A kormány a barátaival egyeztet a devizahitelekről
Kivel egyeztetett Varga?A "devizahitelesek jelentős részének érdekeit képviselő" Civil Összefogás Fórum szervezte a kormány mellett kiálló Békemenetet, ők adták ki Szellemi Honvédelem néven azt a kiáltványt, amelyben tiltakoznak "Magyarország bemocskolása, meghurcolása ellen" illetve a "törvényes magyar kormányt lejárató uszítás ellen". |
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter tárgyalt a devizahitelesek jelentős részének érdekeit képviselő Civil Összefogás Fórum-Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖF-CÖKA) tagjaival annak érdekében, hogy a devizahitelesek ügyében – különös tekintettel a lakáscélú devizaalapú jelzáloghitelekre – kompromisszumos és minden érintett bevonásával szolidáris megoldás szülessen - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Az alapítvány által kezdeményezett találkozó elsődleges célja az volt, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium megismerje a civilek képviselőinek véleményét a lakáscélú devizahitelek kivezetésének lehetőségeivel kapcsolatban. Az NGM azonban nem ismertette a tárgyalás részleteit.
A mostani találkozón megvitatott információk birtokában kezdődhetnek meg a tárgyalások a Magyar Bankszövetséggel - írja az NGM.
Két hete kezdődött
Nem lesz olyan radikális a devizahitelesek megmentését célzó program, mint amilyentől félnek a piacok. Részletek >> |
Ahogy arról a Privátbankár korábban beszámolt, Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter két hete jelentette be, hogy újabb mentőövet dobnak a devizahiteleseknek. A miniszter már akkor bejelentette, hogy vizsgálják annak lehetőségét, hogy esetleg egy jogszabállyal hogyan rendezhetnék a devizahiteleket.
Már másnap megjelentek olyan sajtóhírek, hogy esetleg az állam, az adós és a bankok között osztanák el az árfolyam-különbözetet. Mindenesetre az OTP papírjai több napig tartó zuhanásba kezdtek, hiszen a befektetők úgy értékelték az információkat, hogy végül a bankoknak kell fizetniük cechet. Ráadásul az OTP elnök-vezérigazgatója is megszabadult részvényei jelentős részétől, ami nem tett jót a bankpapíroknak.
A befektetőket végül egy héttel később Csányi Sándor nyugtatta meg, amikor sajtótájékoztatón mondta el, hogy agrárbefektetéseihez kell a tőke.
Közben a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium bejelentette, hogy megvizsgálják: a szerződéskötéskor fennálló feltételek alapvető megváltozására hivatkozva hogyan lehetne jogszabállyal átírni a szerződéseket. A tárca szerint visszamenőleg is át lehet írni a hitelszerződéseket.
Aztán Orbán Viktor is megszólalt a devizahitelekkel kapcsolatban. A miniszterelnök azt mondta, hogy devizahitelek most vannak, de később nem lesznek. Hozzátette, hogy széles felhatalmazást adtak Varga Mihálynak, akinek olyan megoldási javaslatot kell kidolgoznia, amely jó a devizahiteleseknek, de nem dönti be a bankrendszert.