Sarkadi-Szabó Kornél |
Sarkadi-Szabó Kornél három éve dolgozik a Hungária Értékpapírnál. "Elsősorban piaci folyamatokat, összefüggéseket elemeztem, és ezek közvetítésével biztosítottam a Hungária megjelenését a médiában. Szakmai funkcióm volt, amihez teljes véleményalkotási szabadságot kaptam [...] Eleinte kikérték a véleményemet klasszikus befektetési szegmensekről. Ám ezek a kérdések, felkérések nagyon esetiek voltak, ráadásul másfél év után kezdtek elsikkadni, majd szinte teljesen megszűntek. Én pedig az elemzési feladatra koncentráltam" - mondta a hvg.hu-nak adott interjúban.
Aztán feltűnt neki, hogy egy idő után egyáltalán nem törődtek az észrevételeivel. Az pedig, hogy az így született végső döntések mennyire bizonyultak megalapozatlannak, majd csak a végelszámolásnál derül ki. "A mai napig nem tudjuk például, milyen fedezet van a Hungáriához kapcsolódó vállalkozások által kibocsátott kötvények mögött, és hogy pontosan milyen szerepet töltött be a Hungária Értékpapír ezek forgalmazásában" - jegyezte meg a strégiai igazgató.
Arra az újságírói kérdésre, hogyha sejtette, hogy nem mennek jó irányba a dolgok, miért nem szólt, illetve miért maradt a cégnél, Sarkadi-Szabó azt mondta: nem lehet minden aktus mögött bűncselekményt gyanítani. Különösen, hogy tudomása szerint a Hungáriánál sem a 2013-as átfogó, sem a tavalyi utólagos MNB-vizsgálat nem talált kirívó szabálytalanságot.
A brókerbotrányról írt valamennyi cikkünket itt találja >>> |
"Azt pedig ebben a magyar közegben tudomásul kell venni, hogy az ember nem vállalhatja a felelősséget a környezetében lévő összes ember tettéért. A sajátjáért maximálisan, ám a háttérben zajló folyamatokról semmilyen érdemi információm nem volt" - jegyezte meg Sarkadi-Szabó.
Így is, úgy is bukás lett volna
Arra a kérdésre, hogy a felügyelet felelőssége is, hogy brókerbotrányokig fajultak a dolgok, azt mondta, szerinte már nincs hová hátrálni. Vagy most tárnak fel mindent, ami az összes érintett felelősségét illeti, vagy soha. Ez a piramis akkorára duzzadt, hogy új ügyfél hiányában az idén MNB-vizsgálat nélkül is bukás lett volna belőle.
Sarkadi-Szabó szerint a Quaestor-csődnek további következményei lesznek: a csoport rengeteg vállalkozást, projektet finanszírozott. E cégek most elveszítik a bevételük jelentős részét, bár ez – mint kiderült – illúzió volt.
Az MNB március 6-án a társaságnál észlelt szabálytalanságok miatt részlegesen felfüggesztette a Hungária Értékpapír Zrt. tevékenységi engedélyét, és felügyeleti biztost rendelt ki az intézményhez. Ezt követően pedig négy vezetőt őrizetbe vettek. |
Utólag úgy tűnik, a védelmi rendszer vagy annak alkalmazása nem működött - jegyezte meg, hozzátéve: mindenkinek érdeke, hogy a vizsgálat azonosítsa a hibás folyamatokat, a piacidegen, illegális vagy csak egyszerűen szakmai hibákat vétő személyeket, legyen szó akár a szóban forgó cégek alkalmazottjairól, a könyvvizsgálókról vagy a hatóság, az MNB személyi állományáról.
"A tisztességteleneket, a korruptakat kirostálja a botrány, viszont a szűrőn át kell mennie a hatóságnak is. Ez minden talpon maradó szereplő hitelességi érdeke" - mondta a hvg.hu-nak.
Kis hal A Hungária Értékpapír Zrt. részesedése a kezelt vagyont tekintve csak 0,5 százalék a befektetési vállalkozások piacán, s a társaság nem kezeli hitelintézet vagyonát. A feltárt szabálytalansággal érintett állomány csupán töredéke a közelmúltban ismertté vált eseteknek. |