A Fitch Ratings befektetőknek összeállított 14 oldalas értékelése szerint a lengyel, a szlovák és a cseh bankszektor stabil kilátása erőteljesebb eszközminőséget, finanszírozási helyzetet és teljesítményt tükröz. Szlovénia és Magyarország esetében ugyanakkor "a kockázatok mérlege továbbra is negatív irányba billen" - fogalmaznak elemzésükben a Fitch londoni közgazdászai. A cég szerint változatlanul kedvezőtlen folyamatok zajlanak Bulgária, Románia és Horvátország bankszektoraiban is, de ezek a bankpiacok megőriztek valamelyes sokktűrő rugalmasságot.
A hitelminősítő jóslata szerint a térségi bankrendszerek finanszírozása valószínűleg drágább lesz, miután a tulajdonos bankok továbbhárítják saját refinanszírozásuk szintén emelkedő költségeit. A piaci hozzáférés korlátozott marad, miközben erősödik a betétekért folyó helyi szintű verseny. A Fitch szerint mindez visszafogja a hitelkiáramlás növekedési ütemét, különösen azokon a piacokon - közük Magyarországon, Romániában és Szlovéniában -, amelyek nagyobb mértékben függnek a külső finanszírozástól.
A Fitch arra számít, hogy a negatív tendencia tovább folytatódik a közép-kelet-európai bankszektorban, abban az esetben is, ha némi stabilizációs hatás és marginális javulás már 2011-ben is érezteti hatását. A negatív tendencia érvényben tartásának oka elsősorban az euróövezet csökkenő növekedési üteme, amely a közép-kelet-európára is negatív hatást gyakorol. A kedvezőtlen gazdasági környezet további nyomást gyakorol majd Szlovéniában és Magyarországon, ahol a tőkepufferek viszonylag vékonyak és a profit is csekély méreteket ölt.