Az integrációs törvény előírásai alapján folyamatban van a szövetkezeti hitelintézeti integráció egységes informatikai rendszerének kiépítése – reagált arra, a Népszavában megjelent és lapunk által idézett olvasói levélre Pulay Kristóf, a Szövetkezeti Hitelintézetek Intergációs Szervezetének (SZHISZ) szóvivője.
Az egységes informatikai rendszer bevezetése a szövetkezeti hitelintézeti szektor megújításának egyik legfontosabb lépése: elengedhetetlen feltétele a szektor hatékony üzleti együttműködésének és fellépésének, mert jelentősen javítja a szektor versenyképességét, az üzleti folyamatok hatékonyságát, lehetővé teszi a vidéki lakosság és vállalkozások helyi igényeknek megfelelő magas színvonalú kiszolgálását – indokolta a szóvivő az informatikai rendszer megújítás szükségességét. Az új informatikai rendszer az SZHISZ szóvivője szerint az új rendszer mindemellett növeli a hitelezési és pénzforgalmi folyamatok átláthatóságát és hosszú távon is biztosítja a törvényi és felügyeleti előírásoknak való megfelelést. Az új, egységes informatikai rendszer hosszú távon biztosítja majd az integráció egységes működését többek közt a törvény által is nevesített – így a szabályozó állam számára kiemelten fontos – területeken, mint az egységes kockázatkezelés vagy az összevont alapú felügyelet elvárásainak történő megfelelés.
A folyamat menetrendjével kapcsolatban a szóvivő elmondta, a felmérési, implementációs és tesztidőszakot követően 2016-ban elindul, majd folyamatosan, eltérő időpontokban történik a rendszer bevezetése az egyes takarékoknál.
A beruházás költségét ugyanakkor üzleti titokra hivatkozva nem árulta el az SZHISZ szóvivője. Annyit ugyanakkor elárult, hogy a beruházás költségeit az integráció tagjai közösen finanszírozzák.
Korábban az említett olvasói levél arról számolt be, hogy ezen a héten a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezetéhez tartozó takarékszövetkezeteknek egyenként 60 millió forint plusz áfa összeget kell majd előre - tehát teljesítés nélkül - kifizetniük egy kiválasztott kft.-nek, amely - a levélben nem részletezett - informatikai fejlesztést hajt majd végre a szervezetben. A szerző szerint ez a lépés több mint 6 milliárd forint kifizetését jelenti majd.