 2 milliárddal több a 2019-esnél, s 4 milliárddal a 2018-asnál.
De még nagyobb babérokra tör a Hungarikum, ezt jelzi, hogy tavaly megszerezte a CIG Pannónia-csoport közel egyharmadát. Közel két hete pedig nyilvános vételi ajánlatot is tett a többi részvényesnek.
Mely eljárást azonban a Magyar Nemzeti Bank – értékpapírpiaci felügyeleti mivoltában – felfüggesztette. A tőzsdei cég által közzétett hivatalos tájékoztatás jogi szaknyelvezetéből nehezen hámozható ki, mi is volt a felfüggesztés oka. Eszerint a „felügyelet előtt az Ajánlattevő kérelmére folyamatban lévő, a Céltársaságban és a CIG Pannónia Első Magyar Általános Biztosító Zrt.-ben (székhelye: 1097 Budapest, Könyves Kálmán körút 11. B. ép.) történő minősített befolyás megszerzésének engedélyezésével kapcsolatban indult eljárások (Bit. eljárások) – a Felügyelet meglátása szerint – az Engedélyezési eljárással szorosan összefüggenek”. Annyi tudható, hogy ez a bizonyos Bit. eljárás a biztosítási törvény szerinti eljárásra utal, de hogy pontosan mire, az nem derül ki.
A Hungarikumba Keszthelyi Erik mellé tulajdonosként 2018 márciusában nem más szállt be, mint a Mészáros-házaspár, ötven százalékos üzletrészt szerezve. Utóbbit ma már – a házaspár válása miatt – egyedül Mészáros Lőrinc birtokolja, miután Kelemen Beatrix Csilla 2020 júliusában kiszállt.
E kitérő után azonban térjünk vissza az alaphírhez, a két Keszthelyi-társaság összeolvasztásához. Aminek hivatalos indoka a cégközlönyben megjelent bejelentésből nem derül ki. A számokból azonban arra lehet következtetni, hogy azért kerül sor a frigyre szeptember 30-ától, mert – a 2011 februárjában eredetileg biztosítási ügynöki, brókeri tevékenységre útnak indított, ám 2015 áprilisától már alapvetően saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadásával és üzemeltetésével foglalkozó – Keszthelyi Vagyonkezelő évek óta veszteségesen működik. A 2020-as évét például közel 65 millió forintos mínusszal zárta, ami már meghaladta a mintegy 50 milliós nettó árbevételét. Ennek következtében annak 2018-ban még csaknem 425 milliós saját tőkéje az elmúlt év végére 289 milliósra olvadt.
Ezzel pont ellentétes pályát írt le a Keszthelyi Holding. A 2016-os vesztesége után következő években csak nyereséget termelt – egyre növekvő árbevétel mellett. Az öt évvel ezelőtti, közel 144 millióval szemben 2020-ban már 879 milliós forgalma közel 1,4 milliárdos profittal társult, aminek kövezkeztében a Keszthelyi Holding saját tőkéje a tavalyi év végén megközelítette a 900 milliót. A 2020-as profitot teljes egészében kivette Keszthelyi Erik, sőt még az eredménytartalékot is megcsapolta, így összességében 1,5 milliárd forintos osztalék ütötte a markát. Hajszálra ugyanannyi, mint amennyit a Hungarikumból is kivett, így összességében e két érdekeltsége révén Keszthelyi Erik 3 milliárd forinttal gyarapodott. Ez is hozzájárult ahhoz, hogy az idén először bekerült a 100 leggazdagabb magyar közé, 20,9 milliárd forintra taksált vagyona a 72. helyre volt elég.
A Keszthelyi Vagyonkezelő Kft. beolvasztását követően a 2021. szeptember 30-ai keltezésű vagyonmérleg-tervezet szerint a Keszthelyi Holding Zrt. mérlegfőösszege 1,9 milliárd forintra rúg majd. Befektetett eszközeinek értéke mintegy 1,1 milliárdot tesz ki, amely döntően tárgyi eszköz, a forgóeszközei pedig csaknem 780 milliót érnek. Saját tőkéje 863,5 millió lesz, vagyis valamennyivel kevesebb, mint a holding tavaly év végi ezen mutatója. Ez az 5 millión maradt jegyzett tőke mellett 315 milliós tőke- és 543,5 milliós eredménytartalékból tevődik össze. Az egyesült társaság valamennyivel több mint 1 milliárdos kötelezettséggel folytatja működését, amely teljes egészében rövid lejáratú, azaz egy éven belül esedékes.