5p

Hamarabb hazahozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Keszthelyi Vagyonkezelő Kft. beolvad tulajdonosába, a Keszthelyi Holding Zrt.-be. Utóbbi kizárólagos gazdája az a Keszthelyi Erik, aki Mészáros Lőrinccel felesben birtokolja a hazai biztosításialkusz-piacon gőzerővel előretörő Hungarikum Kft.-t. A céges adatokból arra lehet következtetni, az összeolvadást az ihlette, hogy a vagyonkezelő évek óta veszteségesen működik, szemben a befogadó holdinggal, amely egyre jobban hasít.

A Keszthelyi Vagyonkezelő Kft. 2021. szeptember 30-án beolvad a Keszthelyi Holding Zrt.-be – derül ki a legfrissebb cégközlönyből.

Mindkét cég Keszthelyi Erikről kapta a nevét, aki 2015 januárjában alapította a Keszthelyi Holding Zrt.-t, fő tevékenységként vagyonkezelésre. Legfőbb vagyoneleme a Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft., amely a második Orbán-kormány 2010-es megalakulását követően fokozatosan egyre nagyobb szeletet hasított ki a piacból. S éves nettó árbevétele alapján mára már az osztrák OVB Vermögensberatung Általános Biztosítási és Pénzügyi Szolgáltató Kft. mögött a második legnagyobb független biztosításközvetítő Magyarországon. Mint arról laptársunk beszámolt, a Hungarikum nettó árbevétele 2020-ban már a 6,5 milliárd forintot közelítette, ami több mint 2 milliárddal több a 2019-esnél, s 4 milliárddal a 2018-asnál.

De még nagyobb babérokra tör a Hungarikum, ezt jelzi, hogy tavaly megszerezte a CIG Pannónia-csoport közel egyharmadát. Közel két hete pedig nyilvános vételi ajánlatot is tett a többi részvényesnek.

Mely eljárást azonban a Magyar Nemzeti Bank – értékpapírpiaci felügyeleti mivoltában – felfüggesztette. A tőzsdei cég által közzétett hivatalos tájékoztatás jogi szaknyelvezetéből nehezen hámozható ki, mi is volt a felfüggesztés oka. Eszerint a „felügyelet előtt az Ajánlattevő kérelmére folyamatban lévő, a Céltársaságban és a CIG Pannónia Első Magyar Általános Biztosító Zrt.-ben (székhelye: 1097 Budapest, Könyves Kálmán körút 11. B. ép.) történő minősített befolyás megszerzésének engedélyezésével kapcsolatban indult eljárások (Bit. eljárások) – a Felügyelet meglátása szerint – az Engedélyezési eljárással szorosan összefüggenek”. Annyi tudható, hogy ez a bizonyos Bit. eljárás a biztosítási törvény szerinti eljárásra utal, de hogy pontosan mire, az nem derül ki.

Mészáros Lőrinc tulajdonostársa, Keszthelyi Erik (képünkön) racionalizál. Fotó: Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft.
Mészáros Lőrinc tulajdonostársa, Keszthelyi Erik (képünkön) racionalizál. Fotó: Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft.

A Hungarikumba Keszthelyi Erik mellé tulajdonosként 2018 márciusában nem más szállt be, mint a Mészáros-házaspár, ötven százalékos üzletrészt szerezve. Utóbbit ma már – a házaspár válása miatt – egyedül Mészáros Lőrinc birtokolja, miután Kelemen Beatrix Csilla 2020 júliusában kiszállt.

E kitérő után azonban térjünk vissza az alaphírhez, a két Keszthelyi-társaság összeolvasztásához. Aminek hivatalos indoka a cégközlönyben megjelent bejelentésből nem derül ki. A számokból azonban arra lehet következtetni, hogy azért kerül sor a frigyre szeptember 30-ától, mert – a 2011 februárjában eredetileg biztosítási ügynöki, brókeri tevékenységre útnak indított, ám 2015 áprilisától már alapvetően saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadásával és üzemeltetésével foglalkozó – Keszthelyi Vagyonkezelő évek óta veszteségesen működik. A 2020-as évét például közel 65 millió forintos mínusszal zárta, ami már meghaladta a mintegy 50 milliós nettó árbevételét. Ennek következtében annak 2018-ban még csaknem 425 milliós saját tőkéje az elmúlt év végére 289 milliósra olvadt.

Ezzel pont ellentétes pályát írt le a Keszthelyi Holding. A 2016-os vesztesége után következő években csak nyereséget termelt – egyre növekvő árbevétel mellett. Az öt évvel ezelőtti, közel 144 millióval szemben 2020-ban már 879 milliós forgalma közel 1,4 milliárdos profittal társult, aminek kövezkeztében a Keszthelyi Holding saját tőkéje a tavalyi év végén megközelítette a 900 milliót. A 2020-as profitot teljes egészében kivette Keszthelyi Erik, sőt még az eredménytartalékot is megcsapolta, így összességében 1,5 milliárd forintos osztalék ütötte a markát. Hajszálra ugyanannyi, mint amennyit a Hungarikumból is kivett, így összességében e két érdekeltsége révén Keszthelyi Erik 3 milliárd forinttal gyarapodott. Ez is hozzájárult ahhoz, hogy az idén először bekerült a 100 leggazdagabb magyar közé, 20,9 milliárd forintra taksált vagyona a 72. helyre volt elég.

A Keszthelyi Vagyonkezelő Kft. beolvasztását követően a 2021. szeptember 30-ai keltezésű vagyonmérleg-tervezet szerint a Keszthelyi Holding Zrt. mérlegfőösszege 1,9 milliárd forintra rúg majd. Befektetett eszközeinek értéke mintegy 1,1 milliárdot tesz ki, amely döntően tárgyi eszköz, a forgóeszközei pedig csaknem 780 milliót érnek. Saját tőkéje 863,5 millió lesz, vagyis valamennyivel kevesebb, mint a holding tavaly év végi ezen mutatója. Ez az 5 millión maradt jegyzett tőke mellett 315 milliós tőke- és 543,5 milliós eredménytartalékból tevődik össze. Az egyesült társaság valamennyivel több mint 1 milliárdos kötelezettséggel folytatja működését, amely teljes egészében rövid lejáratú, azaz egy éven belül esedékes.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Megszólalt a gigabank is a Kúria devizahiteles döntéséről
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 17:15
A MBH Bank elkötelezett a tisztességes és átlátható szerződéskötési gyakorlat, a fogyasztókat védő jogi kötelezettségek betartása mellett, minden esetben tiszteletben tartja a magyar bíróságok jogerős döntését, és a jogelőd bankok szerződéskötési gyakorlatát korábban több bírósági döntés is alátámasztotta – hangsúlyozta a pénzintézet a Kúria jogegységi határozatára reagálva az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében.
Pénzügyi szektor Pluszban indítottak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 16:37
Emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
Pénzügyi szektor Több, mint két éve nem fordult elő ilyen az ukrán inflációval
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 17:14
Ukrajnában az előző havi több mint kétéves csúcsot követően lassult a fogyasztói árak éves szintű emelkedésének üteme júniusban.
Pénzügyi szektor Jókedvűen indult a nap az amerikai tőzsdéken
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 16:51
Emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
Pénzügyi szektor Vihar: tömegével zúdulnak a kárbejelentések a biztosítókra
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 11:25
Az Alfa a tízezret is meghaladó bejelentésre számít.
Pénzügyi szektor Lépett a Revolut, itt van, mire számíthatnak a magyarok
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 14:27
Közleményben reagált a szolgáltató a szabályozásra.
Pénzügyi szektor Úgy veszik fel a hiteleket a magyarok, mintha nem lenne holnap
Privátbankár.hu | 2025. július 6. 12:31
Történelmi csúcsra ugrott a lakossági hitelpiac májusban, rekordszintű lakás- és személyi kölcsönökkel, meglepő jelzálogfelfutással.
Pénzügyi szektor Leolvadtak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 16:26
Szerény csökkenéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
Pénzügyi szektor Fontos változás jön az OTP fintech cégénél
Herman Bernadett | 2025. július 1. 12:50
Július 1-től SimplePay Zrt. néven folytatja a működést a fizetési megoldásokat fejlesztő és üzemeltető OTP Mobil Kft. Mostantól SimplePay márkanév alatt egységesítik a vállalkozásoknak kínált digitális fizetési megoldásokat.
Pénzügyi szektor Új korszak indul a bankolásban, minden bankszámlás érintett
Herman Bernadett | 2025. július 1. 12:41
Elindult a Központi Visszaélésszűrő Rendszer (KVR) működésének első szakasza, amely a legkorszerűbb technológiát felhasználva, a másodperc tört része alatt képes felismerni a banki utalásokat célzó csalásokat. A nemzetközi szinten is egyedülálló rendszer része a jegybank „öt csapás” intézkedéssorozatának, amelyet Varga Mihály jegybankelnök jelentett be június elején.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG