A második negyedévben a jelzáloggal, 90 napon túli tartozással terhelt 114 781 lakóingatlanból 6320-at jelöltek ki a bankok kényszerértékesítésre - közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB).
De mennyi kelt el?
A kijelölt lakásokból ténylegesen eladott lakásokra a második negyedévről nincs adat az MNB honlapján, de a megelőző két negyedévben a kijelölt lakások egyharmada (bő kétezer) kelt el.
Egy évvel korábban, 2013 második negyedévében a 90 napon túli tartozással terhelt ingatlanok száma 115 076 volt, ezek közül 5202 került fel a kényszerértékesítési listára, és 1269-et adtak el.
A múlt évben a kijelölt 15 216 lakóingatlanból 5394 kelt el kényszerértékesítésen, ebből a legtöbbet - 4032-őt - a Nemzeti Eszközkezelő Zrt. vásárolta meg.
Eddig még nem lépték át a kvótát A 2011-ben hozott törvény szerint a lakáshitel miatt jelzáloggal terhelt lakások közül a 90 napnál hosszabb törlesztési késedelemmel rendelkezők 5 százaléka jelölhető ki kényszerértékesítésre, de a bankok ezt a kvótát eddig egyetlen negyedévben sem merítették ki, általában az engedélyezett szint háromnegyede körüli volt a kvóta kihasználtsága. A kvótát a kormány (a bankokkal egyeztetve) azért vezette be, hogy a lakáshitelek fedezetéül szolgáló ingatlanok ne kerüljenek egy időben piacra. A törvény hatályba lépése óta eddig több mint 40 ezret lakást jelöltek ki kényszerértékesítésre. |