8p

Úgy tűnik, a nyugati cégfelvásárlókat kevésbé tudják pótolni a keletiek az amúgy is csökkenő hazai fúziós és felvásárlási piacon. Mit mondanak a jogi szakértők?

A hazai fúziós és felvásárlási (M&A) piac tavaly csökkenő számokat produkált, többek között azért, mert a Vodafone ügyletet a megelőző 2022-es évre a folyamatban lévő reptérvásárlást pedig az idei évre számolják el, derült ki Sahin-Tóth Balázs, az Allen & Overy Budapest vezető ügyvédjének eheti tájékoztatóján elhangzott szavaiból. Ennek alapján is úgy tűnik, hogy a nyugati felvásárlókat kevésbé tudják pótolni a keletiek, és az állami tranzakciók jelentősége nőtt.

„A Vodafone Magyarország Távközlési Zrt. 2023 januárjában lezárult felvásárlása egy magyar befektetői csoport által 1,783 milliárd dollárért jól mutatja, hogy Magyarország továbbra is erős piac a nagy alkalmi tranzakciók számára. Ugyanakkor jelenleg kevésbé nyújt tartós vagy kiszámítható teljesítményt más közép-kelet-európai piacokhoz képest ” – hangsúlyozta Sahin-Tóth Balázs vezető ügyvéd.

Az Allen & Overy a piaciot három D-ben látja

Az állam aktivitása részben ellensúlyozta a kisebb külföldi érdeklődést, halhattuk. A visszaszorulás illeszkedik a globális trendbe, a hazai piac vonzóságát pedig főként nemzetgazdasági folyamatok határozták meg, mint például az infláció miatt dráguló bankhitelek. Jelentős hatással volt még a szomszédunkban dúló háború és a nemzetközi konfliktusok. Mindezek nagyban megnövelték a kockázatokat, nőtt a piaci volatilitás és az árazásban is nagyobb szórás tapasztalható. Ezeket még fokozták az energiapiac nagy mozgásai. A befektetők nehezebben számolhattak stabil előrejelzésekkel.

A piac mozgását három fő tendencia hatja át:

  1. Digitalizáció. Ez a szemünk előtt kibontakozó folyamat szinte magától értetődő, azonban a mesterséges intelligencia hatását újdonsága miatt még nehezen láthatjuk át. 
  2. Dekarbonizáció, ami a széndioxid kibocsátás politikai törekvésének való megfelelést takar, ez a klímaváltozás negatív következményeit kívánja enyhíteni. Ez hazánkban talán a legjobban tetten érhető, mivel a napenergia-iparban több nagy hazai akvizíció is történt tavaly.  
  3. Deglobalizáció. Itt elsősorban a globális ellátási láncok átszervezésére gondoljunk, amit többek között a koronavírus válság és a háborúval járó konfliktusok tettek elengedhetetlenné. 

Sahin-Tóth Balázs vezető ügyvéd  belföldieknek magyaráz. Fotó: Allen & Overy
Sahin-Tóth Balázs vezető ügyvéd belföldieknek magyaráz. Fotó: Allen & Overy

Magyarországon nem könnyű elmagyarázni

Közép-Kelet-Európában 2023-ban tovább csökkent a fúziós és felvásárlási piac összértéke és a globális piacból való részesedése, állapítja meg az iroda. A London Stock Exchange Group (LSEG) adatai szerint a közép-kelet-európai aktivitás értéke a 2022-es évi majdnem 39,7 milliárd dollárról és 1760 ügyletről 21,5 milliárd dollárra és 1557 ügyletre csökkent tavaly. A 2022-es erős teljesítményt követően mind a magyar ügyletek értéke, mind Magyarország piaci részesedése jelentősen visszaesett 2023-ban. A hazai aktivitás a 2022-es évi több mint 3,24 milliárd dollárról és 89 ügyletről tavaly 156,68 millió dollárra és 67 ügyletre csökkent.

A hazai piacon jelen vannak cseh, szlovák és román vásárlók, fordított irányban azonban ez kevéssé jellemző. A kínai befektetők a politikai-, és jogi stabilitást, valamint a biztos megtérülést keresik.

Magyarországon nem könnyű feladat elmagyarázni a külföldi befektetőknek, hogy miért van a külföldi befektetésekre két párhuzamos szabályozási rendszerünk. A naperőműveket üzemeltető társaságokat érintő állami elővásárlási jog közelmúltbeli bevezetése szintén sok kérdést vet fel.” – magyarázta el Kőmíves Attila, az Allen & Overy Budapest versenyjogi szakértője.

Hozzátette, hogy eközben a versenyjogi hatóságok is egyre alaposabb vizsgálatnak vetik alá azokat az ügyleteket, amelyekre korábban nem fordítottak volna különösebb figyelmet. 2023-ban a Gazdasági Versenyhivatal két olyan fúziót is vizsgált, amelyek nem érték el a kötelező bejelentési küszöbhatárt.

A külföldi befektetésekre másutt is jobban ránéznek

„Az elmúlt évek geopolitikai feszültségei felerősítették a nemzetbiztonsági aggályokat és a hazai ellenállóképesség fontosságát, ami miatt a világ számos részén folytatódik a külföldi befektetéseket szabályozó rendszerek elterjedése és megerősödése. Ma már a globális ügyletek negyedénél szükség van egy vagy több országban a külföldinek minősülő befektetés engedélyeztetésére. Ez az arány a közép-kelet-európai régióban is magas” – mutatott rá Kőmíves Attila, az Allen & Overy Budapest vezető ügyvédje.

Az Allen & Overy 2023-as globális M&A Insights jelentése szerint 2023-ban világszerte tovább csökkent a fúziós és felvásárlási aktivitás: a globális tranzakciók összértéke a 2021-es rekordmagas, csaknem 5580 milliárd dollárról 2022-ben valamivel több mint 3420 milliárd dollárra csökkent, tavaly pedig mintegy 2650 milliárd dollárra esett vissza. Az ügyletek számában is visszaesés volt tapasztalható: a 2021-es, majdnem 66 ezres csúcsról, 2022-ben 58 ezerre, tavaly pedig 55 ezer alá csökkent. Mindhárom nagy piac – az Egyesült Államok, Európa és Ázsia csendes-óceáni térsége – jelentősen zsugorodott 2023-ban az előző évhez képest.

„Összességében véve még mindig csökkenést tapasztalunk a 2021-es rekordértékekhez képest, de már mutatkoznak a potenciális élénkülés jelei. A fellendülést valószínűleg a mérséklődő inflációs nyomás is segíteni fogja. A pénzügyi és magántőke-befektetők várhatóan alkalmazkodni fognak az új piaci körülményekhez, a tőkeáttételes finanszírozásra új forrásokat lesznek képesek bevonni és növelni fogják aktivitásukat 2024-ben, mert növekszik a nyomás rajtuk, hogy eszközöket értékesítsenek és kifizessék befektetőiket” – összegezte a trendet Sahin-Tóth Balázs, az Allen & Overy Budapest vezető ügyvédje.

A Bloomberg elemzője is csalódott

A kiábrándító számokat látva, a Bloomberg jogi elemzője Emily Rouleau is azt írja, hogy tavaly előtt év végén azt hitte, hogy a 2023-as fúziós és felvásárlási tevékenység visszatér a 2021 előtti szintre, de tévedett. A globális ügyletek volumene 2023-ban leesett, és tíz év után először a - függőben lévő és befejezett - tranzakcióknak nem sikerült átlépni a 3 billió dolláros határt. A harmadik negyedévnél e szempontból negyedik jobb volt tavaly, amikor néhány nagy megaüzletet is kötöttek, és az aktivitás magas volt december végén is.

A fúziós és felvásárlási piac a Bloomberg becslése szerint 2,9 billió dollárral zárta a tavalyi évet. Ezen belül megkülönböztetik az irányítási többséggel kötött üzleteket, amelyek 2.2 billió dollárt tettek ki, és ami e szempontból 2013 óta a legrosszabb évnek számít. Az ügyletek száma mindkét kategóriában csökkent. Tavaly 48 833 tranzakciót számolt össze a cég, amiből 27 962 volt az ellenőrző részesedést érintők száma – ami mindkét esetben az elmúlt öt év legalacsonyabb száma.

Sok olyan faktor, amely hozzájárult a piac tavaly előtti csökkenéséhez, 2023-ban is fennmaradt, és valószínű, hogy ezek a tényezők 2024-ben is hatással lesznek a fúziós és felvásárlási tevékenységre. Például a geopolitikai bizonytalanságok és feszültségek világszerte fennmaradtak, és idén 40 országban lesznek országos választások.

Gazdasági szempontból 2023-ban magasabbak voltak a finanszírozási költségek és alacsonyabbak az értékelések, és továbbra is aggodalomra ad okot az amerikai infláció és a gazdaság általános állapota.

Az üzletszám és az érték is csökkent tavaly. Forrás: LSEG és PwC
Az üzletszám és az érték is csökkent tavaly. Forrás: LSEG és PwC

A PwC szerint az okosan bátraké a szerencse az idei évben

A PwC értékelése szerint, bár a hitelpiacok újra megnyíltak, a finanszírozás drágább, mint egy évtizede volt. A magasabb tőkeköltség lenyomja az értékeléseket, és megköveteli az üzletkötőktől, hogy több értéket teremtsenek ahhoz, hogy ugyanolyan hozamot érjenek el, mint korábban. Mivel a tágabb makrogazdasági és geopolitikai környezet továbbra is bizonytalan, azok az üzletkötők, akik képesek felmérni a kockázatokat és megtervezni a különböző forgatókönyveket, magabiztosabban fognak cselekedni, mint azok, akik a tisztánlátásra várnak.

Ne hagyjuk, hogy ez az M&A fellendülés meglepjen minket. Jön, és amikor itt lesz, nem lesz olyan, mint amit a múltban láttunk. Az ügyletek hozamára nagyobb nyomás nehezedik, és azok a vállalatok kerülnek az élre, amelyek stratégiai értéket tudnak felmutatni, jól felkészültek és gyorsan tudnak haladni” – osztotta meg meglátásait Brian Levy, a PwC US globális ügyletek üzletági vezetője.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Rangos elismerést kapott az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 14:03
Két kategóriában is első helyen végzett és díjat szerzett az MBH Bank privátbanki üzletága a nemzetközi Euromoney Private Banking Awards idei díjkiosztóján Londonban. A rangos elismeréseket a hitelintézet az „Év Magyarországi Privátbankja Utódlástervezésben”, valamint az „Év Magyarországi Privátbankja Diszkrecionális Portfóliókezelés” kategóriában nyerte el. A hitelintézet privátbanki üzletága harmadik alkalommal tudhatja magáénak az Euromoney elismerését, hiszen 2022 és 2024 után ismét felkerült a díjazottak listájára.
Pénzügyi szektor Hatalmas változás jöhet az MBH Banknál
Privátbankár.hu | 2025. március 27. 10:21
Egyelőre nem erősítették meg a felek.
Pénzügyi szektor Brüsszeli bank itteni leányára csapott le az MNB
Privátbankár.hu | 2025. március 24. 10:29
Tízmillió forintos bírságot kell befizetnie a KBC százszázalékos tulajdonában lévő K&H-nak.
Pénzügyi szektor Lázár János bejelentette az ATM-cunamit
Privátbankár.hu | 2025. március 23. 15:29
Hipersebességgel szórná tele készpénzautomatákkal az országot a kormány. 
Pénzügyi szektor Budapest a nemzetközi biztosítási világ fókuszában
Privátbankár.hu | 2025. március 19. 20:08
A Brokerslink világszervezet szakemberei Magyarországon találkoztak a Hungarikum Alkusz szervezésében.
Pénzügyi szektor Külföldi biztosítókat hoz helyzetbe a túladóztatás Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. március 4. 10:30
A hazai biztosítók bevételei nemcsak az inflációnak, hanem a növekvő szerződésszámnak köszönhetően is emelkednek – a szektor azonban komoly adóterheket nyög, abban bíznak, hogy legalább a különadót jövőre már tényleg kivezetik. Ellenkező esetben a külföldi szolgáltatók további teret nyerhetnek a hazaiak kárára.
Pénzügyi szektor Egészen döbbenetes hibát vétett egy bank – csak perceken múlt
Privátbankár.hu | 2025. február 28. 14:56
Majdnem egy félelmetes összegű utalás landolt egy ügyfél számláján.
Pénzügyi szektor Véget ért a Matolcsy-éra a jegybankban, búcsúzott az elnök
Privátbankár.hu | 2025. február 27. 18:01
A jegybank elnöke egy az intézmény elmúlt 12 évét összegző könyv bemutatóján vett búcsút beosztottjaitól, és a pénzpiac meghatározó szereplőitől.
Pénzügyi szektor Már a győri sportlétesítményeket is a Fidesz őrző-védő cége biztosítja
Privátbankár.hu | 2025. február 26. 15:21
A Győr Projekt Kft., amely nemrégiben az Őrült nők ketrece című előadása miatt került kellemetlen helyzetbe, a Valton-Sec Kft. ajánlatára rábólintott.
Pénzügyi szektor Komoly elismerést kapott az OTP – Csányi Sándor mosolyoghat
Privátbankár.hu | 2025. február 14. 07:41
Az év bankjának választották.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG