Mostanában egyre több olyan emlékérme kerül forgalomba, ami az MNB által kibocsátott (névértékkel rendelkező, törvényes fizetőeszköznek minősülő) emlékérmékkel tematikájában, kinézetében jelentős hasonlóságot mutat. A hasonlóság miatt ezek az emlékérmek a laikus vásárlók által könnyen összetéveszthetők az MNB által kibocsátott emlékérmékkel - tette közzé ma a Magyar Nemzeti Bank (MNB).
Az éremkibocsátás és -forgalmazás során a törvényes fizetőeszköz jellegre utaló „érme”, „emlékérme” szavak használata is alkalmas lehet a fogyasztók megtévesztésére.
Az MNB mostanában előszeretettel foglalkozik a készpénz kinézetével, nemrég arról írtunk, hogy a bankjegyeket is meg fogják újítani. Részletek és lila-narancsárga tízezres itt>> |
Emellett az MNB-hez több bejelentés érkezett olyan hirdetésekről, amelyekben az MNB által kibocsátott, de valamilyen eljárással (például aranyozással) módosított forgalmi érméket kínálnak eladásra, különleges kibocsátású érmeként. Mivel a módosítás az érmén szereplő névértéket, a „forint” és a „Magyarország” feliratot jellemzően nem érinti, azok láthatóak maradnak. A vásárlók pedig – tévesen – azt hihetik, hogy ezeket az MNB ebben a formában bocsátotta ki.
Szabályozzák az utánzatokat
Az MNB a kialakult helyzet elemzése alapján indokoltnak tartotta, hogy pénzkibocsátási jogának, valamint a törvényes fizetőeszköznek minősülő emlékérmék és a közönséges forgalmi érmék és a fogyasztók a védelme érdekében új rendeletet hozzon, amely a korábbiaknál szigorúbb szabályokat vezet be az érmeutánzatnak minősülő tárgyak – így például az érmek, emlékérmek – készítésére, kereskedelmi forgalmazására vonatkozóan.
Az MNB által idén kiadott Ybl Miklós emlékérme hátlapja. Forrás:MNB |
November 1-től tilos lesz az MNB emlékérméivel összetéveszthető, azonos tematikájú vagy hasonló kinézetű replikát készíteni, illetve fémből bármilyen olyan érmét készíteni, amin szerepel a "Magyarország" felirat, illetve egyszerre egy értékszám és "a forint" felirat. Tilos lesz a forintérmék egyedi képi elemeit módosítani, így például befestett, aranyozott forintérméket árusítani és az érmeutánzaton és vagy ahhoz kapcsolódóan az „érme”, „emlékérme” kifejezést használni.
Az utánzatkészítésre vonatkozó szabályok betartását az MNB kiemelt figyelemmel kíséri - közölte a jegybank.