Még a legalacsonyabb tőkemegfeleléssel bíró európai bank tőkemegfelelése is 10 százalék felett áll, a szektor egésze 12 százalék feletti. Ez alapján ki lehet jelenteni, hogy az európai nagybankok tőkehelyzete nagyban javult a válság óta – jelentette ki a Portfolio.hu Hitelezés konferenciáján Farkas Ádám, az Európai Bankhatóság (EBA) főigazgatója.
Vissza az alapokhoz
Európában 2011-től valóban elindult az EBA által vizsgált nagybankok összességében 29 ezer milliárd euróra tehető mérlegfőösszegének zsugorodása a hitelek csökkentése nyomán, ám ez a trend 2014-ben megfordult és ezt igazolják a banki válaszok is. Egy olyan folyamat indult el az európai bankrendszerben, ahol a bankok jelentősen megpróbálják átrendezni a mérlegüket. A jelszó: vissza az alapokhoz – a pénzintézetek a tradicionális hitelezést erősítik, míg a kereskedelmi ingatlanok és a strukturált ügyletek finanszírozása csökken. Miután az elmúlt években a szuverén kitettség (állampapírok) állománya is akkorára nőtt, amely már egészségtelen a mérlegekben, több bank jelezte ezen állományok leépülését.
A klasszikus hitelezés felfutását az olcsó refinanszírozás és a hitelkereslet növekedése segíti - e tekintetben Magyarországon is az európai trendekkel szembesülnek a pénzintézetek – vélekedett Farkas Ádám. A visszahúzó erőt a szabályozói elvárások változása és ezzel párhuzamosan bizonyos ügyletek jelentősebb kockázati besorolása adja a szakember szerint. Farkas jelezte: a trading tevékenységből való kihátrálás kapcsán jelenleg globális szinten komoly vita van épp amiatt, hogy a szabályozás túl szigorú lett – a bankok szerint emiatt komoly likviditási kockázatok léphetnek fel.
Az eszközminőség tekintetében az európai bankok esetében stabilizáció érezhető, ám a kép összetettebb, mint tőkeoldalon. A banki várakozások többsége nem vár komolyabb további eszközminőség-javulást. Farkas szerint ez nem komoly félelem, de ettől még jelen van a gondolkodásban, főleg azért, mert a portfoliók tisztítása minden bankrendszerben jelen van. A másik jellemző kép, hogy mind bankonként, mind országonként rendkívül komoly eltérések vannak az eszközminőség kérdésében. Ebből a szempontból Magyarország még mindig az egyik olyan állam, ahol még nem sikerült úrrá lenni az eszközminőségi problémákon – mondta az EBA igazgatója.
Nem elég a tőkeköltség fedezésére a profit
Jövedelmezőségi vizsgálatok azt mutatják, hogy saját tőke arányos megtérülés tavaly 3,7 százalékos volt, ráadásul ez az adat is komoly volatilitást mutat. A rendkívül alacsony jövedelmezőség és a komoly jövedelmezőségi differenciálódás komoly gondot jelent a jövőre nézve, hiszen ezen bankok aligha tudnak majd tőkét vonzani a jövőben.
Farkas Ádám szerint ez nem pusztán ezen bankok gondja lesz – ezt támasztja alá az a felmérés, hogy a bankvezetők 60 százalékának véleménye szerint ilyen nyereségszintek mellett a bankrendszer nem tudja fenntartani a tőkevonzó képességét, hiszen ez a szint már ma sem fedezi a tőkeköltséget. Magyarország számára további rossz hír, hogy a bankok véleménye szerint a jövőben nem várható a határon átnyúló finanszírozás erősödése, azaz minden piacnak magának kell megtermelnie a finanszírozás forrásait.
Bírságmilliárdok rontják a jövedelmezőséget
Márpedig a finanszírozás költségei a szabályozás miatt számottevően növekedni fognak – idézte a banki véleményeket az EBA főigazgatója. A szabályozási kockázatok (bírságok, visszatérítések) mára már olyan szinteket értek el, amelyek immár a prudenciális szinten is megjelennek – több száz milliárdos összegekről beszélünk – emlékeztetett Farkas Ádám..