MTI Fotó: Kovács Anikó |
Jöhet a rossz bank
Balog Ádám a Napi Gazdaság keddi számában közölt interjúban kifejtette: eddig elsősorban a költségek lefaragására koncentráltak, és a humán erőforrás szintjén is komoly, fájdalmas átalakításokat hajtottak végre. A következő fázis az MKB portfóliójában lévő bedőlt projekthitelek kiszervezése egy úgynevezett rossz bankba. A menedzsment előrejelzése szerint idén már nullszaldóval működhet a bank, jövőre pedig újra nyereséges lehet.
Jó ötlet lenne összevonni a Budapest Bankkal
Beszélt arról is, amennyiben a tulajdonosok szándéka tényleg az MKB és a Budapest Bank összevonása, erről körülbelül jövőre születhet döntés, és ha meg is van a szándék, ez egy többéves folyamat lehet. A két bank házasságát mindenesetre jó lehetőségnek tartja Balog Ádám, mivel így egy rendszerszinten is erős szereplő jöhet létre.
Mérlegfőösszegek alapján a második legnagyobb magyarországi bank jönne létre a BB és az MKB egyesülésével (ha durva egyszerűsítést alkalmazuznk, és pusztán összeadjuk a különálló bankok mérlegfőösszegét). A Takarékbank nem tette közzé a beszámolót, annyit közöltek, közel 800 milliárd forintra nőtt a mérlegfőösszeg. A charton a 2014-es adatokat ábrázoltuk. Azt is érdemes figyelembe venni, a mérlegfőösszeg nem éppen "modern" mérőszám - a Raiffeisen egy év alatt 15 százalékkal, a Takarékbank 66 százalékkal bővült, ha csak ezt a mutatót nézzük. |
Szóba jöhet a tőzsdei értékesítés?
Az MKB esetében jogszabály rendelkezik az értékesítés módjáról. Ennek fényében az Európai Unióval egyeztetve kell végigvinni a restrukturálást, majd kialakítani a majdani vevők körét, és számos egyéb paramétert is meg kell még határozni - válaszolta az értékesítés módját firtató kérdésre.