4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ahogy az korábban kiszivárgott a médiába, a svájci kormány bekeményít az ország nagybankjaival szemben azt követően, hogy egyiküket tavaly az adófizetők pénzét betolva kellett kivakarni a csődből.

A svájci bankok kimerítették az ország adófizetőnek jóindulatát – mondta Karin Keller-Sutter, a berni kormány pénzügyminisztere. Ezzel magyarázta, miért döntött úgy az ország pénzügyi vezetősége, hogy alaposan megemeli a nagybankok tőketartalékolási követelményét.

A tárcavezető szerint egyszerre akarják fenntartani a pénzintézetek versenyképességét és megkímélni az adófizetőket attól, hogy a tavalyihoz hasonló összeget legyenek kénytelenek áldozni egyikük megmentésére. Arról az ügyletről beszélt, amelyben az UBS cikk-cakkos jegybanki és kormánygaranciák mellett felvásárolta nagy versenytársát, a Credit Suisse-t.

A Reuters összefoglalója szerint az UBS 3 milliárd svájci frankot fizetett a portékáért és átvállalta annak 5 milliárd frankos veszteségét a jegybank és a kormány hátszelével létrejött üzletben. A központi bank százmillió frank likviditási keretet biztosított az üzlethez, a kormány 9 milliárd frank erejéig garanciát vállalat a veszteségek kifizetésére. Ez azt jelentette, hogy az UBS fizette a felvásárlással hozzákerült első 5 milliárd frankos hiányt, a kormány a következő 9 milliárdot, ha újabb veszteségek merülnének fel és újra az UBS nyúlna a zsebébe, ha még ezen felül is találnának lyukakat. A svájci pénzügyi felügyelet (FINMA) szerint fennállt a kockázata annak, hogy a Credit Suisse annak ellenére illikviddé válik, hogy nem veszíti el a fizetőképességét, csak éppen nem tudja megmozdítani a befektetésekben lekötött pénzét.

Árfolyam

A hasonló gondok megelőzése érdekében a kormány megemeli a nagybankok tőketartalék-követelményét. Hogy mennyire, azt csak találgatják a szakértők. Az UBS esetén elérheti a 15-25 milliárd dollárt az az összeg, aminek a trezorban kell lennie bármilyen fizetési gond esetére. A bank persze azzal revolverezi a kormányt, hogy ha megnövelik a költségeit, akkor romolhat a versenyképessége, akárcsak a többi hasonló helyzetbe kerülő svájci nagybanknak.

Nem rajonganak érte 

A berni kormány terveit pár hónapja kritizálta Sergio Ermotti, az UBS vezérigazgatója, aki 2011 és 2020 között vezette a bankot, majd 2023-ban visszahívták a vezetői pozícióba. A bankvezér szerint Svájcnak globális kihívói vannak, amelyek elvehetik tőle az első helyet a vagyonkezelés üzletágában. Hongkong, Szingapúr és az Egyesült Államok agresszíven igyekszik terjeszkedni ezen a piacon, és ez nem is marad hatástalan.

„Nem lehetünk elbizakodottak és nem gondolhatjuk komolyan, hogy helyi szintű bankokkal, amelyek erősen versenyeznek egymással a hazai piacukon, hatékonyan részt tudunk venni a nemzetközi pénzpiaci versenyben.” 

Ermotti nem véletlenül beszélt erről, mivel a küszöbön álló szabályozás főként az UBS életét nehezítené meg. Ugyanakkor a svájci államkincstár szakemberei úgy gondolják, hogy be kellene vezetni egy ilyen szabályt, hogy elkerülhetőek legyenek a Credit Suisse-bukáshoz hasonló esetek. 

Betelt a pohár
Betelt a pohár
Fotó: UBS

Ahogy arról tavaly beszámoltunk, az akkor 167 éves Credit Suisse az amerikai Silicon Valley Bank és a Signature Bank összeomlása nyomán sodródott válságba és a svájci jegybanknak likviditási hitellel kellett kisegítenie. 

A két bank egy évvel korábban merőben más teljesítményt nyújtott. Míg az UBS 2022-ben 7,6 milliárd dolláros (2800 milliárd forint) profitot termelt, addig a Credit Suisse veszteségei 7,9 milliárd dollárt tettek ki. Ez a különbség a két pénzintézet árfolyamán is meglátszott, a Credit Suisse papírjai eddig bő 70 százalékkal gyengültek, az UBS-részvények viszont lényegében stagnáltak. Mindkét bank a 30 globális rendszerfontosságú pénzintézet közé tartozik, amelyek az illetékes hatóságok szoros megfigyelése alatt állnak, különös tekintettel arra, hogy a Credit Suisse összeomlása az egész pénzügyi rendszerre hatással lenne.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Hatalmas bírságot szabott ki kilenc biztosítóra a jegybank
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 10:53
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) összesen 103 millió forint bírságot szabott ki kilenc biztosítóra.
Pénzügyi szektor „A készpénz szerepét újra kell gondolni”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:51
A pénzügyi szektor meghatározó szerepet vállal a gazdaság növelésében, működtetésében és a közterhek viselésében, közölte a Magyar Bankszövetség pénteken.
Pénzügyi szektor Egyre több Mol-kúton lesz bankautomata – belehúz az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 13:12
Az MBH Bank és a Mol stratégiai partnerség keretében tovább bővíti a hitelintézet országos ATM-hálózatát. Az együttműködés első szakaszában az MBH Bank 55 Mol-töltőállomáson helyez el új ATM-eket. Az 55 ATM-ből 42 már üzemel is. 
Pénzügyi szektor Brokerslink konferencia Budapesten – Hová tart a nemzetközi biztosítási piac?
Natív tartalom | 2025. május 8. 07:32
A Klasszis Podcast legújabb epizódjában a biztosítási piac ez évi egyik legfontosabb eseményéről beszélgetünk.
Pénzügyi szektor Jöhet az újabb árbefagyasztás, megszólalt Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 09:43
Ezúttal a biztosítási területen.
Pénzügyi szektor Hatalmas bejelentést tett az Erste
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 10:15
Az Erste célpontja a Santander lengyel érdekeltsége.
Pénzügyi szektor Befektetési szolgáltatók: a szó elszáll, de írásnak kell maradnia
Dr. Jónás Dorottya | 2025. május 1. 16:51
A befektetési vállalkozásoknak több kommunikációs csatorna is rendelkezésre áll, hogy szolgáltatásnyújtás céljából kapcsolatba lépjenek ügyfeleikkel. Bármelyiket is választják, kötelezően rögzíteniük kell az elhangzott szolgáltatási információkat, akár telefonon, akár szóban vagy elektronikus üzenetváltás során került sor a kommunikációra. Minderről nyilvántartást kell vezetniük az MNB esetleges későbbi ellenőrzése érdekében. A cél, hogy később is alá tudják támasztani, hogy milyen szempontok alapján nyújtottak szolgáltatásokat, adtak tanácsot az ügyfeleknek.
Pénzügyi szektor Gránit Bank: Rekordév növekedéssel, nemzetközi terjeszkedéssel és történelmi IPO-val
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 19:39
A pénzintézet közgyűlése elsöprő részvényesi részvétel mellett egyhangú szavazással elfogadta a bank és a bankcsoport 2024. évi üzleti jelentését.
Pénzügyi szektor Orbán Viktor szerint az OTP is nyer majd a háború lezárásával
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 14:31
A miniszterelnök a hatalmas magyar nemzetgazdaság kiemelkedő szereplőjének, ékkövének nevezte az OTP Bankot annak rendes éves közgyűlésén pénteken Budapesten.
Pénzügyi szektor Újabb részletek derültek ki az OTP vezérigazgató-váltásáról
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 12:56
Csányi Péter arra számít, hogy vezérigazgatóként hozzá tud járulni a hatékony működéshez szükséges még gyorsabb és még jobb minőségű döntéshozatalhoz.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG