Benyújtották a Magyar Nemzeti Bankhoz felügyeleti jóváhagyásra a Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft. kötelező nyilvános vételi ajánlatát a CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. részvényeire - közölte a CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. a Budapesti Értéktőzsde honlapján.
A dokumentum szerint a vételi ajánlatot azért teszik, mert
a Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft. tulajdonosi részesedése a CIG-ben elérte a 32,9 százalékot, de a kft. meg kívánja haladni a 33 százalékot.
Ez utóbbi feltétele a nyilvános ajánlattétel.
327 forintot adnának a papírért, ami jelenleg 335-ön forog
A tájékoztatás szerint a CIG papírjainak 3 havi súlyozott átlagára 326,5378 forint volt, míg az egy részvényre jutó saját tőke 147,21 forintot tett ki. A törvény szerint az ajánlati árnak e két összeg magasabbikát meg kell haladnia, így határozták meg a 327 forintot.
A CIG Pannónia részvényeivel a BÉT prémium kategóriájában kereskednek, a papír pénteken 335 forinton zárt, éves maximuma 388, minimuma 165 forint volt. Eddigi legmagasabb ára 950 forint volt, 2011 áprilisában, a legalacsonyabb 100 forint, tavaly márciusban.
Szárnyal a Hungarikum, amelynek felerészben Mészáros Lőrinc a tulajdonosa
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) tavaly novemberben engedélyezte, hogy a CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt.-ben a Hungarikum Alkusz Kft. 20 százalékos határértéket meghaladó, de 33 százalékot el nem érő közvetlen tulajdonon alapuló minősített befolyást szerezzen.
Ennek előzménye, hogy a Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft. szeptember 24-én megállapodott az Opus Global Nyrt.-vel, hogy utóbbitól megvásárolja a CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. alaptőkéjének 24,85 százalékát megtestesítő részesedését, 23 466 020 darab részvényt. Az erről megkötött szerződés hatályba lépéséhez szükség volt az MNB engedélyére.
Keszthelyi Erik, a Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft. társtulajdonosa és ügyvezető igazgatója akkor azt közölte: pénzügyi- és stratégiai befektetésként tekintenek a CIG Nyrt.-re és leányvállalatára.
A Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft. Mészáros Lőrinc felcsúti milliárdos és a Keszthely Holding közös tulajdona. A Hungarikum valósággal szárnyal: nettó árbevétele 2020-ban már a 6,5 milliárd forintot közelítette, ami több mint 2 milliárddal több a 2019-esnél. Az eredményből 3 milliárd forintot osztalékként fel is vettek a tulajdonosok - az eredményről és a háttérről az Mfor.hu nemrég alapos összeállítást közölt.
A CIG feletti irányítás megkaparintását követően azt deklarálta a Mészáros Lőrinc által felerészben tulajdonolt Hungarikum, hogy arra apellál, a 2023 közepéig egyesülő három nagybankot, a Budapest Bankot, az MKB Bankot és a Takarékbankot összefogó Magyar Bankholding – amelynek legnagyobb tulajdonosa maga Mészáros – tetemes, mintegy 1,9 milliós, zömében lakossági ügyfélköréből minél többnek tud CIG-es biztosítást értékesíteni.
Az idén az első negyedévben a CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. adózott eredménye 383 millió forintra nőtt a tavalyi év azonos időszakában mért 243 millió forint nyereség után. A csoport teljes átfogó jövedelme 67 millió forint veszteség volt január-márciusban az egy évvel korábbi 1,18 milliárdos mínusszal szemben. A saját tőkéje a 2020. év végi 13,894 milliárd forintról 13,795 milliárd forintra csökkent az első negyedévben. A saját tőke változását a teljes átfogó jövedelem 67 millió forintos veszteségének elszámolása és a visszavásárolt saját részvények összege (mínusz 32 millió forint) okozta.