A hazai bankok már 2009-ben elkezdték az átállást a biztonságosabb chipkártya technológiára. Ma a kártyák 65-70%-án található chip, az elfogadói hálózat pedig 98%-ban felkészített a chipkártyák fogadására.
Fejes Kálmán, a MasterCard biztonsági vezetője szerint a magyar bankok nagyon sikeresen végzik a bankkártya tranzakciók monitorozását és szűrését: ez azt jelenti, ha a kártyabirtokos fizetési szokásaival nem egyező műveletet észlelnek, felhívják az ügyfelet telefonon és egyeztetik vele, valóban ő vásárolt, szükség van-e a kártya letiltására. Ilyen helyzetben a kártyabirtokosnak nem kell attól tartania, hogy az első jogosulatlan tranzakció veszteséget okoz, hiszen egy rövid vizsgálat eredményétől függően a bankok saját kárként könyvelik el az ilyen típusú kártya-használatot.
Decemberben egy sikeres hackertámadás borzolta a kedélyeket: több tízezer magyarországi bankkártyát is érintett a nemzetközi adatlopási botrány. Lényegében az összes magyar bankkártya kibocsátó bank ügyfélkörében lehettek érintettek. Az adatok nem magyar banktól vagy kártyatársaságtól kerültek ki, ugyanakkor minden bank megtette a lehetséges legmagasabb szintű biztonsági lépéseket. |
A bankok együttműködve a MasterCarddal igyekeznek nem csak az fizikai üzletben végrehajtott, de az interneten létrejövő vásárlásokat is egyre biztonságosabbá tenni. A magyar webáruházak túlnyomó többsége nem "látja" az ügyfél adatait, hiszen az internetes fizetés nem a kereskedő weboldalán, hanem a bank fizetési felületén történik. Fejes Kálmán szerint az online fizetés biztonsága is napról napra fejlődik, például ma már kezd elterjedni az internetes fizetéseknél használt, a kártyát kibocsátó bank által a kártyabirtokos mobiljára akár SMS-ben küldhető ún. SecureCode, amely tökéletesebb azonosítást eredményez.
Természetesen a kártyabirtokos is sokat tehet azért, hogy adatai, pénze ne kerüljön veszélybe. A legalapvetőbb biztonsági szabályokat a MasterCard szakértője néhány pontban foglalta össze:
|