A Magyar Hírlap információi szerint ajánlatot tett az osztrák Raiffeisen Bank magyar leánycégére a Széchenyi Kereskedelmi Bank Zrt., és a Raiffeisen Bank International AG már vizsgálja az értékesítés lehetőségét.
A magyar állam tavaly szerzett 49 százalékos tulajdont a Széchenyi Bankban, melynek egyedüli részvényese a T & T Ingatlanforgalmazó és Vagyonkezelő Zrt., utóbbi Töröcskei Istvánhoz, az Államadósság-kezelő Központ vezetőjéhez volt köthető.
A lap kormányzati forrásokból úgy tuda, elképzelhető, hogy az ugyancsak osztrák Erste Bankra is vételi szándék születik, méghozzá – áttételesen ugyan – állami oldalról. A lap felidézi, hogy pont tíz éve, hogy az Erste Group megvette a Postabank és Takarékpénztár állami részvényeit, majd a két bankot integrálta.
Frissítés: hétfőn délután az Erste cáfolta a híreket >>
Töröcskei nem árult el részleteket
Közben a Magyar Nemzetnek a felvásárlással kapcsolatos kérdésre a T&T-hez köthető Töröcskei István elmondta, miután folyamatban lévő ügyletekről a megállapodás aláírásáig nem szokás nyilatkozni, sem megerősíteni, sem cáfolni nem kívánja az ajánlattételről szóló értesülést.
A Magyar Nemzet forrása arra is felhívta a figyelmet, hogy a Raiffeisen-leány megszerzése beleillik abba a Takarékbank felvásárlásával elindult, majd a Széchenyi és Gránit Bankban szerzett állami tulajdonrésszel felgyorsuló folyamatba, amelynek célja az – amint a miniszterelnök többször hangoztatta –, hogy a Magyarországon működő bankok legalább ötven százalékban legyenek magyar tulajdonban.
A napilapnak a szakértő elmondta, az sem lenne meglepő, ha a többségében állami tulajdonban lévő Takarékbankot is magyar kézbe szeretné juttatni a kormány. A bankban lévő közel 55 százalékos – a Magyar Postán és a Magyar Fejlesztési Bankon keresztül birtokolt – állami tulajdonrész értékesítéséről ugyanis már december közepén döntés született. Az elképzelések szerint az ügyletet március végéig le is bonyolítják. Az egyre nagyobb befolyásra szert tevő Földhitel- és Jelzálogbank például jó eséllyel pályázhatna a Takarékbank állami részvényeire, hiszen a Magyar Postán keresztül már eddig is a tűz közelében volt, a Magyar Posta vezetőségébe pedig többen is az FHB Bankból igazoltak át.
Ahogy arról a Privátbankár beszámolt, négy külföldi tulajdonú nagybank kivonulásáról beszélt a Hír TV Bruttó című műsorában Matolcsy György jegybankelnök.